Dursun Çaltı Şişli’nin “kaymağını” kimlerin yediğini isim isim açıkladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP oylarının yüksek olduğu Çankaya, Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş’taki yurttaşları hedef alarak “Ülkenin kaymağını yiyen kesim. Türkiye şaha kalksa da yıkılsa da umurlarında değil” demişti.

CHP Şişli Belediye Başkanı aday adayı Dursun Çaltı, Şişli’nin kaymağını kimin yediğini açıkladı.

CHP Şişli İlçe Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği yapan Dursun Çaltı, “Doğma büyüme Şişliliyim. CHP’de siyasete başladığım günden bugüne kadar yani 41 yıldır ranta karşı mücadele ediyorum” dedi.

90’lı yıllardan bugüne Erdoğan’ın bahsettiği Şişli’nin kaymağını kimlerin yediğini isim isim açıklıyorum” diyen CHP’li Dursun Çaltı sözlerini şöyle sürdürdü:

“ERDOĞAN’IN ALTINA MERCEDES ÇEKEN ARKADAŞI”

“1996 yılında Belediye Başkanı ANAP’lı Gülay Atığ idi. Orhan Aslıtürk’le henüz evlenmemişti. Belediyenin Kasımpaşa’ya inen Piyalepaşa Bulvarı’nda 3.5 dönümlük bir arsası vardı. Arsa, Encümen kararıyla 17.10.1996 tarihinde, belediyenin şirketi olan ŞİPA’ya 11 milyar liraya satılmıştı. ŞİPA da bir hafta sonra bu arsayı Mustafa Duran adlı bir işadamına satmıştı. Tapuda emlak değeri 13 milyar gösteriliyordu. Kim bu Mustafa Duran, Erdoğan’ın yakın arkadaşı… En önemlisi de 1994 yerel seçimlerinden önce Tayyip Erdoğan’ın altına Mercedes’i çeken kişi… Bu Mercedes olayı o dönem Hürriyet gazetesinde haber bile olmuştu.

O zaman bizzat ben satışta yolsuzluk yapıldığını belirterek Şişli Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştum. Ancak savcılık takipsizlik kararı vermişti. Sonra Mesut Yılmaz hükümete ortak oldu. ANAP’lı muhalifleri, Gülay Atığ’ın uygulamalarının peşine düştüler; savcıyı görevden aldırdılar. Yeni gelen Savcı Muhittin Ayata, ihaleye fesat karıştırmaktan ötürü, Atığ, Belediye Encümen üyeleri ve ŞİPA’nın yöneticileri hakkında soruşturma açtı.”

İMAM HATİPTEN OKUL ARKADAŞI: AZİZ TORUN

Ali Sami Yen arsası ve yanındaki Likör Fabrikası arsası için mücadele verdiğini hatırlatan CHP’li Dursun Çaltı, şunları anlattı:

“Bu arsalar paha biçilemezdir. İstanbul’un rantı büyük en değerli arsalarıdır. Peki bu ‘kaymak’ kime verildi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten okul arkadaşı Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun…

CHP Şişli Belediye Meclis üyesi olduğum dönemde, arkadaşlarımla birlikte Ali Sami Yen arsası imar planı için yürütmeyi durdurma kararı aldırdık, daha sonra yanındaki Likör Fabrikası arsası için de yargı yoluna gittik. O arsanın yeşil alan olarak kalması gerekiyordu. Biz bu konuyu siyaset dışı, partiler üstü görüyorduk. Yeşil Çevre Platformu’nu kurduk ve yürüyüş yaptık. Her partiden insan bu fikre katılmış ve Mecidiyeköy’e yeşil alan kazandırmak için yürümüştü.”

“ERDOĞAN’IN BİR BAŞKA YAKINI AĞAOĞLU”

CHP’li Dursun Çaltı, “Şişli’nin rantını Erdoğan’ın ifadesiyle kaymağını 90’lı yıllardan bugüne yiyenler değişmedi” diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

“Maslak 1453 projesiyle Ağaoğlu… Erdoğan’ın bir başka yakını… TOKİ ortaklığıyla yani garantisiyle iş başı yaptılar. Devleti arkasına aldılar. TOKİ’siyle Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle Kadir Topbaş burayı rant alanına çevirdiler, yeşili yok ettiler. Ağaoğlu’nun Maslak 1453 projesinin doğayı katlettiğini ve imar planında usulsüzlükler olduğunu belirterek İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açtım. Mahkeme, projenin durdurulmasıyla ilgili benim bir menfaatim veya zararım olmadığını gerekçe göstererek davayı reddetti.”

“ŞİMDİ BEN DE ERDOĞAN’A SORUYORUM”

Şişli’deki tüm büyük projelerde TOKİ kanalıyla AKP hükümetinin yer aldığına dikkat çeken CHP’li Dursun Çaltı, “Şimdi ben de Erdoğan’a soruyorum, Şişli’deki tüm büyük projelerde ve rantta sizin yakınlarınızın bulunması tesadüf mü?”

Son Haberler