Emin Çapa: YSK’ya göre 1.5 ayda seçmenlikten silinmişiz!

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmalarına rağmen, Yüksek Seçim Kurul (YSK) online seçmen listesinden silindiklerini duyurdu.

Emin Çapa, “YSK’nın internet sitesine göre “seçmen” değiliz. Her seçim olduğu gibi internet üzerinden kaydımıza baktık ve bu sefer eşim de, ben de yokuz. Nasıl yani? 1,5 ayda dijital kütükten sildiniz mi bizi? Nüfus Müdürlüğü yolları göründü” paylaşımında bulundu.

Ardından ikinci bir paylaşım yapan Çapa, “İnanamayıp defalarca tekrar tekrar baktım. Kendi kendime, “aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar alamazsın” diye diye üstelik. Hepiniz seçmen sorgulamaya girin” çağrısı yaptı.

Konu son birkaç gündür ekşisözlük yazarlarının da gündeminde ve kimi yazarlar seçmen kayıtlarının silindiğini duyurdu. O paylaşımlardan bazıları şöyle:

“gerçek ise kelimeler ile açıklanabilecek bir durum değildir.
t:gerçekliği en ince noktasına kadar araştırılması gereken iddiadır.

diliyorum demokrasiyle kazanamayacaklarını anlayıp farklı yöntemlere başvurmamışlardır.
tanım: bir hata olması dilenen vahim hadise

gerçekten inanamıyorum. ekrem imamoğlu’nun ekibinin de mutlaka haberdar olması gereken durumdur. adamlara bak seçmen siliyorlar! edit: canan kaftancıoğlu durumdan haberdar olduklarını şu tweeti ile bildirmiş. karşılaşılan olumsuz durumları da [email protected] adresine bildirebileceğimizi söylemiş.

benim ve eşimin de seçmen kayıtları silinmiştir. beşiktaş ilçesinde ikamet ediyoruz. 1,5 seneyi geçti taşınalı vebu süreçte tüm seçimlerde oy kullandık, hatta kimlik bilgilerim değiştikten sonra da oy kullanabildim ben. ysk’da kontrol ettiğimizde seçmen kaydı bulunmuyor, adres kontrolü için nufüs işleri internet sitesine girdiğimizde adresimizde kayıtlı çıkmıyoruz!
eşinize dostunuza konunuza komşunuza iş arkadaşınıza bindiğiniz taksiye, dolmuşa gördüğünüz herkese söyleyin hemen kontrol etsinler seçmen kayıtlarını!”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 9 Mayıs’ta yaptığı bir paylaşımda kaydı silinen seçmenlerle ilgili bir dizi uyarıda bulundu:

Son Haberler