Pazartesi / 28 Eylül 2020

Ekonomist Atilla Yeşilada Bakan Berat Albayrak’ın “başarısının sırrı”nı böyle açıkladı

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından...  Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı. 

205,599BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından…

Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı.

Yeşilada, Youtube kanalında hazırladığı yayında Berat Albayrak’ı öve öve bitiremedi.

Bakan Albayrak’ı överek eleştiren Yeşilada, cari açığın kapatılmasına vurgu yaparak, “Bu nasıl başarıldı? Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.” dedi.

Yeşilada, bu sözlerinin ardından kahkaha attı.

O anlar ekranlara böyle yansıdı:

Yeşilada’nın ilgili açıklaması şu şekilde:

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

“Cari açık büyümüyor, çünkü ekonominin yeniden dengelenmesi Sayın Berat Albayrak’ı tarihe geçirecek bir başarıdır.  Bugün son rakamlar açıklandı. Eylül itibarıyla da 2.48 Milyar cari fazla vermişiz. Benim hesabıma göre son 13 ayda 50 milyar dolar cari açıktan (Yani zarar ediyorduk, döviz ödüyorduk) 5 milyar kadar bir cari fazlaya geçtik. İşte kardeşim yani böyle bir ekonomik zeka karşısında biz çaresiz kalıyoruz. Peki nasıl başarıldı bu? Çok basit, önce tabi ihracatçılarımız ve turizmcilerin gözlerinden öpmek lazım. Bu şaka değil. Ama onun ötesinde Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.”

ATİLLA YEŞİLADA KİMDİR?

1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğdu. ST Georg Avusturya lisesi 1980 mezunu. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl liseye devam etti. Ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomamı yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldı. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptı. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptı. Eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdi.

1990 yılında Türkiye’ye dönüp 2011 yılına kadar başta Global Menkul Değerler, EMDAŞ ve Ege Yatırım olmak üzere çeşitli aracı kurumlarda araştırmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2001 yılında yakın arkadaşı Dr Murat Üçer ile birlikte halen 20 Gelişmekte Olan Ülke’de faaliyet gösteren ve araştırma ürünlerini dünyaca ünlü çokuluslu şirket ve fon yöneticilerine pazarlayan GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanları oldu. 2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel ve CemTV’de ekonomi ve haber analiz programları da sundu. Halen GlobalSource Partners vasıtası ile 100’den fazla yabancı müşteriye İstanbulanalytics markası altında ise 30 Türk kuruma araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Azerbaycan’dan Türkiye kararı: Türkiye haricindeki tüm uçuşlar iptal edildi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilim artarken, Ermenistan'ın saldırı ile Azerbaycan'daki sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonrası bölgeden sıcak haberler gelmeye devam ediyor.

İsmail Saymaz’dan HalkTv’nin karartılmasına tepki geldi

Bu yasak çağımıza yakışmıyor

Merdan Yanardağ’a yurt dışına çıkış yasağı!

TELE1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’la ilgili haberler nedeniyle ifade verdi. Mahkemeye sevk edilen gazeteci Yanardağ, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yandaş mahalle karıştı: Ölmüş biriyle kavga edecek kadar ne yaşıyorsunuz siz

Işıkçılar cemaatinin yayın organı Türkiye gazetesi yazarı Ahmet Şimşirgil, hayatını kaybeden Prof. Dr. Hasan Onat’ı hedef aldı.

Ayhan Bilgen’den ”zehirlenme” açıklaması

''Gözaltında bulunduğum süreç boyunca sadece su alacağım''