‘Dünya beşten büyüktü, Türkiye’yi destekleyen ülke sayısı beşi bile geçmedi!’

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği Barış Pınar Harekatı'nın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşme sonrası durdurulmasını değerlendirdi.

207,715BeğenenlerBeğen
7,871TakipçilerTakip Et

Murat Muratoğlu’nun “Pamuk eller cebe” başlıklı köşe yazısı şöyle:

“Baştan söyleyeyim, ben işin ekonomisindeyim. Ülke çıkarınaysa neden ateşkes olmasın? İnanın Türkiye’nin yaptırımları ve sonrasında gelecek ambargoları kaldıracak ekonomik gücü yoktu. İyi oldu!

Nasıl rezalet dış politika anlayışımız varsa sevenimiz kalmamış dünyada… Amerika, Avrupa, Arap Birliği, Çin ve hatta adını sanını bile duymadığımız ülkeler hâlâ Türkiye’yi kınama yarışında…

Yılmaz Özdil’den ateşkes yorumu: Sırada geri çekilerek zafer kazanmamız varYılmaz Özdil’den ateşkes yorumu: Sırada geri çekilerek zafer kazanmamız var

★★★

Tabii bu Türkiye’ye karşı olan nefret mi yoksa yıllar içerisinde birilerine karşı mı gelişti? Dünya beşten büyüktü, Türkiye’yi destekleyen ülke sayısı beşi bile geçmedi! Sorsan, Türkiye dünya lideri!

Savaş herkes tarafından konuşulurken, sevilmeyen bir ülkeye hangi çılgın yatırım yapar? Bizim büyümek için dış yatırıma, turiste ihtiyacımız var. Yalnız yaşamıyoruz ki bu dünyada… Ticaret yapmak zorundayız sonuçta…

★★★

Bu savaş işi ekonomi açısından çok maliyetlidir. Zamanla yıkıcı hale gelir. Irak ve Afganistan savaşlarının Amerika’ya faturası dolaylı maliyetler de hesaba katıldığında 4 trilyon dolara ulaştı.

Eğer Amerika bu savaşlara müdahil olmasaydı yıllık kişi başı 1150 dolar daha zengin olacaktı.

Kendi parasını basıp dünyaya satan, dünyayı haraca kesen Amerika’dan bahsediyorum. O bile bu faturayı ıkına sıkına ödeyebildi. Sonunda dayanamadı, çekildi, gitti.

Peki, bitti mi? Ateşkes Beyaz Saray ve Türkiye arasında… Bizde, Meclis işlevselliğini yitirdi ama Amerika’da Kongre iş başında… Dolayısıyla sürpriz bir karar çıkarsa, al başına bela!

Sahi güvenli bölgeye kuracağımız, 1 milyon Suriyeliyi ikna edip yollayacağımız, giderlerini ödeyip ihtiyaçlarını karşılayacağımız, onları koruyup kollayacağımız parayı nereden bulacağız?

★★★

Daha önce de “Suriyeliler geri dönecek” demişti. Eskiler dönmedi, üzerine yeni kardeşleri geldi. Ülkeyi metrobüse çevirdi. Kişi başı düşen milli gelir artacaktı, kişi başı düşen Suriyeli sayısı katladı!

Adamlar ülkelerinde savaştan kaçıp Türkiye’ye sevişmeye gelmişler. Sadece Türkiye’de doğan Suriyeli sayısı Avrupa’nın kabul ettiği mülteci sayısından fazla! Bırakın Türkiye’yi, Almanya ekonomisi bile dayanmaz bu duruma…

★★★

Tabii bir de Amerika ile anlaşma dâhilinde bakmaya söz verdiğimiz binlerce IŞİD’li terörist ve onların aileleri var. Onlar da su ile çalışmıyorlar.

Ülkeler harcamalarını bütçelerinden yapar. O bütçeyi doldurmak için vatandaşından vergi toplar. Yetmezse borç alır. Borçları kapatmak için vergileri artırır. Harcanan senin benim paramdır. Para kalmadığına göre, pamuk eller cebe!”

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son seçim anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi’nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a oy vereceklerin oranı yüzde 39 düzeyinde kalacak.

Muharrem İnce’den yandaş yayıncılığa tarihi ders: Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak

CHP’li Muharrem İnce, kendisinin konuk olduğu programın bölünerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının canlı olarak verilmesine tepki göstererek canlı yayını terk etti.

Erdoğan: Dünyanın dört bir yanından heyetler ülkemizi ziyaret ediyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Meclis’teki tek sosyalist partinin başkanı net konuştu, AKP’nin sonunu açıkladı!

'Atakan Sönmez'le Satır Arası' programına konuk olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, artan polis şiddetinden, erken seçim tartışmalarına, ittifak söylentilerinden yeni partilere kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Erken seçimin kokusunu alan Kılıçdaroğlu: Bize tezgah kuracaklar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin odağında bulunduğu tartışmalarla ilgili olarak "Seçim gelecek, gelsin. Biz kazanacağız. Tezgahlar kuracaklar çünkü ayakta duramıyorlar, gidecekler" dedi.
207,715BeğenenlerBeğen
7,871TakipçilerTakip Et