Pazartesi / 6 Temmuz 2020

“Düğmeye bastılar, dolar 4’e hatta 3’e düşecek”

Analist Evren Devrim Zelyut, “Düğmeye bastılar, dolar 4'e hatta 3'e düşecek” yorumunu yapıyor.

207,012BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Döviz kuru, Brunson krizinden bu yana Türkiye’de ana gündemlerden biri.

İktidarın adımları yetersiz kalırken ABD ile yaşanan gerilime yenileri de eklenince dövizdeki oynaklık kaçınılmaz oluyor.

Rusya’dan alınan S-400’lerin teslimat süresi yaklaştıkça her gelen haber doların Türk lirası karşısındaki konumunu da doğrudan etkiliyor.

Son olarak 6,20’leri aşan dolar, teslimatın geciktirileceği yolundaki haberler ve Erdoğan-Trump görüşmesi ile bir anda Türk lirası karşısında değer kaybetmeye başladı. Dolar, Türk lirası karşısında 5,80’lere kadar düştü.

Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,6 küçüldü

Analist Evren Devrim Zelyut, “Düğmeye bastılar, dolar 4’e hatta 3’e düşecek” yorumunu yapıyor.

Daha önce 7,42 gibi rakamların telaffuz edildiğini hatırlatan Zelyut, bunun jeopolitik gerilimden kaynaklı olduğunu aktarıyor. Burada da kilit konunun S-400 olduğunun altını çiziyor.

Piyasada, S-400’lerin geciktirileceği algısının oluştuğunu söyleyen analist, Trump ve Erdoğan arasındaki görüşmede de S-400 konusunun çözüldüğüne dair dedikodunun düştüğünü ifade ediyor. Bunun üzerine ABD vatandaşı NASA çalışanı Sekan Gölge’nin de serbest bırakılmasının eklendiğini kaydediyor.

Zelyut, üçüncü olarak CHP’den gelen S-400 komisyonu ile ABD ile uzlaşı aranması yolundaki mesajın da kurlar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

Bugüne kadar yaptığı yorumda, Ankara’nın S-400’den geri adım atmayacağı varsayımı ile yüksek rakamlar telaffuz ettiğini söyleyen Zelyut, “Kapalı kapılar ardında tavizler verilmiş olabilir ve kamuoyunun bundan haberi yok. Kur bu yüzden gerilemeye başladı” görüşünü dile getiriyor.

Kıbrıs’taki Annan planına dikkat çeken Zelyut, “Eğer buna göre Rumlara da taviz verecek olursanız kuru dört lira da yaparsınız. Bir adım daha atalım. Doğu Akdeniz’den geri çekelim ve sondajlara dokunmayalım, kuru üç lira da görürsünüz” ifadesini kullanıyor.

Levent Gültekin açıkladı: Erdoğan’a çok yakın isimden “Ülke yıkıma gidiyor engelleyemiyoruz” itirafı

Gazeteci Levent Gültekin, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programına konuk oldu. Programda, Erdoğan'a çok yakın bir kişiyle konuştuğunu belirten Gültekin, birinci halkadaki ismin kendisine "Ülke büyük bir yıkıma gidiyor ve engelleyemiyoruz" dediğini aktardı.

CHP Sözcüsü, CNN’in İlhan Kesici üzerinden İmamoğlu gerilimi yaratma stratejisini üç cümleyle bozdu!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının soru cevap bölümünde CNN Türk muhabiri Öztrak'a İlhan Kesici'nin İBB ve Ekrem İmamoğlu'na yönelik sert eleştirilerini hatırlattı. Öztrak soruya "İBB'yi ve İmamoğlu'nu ilk günde tebrik ettim, şimdi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu’ndan Ahmet Hakan’a çok konuşulacak ‘Erdoğan’ yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı’nın bir gecede aniden görevden alınmasının arkasından Cengiz, Limak ve Kalyon’un kaybettiği ihale çıktı: Yeni Bakan geldi, kaybedilen ihale iptal edildi!

16 Mart’ta yapılan Çukurova Havalimanı ihalesine 2 firma girdi. Bu firmalardan biri olan Cengiz, Limak ve Kalyon’un girişimi ihaleyi kaybetti. 12 gün sonra ulaştırma bakanı görevden alındı, yeni bakan 15 Nisan’da eski ihaleyi iptal etti. Bu hafta yeniden ihaleye çıkılacak

Erdoğan’ın masasında: Sosyal medya düzenlemesi için iki formül

Erdoğan'ın masasında sosyal medya düzenlemesi için iki formül var, ya Fransa modeli ya ABD modeli.
207,012BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et