Cumartesi / 8 Ağustos 2020

Dün Türkiye’yi tehdit eden Trump bugün övdü: Erdoğan misafirim olacak.

Türkiye'nin operasyonuna yeşil ışık yakıp Suriye'den çekilme kararıyla ABD'de tepki çeken Başkan Donald Trump, bu konudaki twetlerine Türkiye'yi öven yenilerini ekledi.

206,480BeğenenlerBeğen
8,611TakipçilerTakip Et

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Suriye’ye dönük olası operasyonla ilgili tehdit içeren açıklamaları sonrası yeni bir açıklama geldi.

Trump dün “Sınırları aşarlarsa ekonomisini yok edeceğim” ve “Türkiye, Rahip Brunson’ı geri vermiyordu, para birimleri rekor seviyede düştü” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Bugünkü açıklamasında ağız değiştiren Trump, Türkiye’nin ticaret ortaklığını, NATO üyeliğini överek Erdoğan’ı da 13 Kasım’da misafiri olarak ağırlayacağını duyurdu. Trump’ın son açıklaması kamuoyunda “havuç-sopa” ilişkisini anımsattı.

Trump son açıklamasında şunları kaydetti:

“Pek çok insan Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor, F-35’lerimizin materyallerinde de yardımcı oluyorlar. Ayrıca, İdlib’de birçok canı kurtarmamda bana yardım ettiler. İsteğim üzerine, uzun yıllar hapiste kalan Rahip Brunson’u geri gönderdiler.

Ayrıca en önemlisi, Türkiye’nin NATO’yu iyi durumda tutan önemli bir üye olduğunu unutmayın. Kendisi 13 Kasım’da ABD’ye misafirim olarak geliyor.

Suriye’den ayrılma sürecinde olabiliriz ancak hiçbir şekilde özel insanlar ve harika savaşçılar olan Kürtleri terk etmedik. Aynı şekilde, bir NATO ve Ticaret ortağı olan Türkiye ile olan ilişkimiz de çok iyiydi.

Türkiye zaten geniş bir Kürt nüfusuna sahip ve Suriye’nin bu bölümünde sadece 50 asker kalıyor. Onlar da kaldırıldığında Türkiye, zorla veya gereksiz bir şekilde savaşmasının ekonomilerini ve kırılgan paralarını yok edeceğini biliyor. Kürtlere finansal ve silah yardımı yapıyoruz.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Muharrem İnce açık açık konuştu: Yüzde 31 ile bıraktım, harekete geçiyorum

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılıp yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce, suskunluğunu bozdu ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

CHP’nin İnce’ye vereceği ‘yeni parti’ cevabı hazır

Muharrem İnce ve ekibinin ‘CHP 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 bin sandığa gözlemci koymadı’ iddiasıyla yönetimi eleştireceği kulislerde dolaşıyor.

Deniz Baykal’dan Muharrem İnce ve CHP’lilere çağrı

Deniz Baykal, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılmaması için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edeceğini açıkladı.

Deniz Zeyrek’ten CHP’ye uyarı: İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı

Yargıtay Başsavcılığı'nın siyasi partilerle ilgili rakamlarını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, ortaya çıkan tabloya hem Kılıçdaroğlu'nun hem de İnce'nin dikkat etmesi gerektiğini yazdı.

Muharrem İnce’den flaş yeni parti açıklaması

CHP'den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı ileri sürülen Muharrem İnce çarpıcı bir açıklama yaptı
206,480BeğenenlerBeğen
8,611TakipçilerTakip Et