Emekli amiralden kritik Şaban Dişli sorusu: Bundan sonra mahkemede verilecek ifadeler…

"Şaban Dişli'nin danışman olarak atanması yasal olarak uygundur ama etik midir?"

208,674BeğenenlerBeğen
7,634TakipçilerTakip Et

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi, eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘a başdanışman olarak atanmasını eleştirdi. Kıyat, “Keşke Şaban Dişli’ye bu görev verilmeseydi. Mahkemenin Mehmet Dişli’ye bakışı değişebilir” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre Kıyat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Eşit uygulanmadı

Suç bireyseldir. Bir kişinin işlediği suçtan dolayı, yakınları suçlanamaz ve özgürlükleri kısıtlanamaz. Peki bu evrensel kural, herkese eşit şekilde uygulandı mı? Bildiğim kadarı ile hayır… Peki yakını AKP’li olanlar için uygulandı mı? Benim bildiğim kadarıyla evet…

Keşke görev verilmeseydi

Şaban Dişli’nin kardeşinden dolayı suçlanmaması, özgürlüklerinin kısıtlanmaması, hatta danışman olarak atanması yasal olarak uygundur. Ama etik midir? Bunun üzerinde düşünmeye değer. Kardeşinin böyle bir göreve gelmesi, Mehmet Dişli’nin bundan sonra mahkemede vereceği ifade ve savunma şeklini etkiler mi? Mahkeme heyetini tenzih ederim, ama hepimiz insanız, heyetin bu eski generale bakış açısı değişir mi? Keşke bu sualler, yetkililerin de aklına gelseydi ve Şaban Dişli’ye bu görev verilmeseydi.

“Zırnık yok” dediği için gözaltına alınan Gülseven: Başımıza cühela takımı musallat olmuş, kurtulmadan gün yüzü yok!

Independent Türkçe yazarı Hakan Gülseven, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesini, ceza infaz kanununda yapılması beklenen düzenlemeyi ve gözaltına alınma sürecini gazeteci Çağdaş Gökbel’e değerlendirdi.

Davutoğlu’ndan ‘gizli af’ eleştirisi: Rüşvet alan çıkacak, gazeteci yatacak! Bunu kamu vicdanı kabul eder mi?

Ahmet Davutoğlu, "İlke yok, gizli af var. Devlete karşı suçlarda değil, rüşvet, çete, yolsuzluk suçları için tahliye var. Bu yasada zimmet, gasp, rüşvet, irtikap affediliyor" ifadelerini kullandı.

CHP’li Turan Aydoğan “majestelerinin yargısı” deyip Sedat Peker’in firarını hatırlatınca AKP’liler kudurdu

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan Meclis kürsüsünde infaz paketine yönelik eleştiriler dile getirince AKP sıralarından tepkiler yükseldi. Yargı'daki hukuksuzlukları vurgulamak için "majestelerinin yargısı" ifadesini kullanan Aydoğan'a AKP'liler müdahale etmeye çalıştı. 

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 908’e çıktı

Türkiye’deki koronavirüs verilerine ilişkin son sayılar açıklandı.
208,674BeğenenlerBeğen
7,634TakipçilerTakip Et