Eminağaoğlu’ndan ‘olağanüstü kurultay’ çağrısı

CHP'de büyük kurultayın başlamasına saatler kala bir bildiri de hukukçu Emiağaoğlu'ndan geldi.

CHP Genel başkan aday adaylarından Ömer Faruk Eminağaoğlu “Türkiye’ye demokrasiyi getiren CHP içerisinde adalet hukuk ve demokrasi” başlığıyla yayınladığı bildiride parti içi adalet vurgusu yaptı.

Eminağaoğlu, CHP’de değişmesi gerektiğini düşündüğü kuralları ve işleyişi sıraladıktan ve eleştirdikten sonra “Önce olağan Kurultay toplanıp, Tüzük ve Program gözden geçirilip, adalet, hukuk ve demokrasiye uygun hale getirilecek bir Tüzük ile seçimli olağan kurultaya gidilmesi adaletin kaçınılmaz gereği iken, aksinin yapılmış olması karşısında, bu Kurultay sonrası ivedilikle Olağanüstü kurultay toplanması yoluna da gidilmelidir” dedi.

Eminağaoğlu’nun açıklaması şöyle:

Ülkede tek adamlığa, OHAL’e hayır diyebilmek için,

Ülkede adalet, hukuk ve demokrasi diyebilmek için,

12 Eylüllere her yerde hayır diyebilmek için,

Türkiye’ye demokrasiyi getiren CHP’nin, söylemin ötesine geçerek diğer partilere örnek olarak bunları kendi içinde sağlaması gerekmektedir.

Bu nedenle öncelikle;

Cumhurbaşkanı adayı tepeden belirlenmemelidir.
Milletvekili adayları tepeden belirlenmemelidir.
Belediye başkan adayları ve diğer yerel yönetici adayları tepeden belirlenmemelidir.
Bu adaylıklarda üyelerle önseçim tek seçenek olmalı, kontenjan uygulaması %5’in üzerinde olmamalı ve aynı kişiler üst üste iki dönem kontenjandan yararlanmamalıdır.
Genel başkan için, tüm üyeler nezdinde örgüt içi eğilim yoklaması yapılmalıdır.
MYK üyeleri atama ile belirlenmemelidir.
Blok liste uygulaması terkedilmelidir.
Yönetim, hiçbir zaman anahtar liste çıkarma yoluna gitmemelidir.
12 Eylül’ün siyasete bıraktığı %10 anlayışı parti içinde yaşatılmamalı, parti içi iktidarların belirlenmesinde bu gibi anlayışlara yol açan her türlü uygulamalardan uzak durulmalı, Tüzük bu yönden gözden geçirilmelidir.
Yasaya da aykırı olan ve tek adamlığa da yol açan, %50+1 imza ile seçimli olağanüstü kurultay toplanması kuralından dönülmelidir.
12 Eylül döneminde idare hukukunda kınama disiplin cezalarına yargı yolunu kapatıldığı hatırlandığında, diğer partilerde bile olmamasına rağmen, seçilme hak kısıtlılığı yaratan ve yargı yolu öngörülmez biçimde getirilen parti içindeki konama ceza ve anlayışı ivedilikle terkedilmelidir.
Bunlar bir liste halinde uzayıp gitmektedir. Önce olağan Kurultay toplanıp, Tüzük ve Program gözden geçirilip, adalet, hukuk ve demokrasiye uygun hale getirilecek bir Tüzük ile seçimli olağan kurultaya gidilmesi adaletin kaçınılmaz gereği iken, aksinin yapılmış olması karşısında, bu Kurultay sonrası ivedilikle Olağanüstü kurultay toplanması yoluna da gidilmelidir.

Yukarıda belirtilen konularda ivedilikle Tüzük değişikliğine gidilmeli, Parti Programı hem gözden geçirilmeli, hem de içeriği başta Atatürk ilke ve devrimleri olmak üzere her konuda ödünsüz biçimde uygulanmalıdır.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.

“Erdoğan’ın uçağına asla binmem” demişti… O karede kendini böyle gizledi!

‘Erdoğan’ın uçağına asla binmeyeceğim’ diye yazan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Libya Konferansı dönüşü Erdoğan’ın uçağı ile Türkiye’ye döndü.

AKP’li Belediye Ensar Vakfın’ı destekleyen vakıftan 220 bin TL’ye Kuran aldı

AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi, Nur Cemaati’nin Yazıcılar Grubu’na bağlı olan ve Karaman’daki istismar ve tecavüz skandalında da bildiri yayımlayarak Ensar Vakfı’nı destekleyen, Hayrat Vakfı’nın yayınevi Hayrat Neşriyat’tan 220 bin TL’lik Kuran ve Elifba seti satın aldı.

Babil dizisine FETÖ soruşturması

Star TV’de yayınlanan  ve gerici AKİT gazetesinin hedef gösterdiği “Babil” dizisine FETÖ propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddia edildi.

Bakan Albayrak’tan dolar mesajı

Son Dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak. Kurun dış risklerden etkilenmeyeceğine finansal mimari kurduk" açıklamasında bulundu.
209,967BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et