Efes’in patronu yasak istedi, sosyal medyada boykot başladı

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan AKP'den evde bira üretimini yasaklayacak önlemler almasına istedi. Kullanıcılar boykot çağrısı yaptı.

Evde rakı üretimini durdurmak için etil alkole acı veren kimyasal katılması kararı alan AKP’ye, patronlardan evde bira yapımına da müdahale çağrısı geldi. Alkole yapılan zamların ve yüksek verginin ardından evde rakı ve bira yapımında patlama yaşanınca şimdi de buna müdahale kararı alındı.

Anadolu Grubunun Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan 9 aylık faaliyet raporuna göre bira satışları geçen yıl yurt içinde yüzde 5,7 oranında düşerken, yurt dışı operasyonları yüzde 8 arttı.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bira satışı düşüyor ama tüketim konusunda emin değilim. Bunun nedeni de evde bira yapımının artması. Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7,5 liralık biranın 4 lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” dedi.

Patronların çağrısı sonrası AKP’nin evde bira yapımına nasıl müdahale edeceği merak konusu oldu.

Boykot Efes Pilsen

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın açıklamasının ardından sosyal medyada kullanıcıları isyan etti. Twitter’da açılan #BoykotEfesPilsen etiketine tepki yağdı. Etiket Türkiye’de en çok paylaşılan konu olup TT’de birinci sıraya oturdu.

İşte onlardan bazıları;

Son Haberler