Perşembe / 26 Kasım 2020

Ekonomist Zelyut’tan ‘ekonomide en kritik gün’ uyarısı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, 'ekonomide en kritik' gün uyarısında bulundu.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer yitirmesini değerlendiren Zelyut, “Bu tabloda en kritik gün ise 19 Kasım olacaktır. Zira tüm piyasa soluğunu tutmuş, bu tarihte en az 300 baz puan faiz artırımı beklemektedir. Faizle kuru ne kadar düşürebiliriz? Bunu hep beraber göreceğiz ama çok uzun sürmeyecek. Çünkü Lira’nın değerinin dengelenmesi için kalıcı çözümler ufukta gözükmüyor” uyarısında bulundu.

Yeniçağ Gazetesi’ndeki 13 Kasım tarihli yazısında, Zelyut, “Keşke, keşke diyorum Lira’nın değer kazanması Türkiye’nin yüksek teknoloji içeren mal üretiminin patlayıp, kasanın ağzına kadar dolar ve euro ile dolmasına bağlı olsaydı” ifadelerini kullandı.

Zelyut, karamsar bir gelecek tablosu çizdi ve dolar 8.50 seviyesini test edeceğini gösteren işaretler bulunduğunu belirtti ve ekledi:

“1-Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ‘piyasa dostu mikro reformlar’ yapılacağını söylüyor. Ekonomide çok net bir durum var, yüksek teknoloji içeren ürün satamadığımız için cari açık veriyoruz. Merkez Bankası’ndan gelen son rakama göre Eylül 2020 tarihinde verdiğimiz açık 27,5 milyar dolara ulaştı. İşin kötüsü bu açıkları fonlayacak rezerv de ekside. O zaman yapılması gereken sayın bakanın dediği gibi ‘mikro reformlar’ mıdır? Yoksa dev yarı mamul/ hammadde üreten tesisleri kurmaçin büyük bir reform hareketi midir

2-CB Erdoğan ise yaptığı açıklamada hala, ‘faiz sebep enflasyon neticedir’ diyor. Yani hala talimatla faiz indirmenin çözüm olabileceğini düşünüyor. Ancak 8,50 kur seviyesindeki sıkışmanın verdiği etki ile ‘Acı reçete’ ve ‘Enflasyon düzeyindeki faizler’den de bahsediyor. Bu seferlik yüklü bir faiz artırımına yeşil ışık yakıyor. O zaman şu soruyu sormaz mıyız? Madem faiz artacaktı neden 100 milyar doları kuru tutmak için heba ettiniz?

En önemli nokta ise konuşmasında reform vurgusunun oldukça az olması. Sadece ‘reformlara devam edilecek’ deniliyor. Oysa hangi reform başlamıştır ki, devam etsin? Bugün enflasyonun iki nedeni vardır: Gıda ve Sanayi ürünleri. Gıda fiyatını düşürmek için hangi tarım reformu yapılmıştır? Bir zamanların buğday üretim merkezi Konya’da, Ayçiçek üretim merkezi Trakya’da çiftçi mağdurken gümrük vergisini düşürerek ithalata kapı açmak mı çözümdür? İmalat sanayinin bağımsızlığı için şu zamana kadar ne yapılmıştır?”

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Fahrettin Koca’dan İmamoğlu’na ölüm sayıları üzerinden yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da "bulaşıcı hastalık" kaynaklı vefatlarla ilgili açıklamasına yanıt verdi. Koca, ''Enfeksiyon bulgusu olan her hasta buraya işlendi. Yani akciğer kanseri, prostat, meme kanseri veya lenfoma veya lösemi gibi hastalığı olup enfeksiyonla kaybedilmeyen hasta mı var?'' ifadelerini kullandı.

Benzin ve motorinde yeni zamlı fiyatlar

Benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam uygulanırken, motorine ise yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapılacak.

Gül’ün yeğenine çok ağır suçlama: Ortaklarıyla beraber…

Tema Teknik adlı şirketin ortaklarına sahte belge kullanarak vergi kanununa muhalefetten dava açıldı. Dava açılan şirketin ortakları arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın akrabası da var.

CHP’li Eren Erdem: Verileri saklayıp virüsün hızla yayılmasına neden olan Bakan istifa etmelidir

''İlgililer istifalarıyla gereğini yapmak zorundadır...''

Kızının yanında eşini yakarak öldüren erkek: Serviste ön koltuğa oturduğu için kıskandım

Diyarbakır’da, tartıştığı kocası tarafından diri diri yakılan Güllü Yılmaz’ın, şiddet gördüğü için Kadın Sığınma Evine yerleştiği, zanlı tarafından ikna edilip çıkarıldıktan sonra öldürüldüğü belirlendi.