Çarşamba / 21 Ekim 2020

Ekonomi bakanınından ‘dolar’ açıklaması: Dokunmamak lazım

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye’nin AB'ye üye olmak gibi bir derdi yok" dedi.

205,340BeğenenlerBeğen
8,577TakipçilerTakip Et

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “AB gibi devasa bir yapı vardı. Truva atı gibi. Tahtadanmış halbuki, İngiltere de çıkınca her yerinden gıcırtı geliyor şimdi. Türkiye’nin AB’ye üye olmak gibi bir derdi yok” dedi.

AKP Çal İlçe Teşkilatı Danışma Meclisi toplantısına katılan Zeybekci, dünyada haritaların, dengelerin değiştiğine dikkati çekti. Zeybekci, ABD’de bugün her şeye ‘ak’ diyen bir başkandan sonra, ertesi gün her şeye ‘kara’ diyen bir başkanın göreve geldiğini, 3 ay önce 12 ülke ile imzaladıkları dünyanın en büyük ticaret anlaşmasını ‘ben tanımıyorum, çıkıyorum’ dediğinin altını çizdi. Zeybekci şöyle devam etti: “AB gibi devasa bir yapı vardı. Truva atı gibi. Tahtadanmış halbuki. İngiltere de çıkınca, her yerinden gıcırtı geliyor şimdi. Tabii bazı gıcırtılarının hızlarını alamıyorlar, bize de söylüyorlar da boşverin, biz işimize bakarız. Türkiye’nin AB’ye üye olmak gibi bir derdi yok. Bizim olmazsa olmazımız refahımızın, insan haklarının, demokrasinin, eğitimin, bilimin, teknolojinin AB’nin üzerinde olmasıdır.”

“Bilerek alma noktasını daha henüz görmüyorum. Türkiye o noktaya gelmedi, yani tam anlamıyla düşmanca saldırı şekline gelmedik ama diğer taraftan şu var tabii ki bilerek, kasten yaratılan spekülatif ortamdan dolayı TL’nin dengesinin sarsılması, TL’nin değeriyle ilgili bir hareketlenmeyi yapabilmek de mümkün. Şu anda gördüğümüz bu.”

“DOKUNMAMAK LAZIM”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, döviz artışıyla ilgili ekonomide kalıcı bir hasar meydana gelmeyeceğini, bu dönemde dövizle ilgili piyasanın kendi dengesini bulacağına kesinlikle inandığını söyledi. Zeybekci, hükümet olarak, Merkez Bankası’nın spekülatif hareketlere, döviz satarak ya da alarak müdahale etmesini ‘eski bir yöntem’ olarak gördüklerini belirterek, “Bunu biz pek uygun görmüyoruz. Orada şunu söylüyoruz; dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım, piyasa kendi dengesini bulacaktır ama piyasanın kendi dengesini bulurken bizim uygulayabileceğimiz bazı yardımcı estrümanlar olur mu, olur. Bunları da şu anda yapıyoruz zaten, hükümet olarak yapmaya da devam edeceğiz ama şunu söyleyelim, döviz artışıyla ilgili ekonomide kalıcı bir hasar meydana gelmez” değerlendirmesi yaptı.

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Enis Berberoğlu kararı yanlış mahkemeye mi gönderildi?

Yerel mahkemede yapılan yargılamanın sonunda, 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Berberoğlu'na verilen ceza bozulmuş, "Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçunu işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de bu kararı onadı ve CHP'li Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürüldü.

AKP’li Hüseyin Yayman: Covid-19 testim pozitif çıktı

AK Parti milletvekili Hüseyin Yayman'ın korona virüsü testi pozitif çıktı. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Yayman, tedavi sürecini evde geçireceğini aktardı.

AKP’nin ‘Sen kimsin’ videosuna CHP Gençlik Kolları’ndan gelen videolu yanıt sosyal medyada gündem oldu

AKP Gençlik Kolları’nın paylaştığı ‘Sen kimsin?’ videosuna Twitter kullanıcılarından binlerce cevap geldi.

Cem Yılmaz’dan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çok konuşulacak çağrı

Korona virüs ile en önde mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik bir açıklamada bulunan ünlü komedyen Cem Yılmaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya anlamlı bir mesaj gönderdi.

Ümit Özdağ, AKP ve MHP’yle mi yakınlaşıyor ?

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın alıntıladığı bir tweet dizisi, parti içindeki 'FETÖ' tartışmalarını başka bir boyuta çekti.