Ekonomist Atilla Yeşilada Bakan Berat Albayrak’ın “başarısının sırrı”nı böyle açıkladı

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından...  Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı. 

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gidişatı eleştiren ekonomistleri hedefine alması gündemin sıcak konularından…

Ekonomist Atilla Yeşilada da bu eleştirilerden nasibini aldı.

Yeşilada, Youtube kanalında hazırladığı yayında Berat Albayrak’ı öve öve bitiremedi.

Bakan Albayrak’ı överek eleştiren Yeşilada, cari açığın kapatılmasına vurgu yaparak, “Bu nasıl başarıldı? Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.” dedi.

Yeşilada, bu sözlerinin ardından kahkaha attı.

O anlar ekranlara böyle yansıdı:

Yeşilada’nın ilgili açıklaması şu şekilde:

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

“Cari açık büyümüyor, çünkü ekonominin yeniden dengelenmesi Sayın Berat Albayrak’ı tarihe geçirecek bir başarıdır.  Bugün son rakamlar açıklandı. Eylül itibarıyla da 2.48 Milyar cari fazla vermişiz. Benim hesabıma göre son 13 ayda 50 milyar dolar cari açıktan (Yani zarar ediyorduk, döviz ödüyorduk) 5 milyar kadar bir cari fazlaya geçtik. İşte kardeşim yani böyle bir ekonomik zeka karşısında biz çaresiz kalıyoruz. Peki nasıl başarıldı bu? Çok basit, önce tabi ihracatçılarımız ve turizmcilerin gözlerinden öpmek lazım. Bu şaka değil. Ama onun ötesinde Berat Albayrak kimsenin aklına gelmeyecek bütün ekonomi kuramlarını mahveden bir yol buldu arkadaşlar… Halkı öyle bir sefalete sürükledi ki kimse mal alamadı, ithalat 30 milyar dolar daraldı.”

ATİLLA YEŞİLADA KİMDİR?

1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğdu. ST Georg Avusturya lisesi 1980 mezunu. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl liseye devam etti. Ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomamı yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldı. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptı. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptı. Eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdi.

1990 yılında Türkiye’ye dönüp 2011 yılına kadar başta Global Menkul Değerler, EMDAŞ ve Ege Yatırım olmak üzere çeşitli aracı kurumlarda araştırmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2001 yılında yakın arkadaşı Dr Murat Üçer ile birlikte halen 20 Gelişmekte Olan Ülke’de faaliyet gösteren ve araştırma ürünlerini dünyaca ünlü çokuluslu şirket ve fon yöneticilerine pazarlayan GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanları oldu. 2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel ve CemTV’de ekonomi ve haber analiz programları da sundu. Halen GlobalSource Partners vasıtası ile 100’den fazla yabancı müşteriye İstanbulanalytics markası altında ise 30 Türk kuruma araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Jeoloji profesörü yandaşın maliyet sorusuna cevap verince stüdyo buz kesti

Habertürk'te depremlerle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Cem Yaltırak'ın, "Bu projelerin maliyeti ne kadar?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap stüdyoda sessizliğe neden oldu.

Depremzede çocuk Süleyman Soylu’ya böyle tokat attı

Elazığ'da 31 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede depremzedeleri ziyaret etti. 

Yılmaz Özdil yandaşa peşkeş çekip milleten 10 TL bağış isteyen Kızılay’ı es geçmedi

Yılmaz Özdil, Elazığ depreminde yıkılan ilçeler arasında yer alan Sivrice'yi köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.
209,914BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et