“Düğmeye bastılar, dolar 4’e hatta 3’e düşecek”

Analist Evren Devrim Zelyut, “Düğmeye bastılar, dolar 4'e hatta 3'e düşecek” yorumunu yapıyor.

Döviz kuru, Brunson krizinden bu yana Türkiye’de ana gündemlerden biri.

İktidarın adımları yetersiz kalırken ABD ile yaşanan gerilime yenileri de eklenince dövizdeki oynaklık kaçınılmaz oluyor.

Rusya’dan alınan S-400’lerin teslimat süresi yaklaştıkça her gelen haber doların Türk lirası karşısındaki konumunu da doğrudan etkiliyor.

Son olarak 6,20’leri aşan dolar, teslimatın geciktirileceği yolundaki haberler ve Erdoğan-Trump görüşmesi ile bir anda Türk lirası karşısında değer kaybetmeye başladı. Dolar, Türk lirası karşısında 5,80’lere kadar düştü.

Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,6 küçüldü

Analist Evren Devrim Zelyut, “Düğmeye bastılar, dolar 4’e hatta 3’e düşecek” yorumunu yapıyor.

Daha önce 7,42 gibi rakamların telaffuz edildiğini hatırlatan Zelyut, bunun jeopolitik gerilimden kaynaklı olduğunu aktarıyor. Burada da kilit konunun S-400 olduğunun altını çiziyor.

Piyasada, S-400’lerin geciktirileceği algısının oluştuğunu söyleyen analist, Trump ve Erdoğan arasındaki görüşmede de S-400 konusunun çözüldüğüne dair dedikodunun düştüğünü ifade ediyor. Bunun üzerine ABD vatandaşı NASA çalışanı Sekan Gölge’nin de serbest bırakılmasının eklendiğini kaydediyor.

Zelyut, üçüncü olarak CHP’den gelen S-400 komisyonu ile ABD ile uzlaşı aranması yolundaki mesajın da kurlar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

Bugüne kadar yaptığı yorumda, Ankara’nın S-400’den geri adım atmayacağı varsayımı ile yüksek rakamlar telaffuz ettiğini söyleyen Zelyut, “Kapalı kapılar ardında tavizler verilmiş olabilir ve kamuoyunun bundan haberi yok. Kur bu yüzden gerilemeye başladı” görüşünü dile getiriyor.

Kıbrıs’taki Annan planına dikkat çeken Zelyut, “Eğer buna göre Rumlara da taviz verecek olursanız kuru dört lira da yaparsınız. Bir adım daha atalım. Doğu Akdeniz’den geri çekelim ve sondajlara dokunmayalım, kuru üç lira da görürsünüz” ifadesini kullanıyor.

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,480BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et