Ekrem İmamoğlu: Devrim yapacağız

İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, BBC’de yayınlanan ‘HARDtalk’ programında yöneltilen, “AKP ve bugüne kadar oturttuğu sistemi değiştirmek için yeterli olduğunuzu düşünüyor musunuz” şeklindeki soruya, “Devrim yapacağız” diyerek yanıt verdi.

1997’den beri yayınlanan programın konuğu olarak Zeinab Badawi’nin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, göreve geldiğine şaşkın olmadığını ‘çok hazırlıklı’ olduğunu söyleyerek, 31 Mart’ta da 23 Haziran’da da çok tedbir aldıklarını, seçimlerde hile olmadığını ancak aradaki fark üzerinden tartışma yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

‘Biz dimdik ayaktayız’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanın CHP’li, ancak belediye meclisi çoğunluğunun AKP’li olmasına ithafen yaptığı ‘topal ördek’ benzetmesine tepki gösteren İmamoğlu şöyle konuştu: “Demokrasiye inanıyorsanız, sonuçlar ne olursa olsun, kazanan insana benzetme yapılmaz. ‘Topal ördek’ kötü bir tarif. Biz dimdik ayaktayız… Ben siyasi manipülasyonlarla uğraşmayı tercih etmiyorum. İşime bakacağım. Yanlış şeyleri, rakamları düzelteceğim ve insanlara göstereceğim.”

Konuşan bir başkan olacağım
Her konuda konuşmaya cesareti olduğunu ifade eden İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılanmasıyla ilgili ise şunları söyledi: “İstanbullular mutlu olacaksa en çok ihtiyacım olan şey adalet. Elbette fikirlerinden dolayı tutuklu gazetecileri ben de istemiyorum. Canan hanımın yargılanmasını ben de istemiyorum. Konuşan bir başkan olacağım.”

‘Türkiye mülteci konusunu yönetemedi’
Türkiye’nin sığınmacı sorunun iyi yönetemediğine de değinen İmamoğlu, “Bir anda İstanbul’a bir milyon Suriyeli mülteci gönderiyorsunuz. Türkiye’de öyle kentler var ki mülteci nüfusu orada yaşayanlardan daha fazla. Dünyanın hiçbir ülkesi bunu kabul edemez” dedi.

Sokaklarda çatışmalar başladığını belirten İmamoğlu, “Bu süreç sonrasında insanlar mutsuz oldu. Kayıt altına alınan mültecilerin sosyal haklarını korumalıyız ama geleceğe dair de projeksiyonumuz olmalı” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, Badawi’nin, Arapça tabelaların değiştirilmesiyle ilgili sözleri nedeniyle ‘dışlayıcı’ olmakla suçlandığını anımsatması üzerine, “Tümüyle bir sokağın tümüyle başka bir dile dönüşmesi her ülkeyi rahatsız eder. Sorun Arapça olması değil, hepsi İngilizce de olsa rahatsız eder. Ama belli bir oranda olabilir” dedi.

‘Adaylığıma toplum ve parti karar verir’
İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin olarak ise “Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağıma toplum ve partimiz karar verir” dedi.

Şu anda görevinin belediye başkanlığı olduğunu ve başarılı olmak istediğini söyleyen İmamoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Benim, siyasette hiçbir zaman bir sonraki makamı bugünden tarifleme gibi bir huyum yok. Bunun sonrasındaki adımlara toplum karar verir, partimiz karar verir. Sonuç olarak, her zaman söyledim, sizin programda da söyleyeyim; ‘God knows’ (Allah bilir) diye bitirmek istiyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.

Ekrem İmamoğlu: İki büyük deprem toplanma alanını hizmete açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Deprem Seferberlik Planı'nı başlakttıklarını dile getirerek, "Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız" dedi.

AFAD’dan son açıklama: 20 can kaybı, 1015 yaralı

AFAD'dan sabah saat 07.30 sıralarında yapılan açıklamada depremde 20 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın projesini reddettiği Prof. Naci Görür, Elazığ depremini Ekim ayında böyle tespit etmiş!

Deprem uzmanı Naci Görür'ün 6 Ekim 2019'da CNN Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı.
209,916BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et