Ekrem İmamoğlu: Hakaret etmedim Vali’ye! Bize Pontus, Yunan, terörist dediler. Bunlar kimseyi rahatsız etmedi

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İBB adayı Binali Yıldırım, ortak canlı yayında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlıyor.

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve AKP’nin İBB adayı Binali Yıldırım, ortak canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlıyor.

ORDU VALİSİ TARTIŞMASI

Ekrem İmamoğlu: Miting değil, bayramlaşma çağrısı yaptık. Muazzam bir buluşmaya döndü. Hem doğduğum şehir Trabzon’da, hem Ordu ve Giresun’da… Bu muazzam süreç bence bir tuzakla sona erdirilmek istenmiştir.

Benim ordaki tavırlarım net, belli. Annemin orada düştüğü durum belli. VIP diye bir derdim yok. VIP’den geçenlerin haddi hesabı yok. Beni karşılayanlar bir şey organize ediyor, yollayanlar bir şey organize ediyor. Trabzon VIP’den geçtim neden Ordu’dan geçirmediler bilmiyorum. Ben ne söylediğimi biliyorum. Bu konu İstanbullunun konusu değil, İstanbullunun konusu 31 Mart seçimi. Hakaret etmedim Vali’ye. Bu süreç çok nettir.

Bize gelen başka duyumlar, hakaretler de vardır 1 ay önceden. Biz de bakacağız. Başka kelimeler kimseyi bu kadar rahatsız etmedi. Bize Pontus dediler, Yunan dediler, terörist dediler. Bunlar kimseyi rahatsız etmedi.

İsmail Küçükkaya: Binali bey partinizde önemli görevlerde bulundunuz. İzmir adayı oldunuz kaybettiniz. İstanbul’da yarışa katıldınız geride kaldınız. Bunun analizini yaptınız mı?

Binali Yıldırım: İzmir seçimi 17-25 Aralık’ın gölgesinde bsir seçim yaptık. Bugün de geçerli olmak üzere en yüksek oyu aldık. Buradaki seçim kazanılmadı. Her ne kadar Ekrem bey ben seçilmiş belediye başkanıyım dese de Anıtkabir’e gidip defter imzalasa da bir seçimin bir kazananı yok.

Ekrem bey doğru söylememeyi bir alışkanlık haline getirdi. Ne dedi “Soruları İsmalil beyden aldı dedi”, Saadet adayının çocuğu İGDAŞ’tan çıkarıldı dedi, İBB israf içzinde dedi, en yakın arkadaşı Fatih portakal bile çıktı “Bu Ordu işi yanlış oldu dedi, elimizde görüntüler var dedi” Ekrem bey iki gün durdu düşündü bi açıklama buldu.

Çıkıp bir özür dileseydi olmuştu. Önceden Validen özür dilemeli demiştim, şimdi milletten özür dilemeli. Çünkü yalan söyledi. Ben İstanbul’a güveniyorum. Bu yetkiyi İstanbullu bize verince yapacağız. İstanbul Türkiye’nin özeti, biz İstanbula hizmet yapacağız.

İsmail Küçükkaya: Normalde bu tartışmanın öznesi değilim. Ekrem bey Star, NTV yayınında idi. Çok yoğun bir şekilde soruların verildiğini söylediği yönünde bildirimler geldi. Fatih Altaylı Habertürk’te sizin soruları istediğinizi size soruları verdiğimi, sonra İmamoğlu’nu aradığımı ve soruları size de vereyim mi dediğimi öne sürdü. Ben bunu yalanladım. Ben ertesi gün Engin Altay ve Mahir Ünal’ın yanına gittim, bu tartışma henüz benim ismim ortada yok iken demişler ki 10 soru AKP 10 soru CHP hazırlasın moderatöre verilsin denmiş ona dayanarak çıkmıştır.

Ekrem İmamoğlu: Sayın Yıldırım, ne yazık ki üzücü ifadelerde bulunmuş. Bu kibirli bir cümledir. üzülerek izliyorum. Benim oradaki ifadem de İsmail Küçükkaya ismi geçmiyor. Sayın Yıldırım az önce isim verdi İsmail Küçükkaya diye. Bana gelen bilgi, karşı tarafın soruların belirlenmesi, 10 soru siz – 10 soru biz hazırlayalım şeklinde. Ben öyle bir şey istemiyorum dedim.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.