Eğitim-Sen’in önünde Hatay Şube Yönetimi’nin görevden alınmasına yönelik protesto

Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin, Hatay Şube Yönetimi’ni görevden alması ve görevden alınan üyelere yönelik başlattığı soruşturma Eğitim-Sen Genel Merkezi önünde protesto edildi. Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile işine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen’in de katıldığı eylemde Eğitim-Sen Hatay Şubesi eski yöneticisi Pelin Akbaş, sendika üyesi Mehmet Dersulu ve Hüseyin Sönmez yer aldı.

GazeteDuvar’ın haberine göre, Eğitim-Sen Hatay Şubesi’ne atanan yeni yönetimi ‘kayyım’ olarak nitelendiren Gülmen, “22 Eğitim-Sen üyesi hakkında açılan soruşturma neticesinde ben de dahil olmak üzere 13 üye ihraç talebi ile genel kurula sevk edildik. İhraç edilmek istenen üyelerden 7’si Hatay Şubesi’nden. Bu arkadaşlarımız hakkında başlatılan soruşturma neticesinde arkadaşlarımız görevden alındı. Biz bu ihraçlara karşı çıktığımız, ihraçlara karşı arkadaşlarımızı direnmeye davet ettiğimiz için bizi sendikadan atmalarını doğru bulmuyoruz. Soruşturmaların geri çekilmesini, Hatay Şube’ye atanan yönetimin geri çekilmesini ve direnişçi ve kamu emekçilerinin sendikadan tasfiye edilmemesini talep ediyoruz” dedi.

Eğitim-Sen, Merkez Yürütme Kurulu ve üyelerinin hedef gösterilmesi, hakaret, sendikayı itibarsızlaştıran faaliyetlerde bulunma gibi iddialarla bazı üyeler hakkında disiplin soruşturması açmış; bu isimlerin bir kısmı için “ilk genel kurulda üyelikten ihraç edilmesi talebiyle üyeliğin askıya alınması” kararı almıştı.

Son Haberler