Ekonomist Atilla Yeşilada Bakan Berat Albayrak’ın “başarısının sırrı”nı böyle açıkladı

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından...  Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı. 

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından…

Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı.

Yeşilada, Youtube kanalında hazırladığı yayında Berat Albayrak’ı öve öve bitiremedi.

Bakan Albayrak’ı överek eleştiren Yeşilada, cari açığın kapatılmasına vurgu yaparak, “Bu nasıl başarıldı? Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.” dedi.

Yeşilada, bu sözlerinin ardından kahkaha attı.

O anlar ekranlara böyle yansıdı:

Yeşilada’nın ilgili açıklaması şu şekilde:

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

“Cari açık büyümüyor, çünkü ekonominin yeniden dengelenmesi Sayın Berat Albayrak’ı tarihe geçirecek bir başarıdır.  Bugün son rakamlar açıklandı. Eylül itibarıyla da 2.48 Milyar cari fazla vermişiz. Benim hesabıma göre son 13 ayda 50 milyar dolar cari açıktan (Yani zarar ediyorduk, döviz ödüyorduk) 5 milyar kadar bir cari fazlaya geçtik. İşte kardeşim yani böyle bir ekonomik zeka karşısında biz çaresiz kalıyoruz. Peki nasıl başarıldı bu? Çok basit, önce tabi ihracatçılarımız ve turizmcilerin gözlerinden öpmek lazım. Bu şaka değil. Ama onun ötesinde Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.”

ATİLLA YEŞİLADA KİMDİR?

1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğdu. ST Georg Avusturya lisesi 1980 mezunu. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl liseye devam etti. Ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomamı yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldı. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptı. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptı. Eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdi.

1990 yılında Türkiye’ye dönüp 2011 yılına kadar başta Global Menkul Değerler, EMDAŞ ve Ege Yatırım olmak üzere çeşitli aracı kurumlarda araştırmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2001 yılında yakın arkadaşı Dr Murat Üçer ile birlikte halen 20 Gelişmekte Olan Ülke’de faaliyet gösteren ve araştırma ürünlerini dünyaca ünlü çokuluslu şirket ve fon yöneticilerine pazarlayan GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanları oldu. 2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel ve CemTV’de ekonomi ve haber analiz programları da sundu. Halen GlobalSource Partners vasıtası ile 100’den fazla yabancı müşteriye İstanbulanalytics markası altında ise 30 Türk kuruma araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,629BeğenenlerBeğen
4,582TakipçilerTakip Et