Pazar / 25 Ekim 2020

Ekrem İmamoğlu beklemede olan dev projeyi açıkladı

205,069BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV’de Gürkan Hacır’ın moderatörlüğünde ekrana gelen Şimdiki Zaman Siyaset programına konuk oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin korona ile mücadelede, senkron sorunu yaşadığını aktaran İmamoğlu, “Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak daima mücadelenin içerisindeyiz ancak bir uyuşma sorunumuz var. Bu da bir gerçek. Daha iyi olmalıydı ancak biz şehir ve şehircilik adına vatandaşlarımızın dar gününde yardım eden bir kurum olma adına maksimum özveri ile görevimizi yerine getiriyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarının devamı şu şekilde:

“BAKANLIK’TAN VERİ İSTEDİK”
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizim elimizde Mezarlık Müdürlüğümüzden gelen veriler var. Biz, güncel açıklanan sayıların fazla olduğunu görünce Bakanlığa konu hakkında yazı yazdık ancak bizim, yani benim belediye başkanı olarak istatistiksel bir tablo ortaya koyacak durumum yok. Bu yüzden Bakanlık’tan veri istedik. Bu mana da bizi bilgilendirin, biz de ona göre yorum yapalım dedik. Bakana telefon açarak konuyu ilettim. Valiliğe de ilettik ancak biz bu konuda henüz bilgi sahibi değiliz.”

COVID – 19 ÖLÜM ORANLARI
Bize bulaşıcı hastalık ve normal ölüm diye veriler geliyor. COVID-19 teşhisi konulma verileri gelmiyor. Önceki yılın ölüm oranlarına göre %30-%35 daha fazla ölüm var. Rapor sayıları define göre değil ölüme göre tutulur

“FOTOĞRAF MESELESİNİ MEDYADA DUYDUM”
“Belediyemize yapı ile ilgili ihbar geldi. Bizim arkadaşlarımız ihbarın ardından harekete geçti ve bölgeye gitti. Ancak ben, oranın Fahrettin Altun beye ait olduğunu medyadan öğrendim. Fahrettin Altun beyi tanımam etmem, bir eve yapılan işlem kişiye göre yapılmaz. Oraya da bir işlem yapıldı .Tesadüftür ki işlem yapıldığı gün, basında yer aldı. Kendileri kabul ettiler ve yıkım yapılacağını söylediler. Arkadaşlarımız bana ilettiler ve tutanak tutulduğunu söylediler. Ceza konusunda benim bir bilgim yok ama ne yapılması gerekiyorsa o yapılmıştır. Ben, medyaya yansıdıktan sonra evin Fahrettin Bey’e ait olduğumu öğrendim.”

“İNSANLAR BAĞIŞ YAPMAYA DEVAM EDİYOR”
“Bize 13 bine yakın insan, 6-7 saatten bağışta bulundu. 6-7 saatte 7 milyon liranın üzerinde para topladık. Yani, bizim yasal hakkımızı kimse elimizden alamaz. Şu anda bize bağış yapılmıyor mu sanıyorsunuz? Ben fitre dedim. Sadece bize değil, diğer belediyelere de bağış yapıyorlar. Şu anda siz gelip, belediyeye bağışta bulunabilirsiniz. Bunu kabul etme yetkisi belediye başkanına aittir. Hala insanlar bize bağış yapıyor. Bunun adı kampanya değil”

“OLAĞANÜSTÜ MECLİS TALEBİNDE BULUNDUK”
“Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak olağan üstü toplantı talebimizi ilettik. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi gereği Bakanlığın izni gerekiyor. Korona tedbirleri alınıp alınmadığı önemli burada. Bizim bu toplantıyı yapabilecek bir alanımız var. Ben bu toplantının yapılması konusunda olumlu düşünüyorum. Çünkü buna ihtiyacımız var. 25 gündür olumlu cevap alamadık.

Şu anda Ak Parti grubundan bize olumlu yönde bir cevap gelmedi. Toplantıya ihtiyacımız var, neden söyleyeyim. Toplantıda konuşulacak maddelerin hiçbirinin şu anki ihtiyaçlarımız dışında bir durumu yok. Mesela, 60 milyon Euro’ya yakın onaylanmış bir kredimiz var, Meclis onayı olmadığı için Metro hattının finansı ile ilgili. Bugün Türkiye’ye 60 milyon Euro getirmek çok önemli. Bizim 2020 bütçemizde oy birliği ile tüm siyasi partiler dedi ki, 3,4 milyar lira borçlanma yetkiniz var. Hala bu hak bize verilmedi. Bunu talep ediyoruz.”

“Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak olağan üstü toplantı talebimizi ilettik. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi gereği Bakanlığın izni gerekiyor. Korona tedbirleri alınıp alınmadığı önemli burada. Bizim bu toplantıyı yapabilecek bir alanımız var. Ben bu toplantının yapılması konusunda olumlu düşünüyorum. Çünkü buna ihtiyacımız var. 25 gündür olumlu cevap alamadık. Şu anda Ak Parti grubundan bize olumlu yönde bir cevap gelmedi.

Toplantıya ihtiyacımız var, neden söyleyeyim. Toplantıda konuşulacak maddelerin hiçbirinin şu anki ihtiyaçlarımız dışında bir durumu yok. Mesela, 60 milyon Euro’ya yakın onaylanmış bir kredimiz var, Meclis onayı olmadığı için Metro hattının finansı ile ilgili. Bugün Türkiye’ye 60 milyon Euro getirmek çok önemli. Bizim 2020 bütçemizde oy birliği ile tüm siyasi partiler dedi ki, 3,4 milyar lira borçlanma yetkiniz var. Hala bu hak bize verilmedi. Bunu talep ediyoruz.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Erdoğan için “terörist” ifadesini kullanan Hollandalı siyasetçiye AKP’den tepki geldi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisinin Başkanı Geert Wilders'ın paylaştığı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan karikatürüne tepki gösterdi. Çelik,...

Koronavirüs temaslıları ve yurt dışı için test yaptırmak isteyenler aynı kuyrukta bekledi

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni atanan doktorlara talep etmelerine karşın bakanlıktan üç haftadır e-İmza verilmemesi nedeniyle dün sabah koronavirüs testi için bekleyen hastalar kuyrukta bekledi.

AKP’li oyuncu Recep Terzi’den Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüse yakalanması ile ilgili iğrenç paylaşımlar

Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüse yakalanmasına sevinen AKP’li oyuncunun 'Ferahladım' videosuna tepki yağdı.

Tüm kademelerde yüz yüze eğitim başlıyor

Uzun süredir evden EBA TV ile derslerine devam eden öğrenciler ve velileri 'Okullar ne zaman açılacak, okula ne zaman gidilecek?' sorularının cevabını arıyor. 6., 7., 10. ve 11. sınıflarda da yüz yüze eğitime başlanacak. Sabah gazetesinin haberine göre; tüm kademelerde 23 Kasm'da eğitim başlıyor...

Eski YÖK Başkanı Özcan: Son 10 yılda yaptıkları gibi bir yolsuzluk hiç görmedim…

Eski YÖK Başkanı Özcan, "Bizi idare edenlerin yolsuzluk yaptığını çok gördüm ama AK Parti döneminin son 10 yılda yaptıkları gibi bir yolsuzluk hiç görmedim" dedi.