‘Dünya beşten büyüktü, Türkiye’yi destekleyen ülke sayısı beşi bile geçmedi!’

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği Barış Pınar Harekatı'nın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşme sonrası durdurulmasını değerlendirdi.

Murat Muratoğlu’nun “Pamuk eller cebe” başlıklı köşe yazısı şöyle:

“Baştan söyleyeyim, ben işin ekonomisindeyim. Ülke çıkarınaysa neden ateşkes olmasın? İnanın Türkiye’nin yaptırımları ve sonrasında gelecek ambargoları kaldıracak ekonomik gücü yoktu. İyi oldu!

Nasıl rezalet dış politika anlayışımız varsa sevenimiz kalmamış dünyada… Amerika, Avrupa, Arap Birliği, Çin ve hatta adını sanını bile duymadığımız ülkeler hâlâ Türkiye’yi kınama yarışında…

Yılmaz Özdil’den ateşkes yorumu: Sırada geri çekilerek zafer kazanmamız varYılmaz Özdil’den ateşkes yorumu: Sırada geri çekilerek zafer kazanmamız var

★★★

Tabii bu Türkiye’ye karşı olan nefret mi yoksa yıllar içerisinde birilerine karşı mı gelişti? Dünya beşten büyüktü, Türkiye’yi destekleyen ülke sayısı beşi bile geçmedi! Sorsan, Türkiye dünya lideri!

Savaş herkes tarafından konuşulurken, sevilmeyen bir ülkeye hangi çılgın yatırım yapar? Bizim büyümek için dış yatırıma, turiste ihtiyacımız var. Yalnız yaşamıyoruz ki bu dünyada… Ticaret yapmak zorundayız sonuçta…

★★★

Bu savaş işi ekonomi açısından çok maliyetlidir. Zamanla yıkıcı hale gelir. Irak ve Afganistan savaşlarının Amerika’ya faturası dolaylı maliyetler de hesaba katıldığında 4 trilyon dolara ulaştı.

Eğer Amerika bu savaşlara müdahil olmasaydı yıllık kişi başı 1150 dolar daha zengin olacaktı.

Kendi parasını basıp dünyaya satan, dünyayı haraca kesen Amerika’dan bahsediyorum. O bile bu faturayı ıkına sıkına ödeyebildi. Sonunda dayanamadı, çekildi, gitti.

Peki, bitti mi? Ateşkes Beyaz Saray ve Türkiye arasında… Bizde, Meclis işlevselliğini yitirdi ama Amerika’da Kongre iş başında… Dolayısıyla sürpriz bir karar çıkarsa, al başına bela!

Sahi güvenli bölgeye kuracağımız, 1 milyon Suriyeliyi ikna edip yollayacağımız, giderlerini ödeyip ihtiyaçlarını karşılayacağımız, onları koruyup kollayacağımız parayı nereden bulacağız?

★★★

Daha önce de “Suriyeliler geri dönecek” demişti. Eskiler dönmedi, üzerine yeni kardeşleri geldi. Ülkeyi metrobüse çevirdi. Kişi başı düşen milli gelir artacaktı, kişi başı düşen Suriyeli sayısı katladı!

Adamlar ülkelerinde savaştan kaçıp Türkiye’ye sevişmeye gelmişler. Sadece Türkiye’de doğan Suriyeli sayısı Avrupa’nın kabul ettiği mülteci sayısından fazla! Bırakın Türkiye’yi, Almanya ekonomisi bile dayanmaz bu duruma…

★★★

Tabii bir de Amerika ile anlaşma dâhilinde bakmaya söz verdiğimiz binlerce IŞİD’li terörist ve onların aileleri var. Onlar da su ile çalışmıyorlar.

Ülkeler harcamalarını bütçelerinden yapar. O bütçeyi doldurmak için vatandaşından vergi toplar. Yetmezse borç alır. Borçları kapatmak için vergileri artırır. Harcanan senin benim paramdır. Para kalmadığına göre, pamuk eller cebe!”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

CHP’ye FETÖ suçlamasında bulunan ‘Yılmaz Ateş’ hakkında karar

CHP'ye FETÖ suçlamasında bulunan eski milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Ankara Disiplin Kurulu kararıyla kesin olarak partiden ihraç edildi.

Atatürk’e Benze(me)yen adam(lar)

“Atatürk’e benzeyen adamın tek sorunu Atatürk’e benzememesi” gibi bir şey yazmıştı bir sosyal medya kullanıcısı. Haklıydı da. “Atatürk’e benzeyen adam” uzaktan biraz andırsa da aslında Atatürk’e benzemiyordu.

Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası iki ülke arasındaki buzlar çözüldü mü?

Haftalardır merakla beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında 13 Kasım’da Washington’da gerçekleşen toplantı, kimilerine göre ilişkilerde yumuşamanın göstergesiyken, kimileri ise somut sonuçlar çıkmadan önce bir beklenti içerisine girmeyi iyimserlik olarak değerlendiriyorlar.

Muhalefet kaynıyor, İYİ Parti ile AKP yakınlaşıyor… Erdoğan ABD’den cebinde seçim kartıyla mı döndü?

Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği askeri operasyon kamuoyu yoklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteği arttırken bu sene yerel seçimlerde sürpriz zaferler kazanan resmi olmayan muhalif siyasi ittifak içindeki muhtemel çatlakları da ortaya çıkardı.

Tüm aile ve gazeteciler gözaltına alınmıştı… Süleyman Soylu’dan Rabia Naz açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hayatını kaybeden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ile meclis komisyonu çalışmalarını izleyen 3 gazetecinin mahkemeye sevk edilmesi hakkında "Rabia Naz kızımız üzerinden yargı, emniyet, tüm kurumlar birileri tarafından felç edilmek isteniyor" dedi.