Egemen Bağış neden KKTC vatandaşı oldu? İşte flaş iddia

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'dan 17 - 25 Aralık'ın önemli isimlerinden Egemen Bağış hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AB eski Bakanı Egemen Bağış’ın KKTC vatandaşı olması ile ilgili de çarpıcı iddialarda bulunarak, “Tuhaf şeyler oluyor. Egemen Bağış aniden KKTC vatandaşı oluverdi. Şimdi KKTC sevdası nereden çıktı? KKTC interpolün üyesi değil. İnterpol’den bir karar çıksa KKTC vatandaşları bundan etkilenmeyecek. Çok mu şüpheli düşünüyoruz?” dedi.

CHP’li Tanju Özcan, Meclis Genel Kurulu’nda dün akşam AKP Hükümeti’nin Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Rıza Sarraf hakkında ABD’ye nota vermesine de değinerek, “Başına çuval geçirilen askerlerimiz için verilmeyen nota Rıza Sarraf için veriliyor” dedi.

CHP’li Tanju Özcan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“ASKERİMİZİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİRKEN, YPG’YE SİLAH VERİLİRKEN NOTA VEREMEDİNİZ…”

” Az önce bir son dakika haberi geçti, bilmiyorum takip edebildiniz mi? Yok, bütün sitelerde geçti, ana haber bültenlerinin altyazılarında geçti. İnanmazsınız belki ama Türkiye Amerika’ya nota vermiş. Vallahi duyunca ben çok heyecanlandım, Türkiye Amerika’ya nota vermiş. Notanın konusu ne diye bir baktık? Nota ne için verilmiş biliyor musunuz? Bir vatandaşımızın can güvenliğinden endişe ediyor muşuz, beş gündür haber alamıyor muşuz? Kimmiş bu vatandaşımız Sayın Başbakan Yardımcısı?

Rıza Zarraf. Yani, vakti zamanında askerlerimizin başına çuval geçirdi bu Amerika, nota veremediniz; “Verin.” dedik, “Müzik notası mı veriyoruz?” dediniz. Bu Amerika’nın kontrol ettiği Irak’ta ve Suriye’de askerlerimiz IŞİD ve PKK tarafından öldürüldü, yakıldı; Amerika’ya bir tek nota veremediniz. YPG’ye bu Amerika Birleşik Devletleri silah verirken meydanlarda konuştunuz sadece, bir nota bile veremediniz. Ama, bugün söz konusu Rıza Zarraf olunca, beş günde Rıza Zarraf’tan haber alınamıyor diye Amerika Birleşik Devletleri’ne nota veriyorsunuz.

“RIZA ZARRAF’IN RAHATSIZ OLACAĞINIZ İFADELER VERMESİNDEN Mİ ÇEKİNİYORSUNUZ?”

Sayın milletvekilleri, nota bir ülkenin millî çıkarları için verilir, şahsi çıkarları için nota verilmez. Şimdi, siz beş günde Rıza Zarraf’tan haber alınamamasında Türkiye’nin hangi millî çıkarının zedelendiğini düşünüyorsunuz? Siz, gerçekten Rıza Zarraf’ın hayatından mı endişe ediyorsunuz yoksa Rıza Zarraf’ın Amerikan yargı mercileri önünde sizin rahatsız olacağınız bazı ifadeler vermesinden mi çekiniyorsunuz; bunu açıkça ortaya koyalım.

Sayın milletvekilleri, bunu açıkça ortaya koyalım. Çıkıp Amerika Birleşik Devletleri’ne diyebilecek misin, oradan laf atıyorsun “İşkence yapıyorsun benim vatandaşıma.” diye? Ya, bu ne kıymetli vatandaşmış, ne kıymetli vatandaşmış.

“RIZA ZARRAF’I 80 MİLYONDAN DEĞERLİ KILAN NEDİR?”

Sayın Bozdağ, bu Rıza Zarraf’ı bu kadar kıymetli kılan, 80 milyon vatandaştan daha kıymetli olan nedir Hükûmet açısından; çok merak ediyorum ben.

Yani, Amerika Birleşik Devletleri’ne sen tarihinde nota vermemişsin, ilk verdiğin nota Rıza Zarraf’la ilgili. Nedir, beklentiniz nedir Rıza Zarraf’tan? Yani, Amerika’ya bu konuda nota vererek hangi millî çıkarımızı koruyorsunuz?

Altın ihracatımızı mı güvence altına almak istiyorsunuz, nedir konu? Vallahi, ben utanç duyuyorum Türkiye Cumhuriyeti milletvekili olarak. Siz Amerika Birleşik Devletleri’nde yetmiş yıl ceza istemiyle yargılanan ve yüz kızartıcı suç ithamlarıyla karşı karşıya olan, Türkiye’deki sabıkasını da bildiğimiz, Türkiye’deki “tape”lerini de bildiğimiz, Türkiye’de kimlere nasıl rüşvet dağıttığını bildiğimiz…

“RIZA ZARRAF’IN NEYİNDEN ENDİŞE EDİYORSUNUZ?”

Ortağı İran’da idama mahkûm olan bir vatandaş için, nerenin vatandaşı olduğu da belli değil, hâlâ İran’ın vatandaşı mı o da belli değil. Bir vatandaşla ilgili Amerika Birleşik Devletleri’ne nota veriyorsunuz. Vallahi gülünür mü, ağlanır mı? Sayın Bakan, bu konuda sizden bir açıklama bekliyoruz, Hükûmet sözcüsü olarak bir açıklama bekliyoruz.

Yani, Rıza Zarraf’ın neyinden endişe ediyorsunuz?Canından mı endişe ediyorsunuz, malından mı endişe ediyorsunuz, söyleyeceklerinden mi endişe ediyorsunuz?

Bu adamın başına bir şey gelir diye mi endişe ediyorsunuz? Neden endişe ediyorsunuz sayın milletvekilleri? Bakın, tuhaf gelişmeler oluyor.

EGEMEN BAĞIŞ’IN KKTC VATANDAŞI OLMASI

Sayın Egemen Bağış, hani şu “Bakara makara” diye twit’ler atan vardı ya, eski Bakan. Aniden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı oluverdi. Neden diye bir sordunuz mu? Bu adam zaten Amerikan vatandaşı, Amerikan vatandaşı. Amerika’nın yeminli tercümanıydı milletvekili olmadan önce; bunu, hepiniz biliyorsunuz.

Peki, şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sevdası nereden çıktı? Şöyle düşünsek acaba çok mu şüpheci dersiniz bize? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti INTERPOL’ün üyesi değil.

Evet, INTERPOL’den bir tutuklama kararı çıksa yarın bir gün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı bundan etkilenmeyecek. Böyle mi düşünelim, doğru mudur bu? Bu soruya da cevap istiyorum ben.

Egemen Bağış, izin aldı mı bir başka ülke vatandaşlığına geçerken? Bu konuda sizin bilginiz var mıydı, bizim gibi basından mı okudunuz Sayın Bozdağ, basından okuduysanız benim düşündüklerimi düşündünüz mü? “Ne kurnaz arkadaşmış.” dediniz mi demediniz mi? Ben bu soruların cevabını bekliyorum.”

Son Haberler