Dr. Ali Ertürk: “Sene sonuna kadar hayat normale dönerse müthiş derim”

Işın Toymaz yazdı...

207,629BeğenenlerBeğen
7,890TakipçilerTakip Et

Korona kısıtlamalarından sonra normal hayata dönebilecek miyiz?

Yaz geliyor. Sıcaklıklar Covid-19’u alt edebilecek mi?

5G Teknolojisi ile pandemi arasında gerçekten bir bağlantı var mı?

Aşı ne zaman bulunacak?

Salgın ne zaman sona erecek?

Salgına çaresiz mi yakalandık?

Ortalıkta sayısız komplo teorisi, iddia, vaat dolaşıyor.

Sorular havada uçuşuyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs kıtalararası can almaya devam ediyor. Avrupa ise salgının üssü olarak karşımıza çıkıyor.

Üç boyutlu yazıcıdan yapay organ üretme yolunda ekibiyle hızla ilerleyen, Almanya’daki çalışmalarını sürdüren Türk bilim adamı Dr. Ali Ertürk koronavirüs ile ilgili merak edilenleri konuştuk.

“HEP BERABER ÖĞRENİYORUZ”

– Dünya bu korkunç pandemiye neden bu kadar hazırlıksız yakalandı? Çaresiz miyiz?

ALİ ERTÜRK: Binlerce yıllık insanlık tarihinde en hazırlıklı olduğumuz zaman, bu zaman. Virüs ortaya çıktığında bütün gen dizilimleri, protein yapıları ortaya çıkarıldı. Böyle bir hız, bilimsel gelişme müthiş. Salgına karşı, biz bilim olarak salgının üzerine gidebiliriz. Evet çok iyi hazırlıklıyız, ancak politik ve sosyal olarak ne yazık ki değiliz. Salgın geldiğinde önemli kararlar alınması gerekiyor. Sosyal izolasyon, testler örneğin. Asya ülkelerinde bunu gördük. Birkaç hafta içinde birkaç hastane yaptılar. İlk haftalarda kafeslere tıkar gibi eve hapsediyorlardı. Dünyanın geri kalanı ise hazır değildi. Salgın geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğreniyoruz. Bundan sonraki salgınlarda artık ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Hep beraber öğreniyoruz şu anda. Bazı ülkelerde geç ve yavaş yapıldığı için enfekte oranları da çok yüksek.

– Almanya salgının başındayken sizce hızla hareket edebildi mi?

ALİ ERTÜRK: Almanya’da test sayılarına bakarsak, her hafta yarım milyona yakın test yapılıyor. Test sayıları yüksek. Karantina konusunda ise Asya ülkeleri kadar baskın politika koyamadılar. Batı insanının yaşam tarzı ile alakalı. Hapsedemiyorsunuz. Mesafe koyun derseniz yapabileceklerini biliyorsunuz. Almanlar eğitimli ve disiplinliler, Asya’da ise baskı yoluyla yapıyorlar, şansa bırakmıyorlar. Şu anda Almanya bile en iyi şekilde mücadele edemiyor.

“BİRAZ RAHATLAMA GELDİĞİNDE MASKE MECBURİYETİ DE GELECEK”

– Almanya’da maske tartışmaları da sürüyor. Siz bir bilim insanı olarak dışarıda maske kullanıyor musunuz?

ALİ ERTÜRK: Maske kullanılması ise gerekiyor. Dağıtılması gerekiyor. Ben de kullanmak istiyorum. Ama nereden alacaksınız? Avusturya devleti de maske dağıtma konusunda harekete geçti. Maskenin koruduğuna dair çok kanıt var. Maske takılırsa yayılma azalıyor. Umarız, Alman devleti ve diğer devletler de bu işe girer. Biraz rahatlama geldiğinde mecburen maske takmak zorunda olacağız.

“İRAN’DA 5G YOK, AMA ORADA DA İNSANLAR ÖLÜYOR”

– 5G teknolojisinin koronavirüsüne etkisi şu günlerde en çok konuşulan teorilerden biri. Almanya 5G teknolojisini kullanmaya başladı bile. 2020 yılında 20 Alman şehrinde bu teknolojnin yaygınlaştırılması bekleniyor. 5G sürücüsüz araçlar, akıllı şehirler için gelecekte kullanılacak teknolojinin önemli bir parçası, deniyor. 5G teknolojisi ile pandemi arasında bağlantı olduğu yönündeki iddialara siz ne diyorsunuz?

ALİ ERTÜRK: Koronavirüs pandemisi ile 5G arasında bir bağlantı gösteren herhangi bir bilimsel kanıt gözükmüyor. 5G teknolojisi bir komplo teorisi. Hiçbir bilimsel dataya bağlanmayan bir söylenti. Hiçbir şekilde bilimsel konu olmadığından zaman harcayıp ilgilenmedim açıkçası. Değişik teoriler var. Hikâyeleri seviyoruz tabii. İnanmamak lazım. Sayısız bilimsel makale var. Deneyler yapılır. Yok ama işte. 5G ile 3G’yi koyup kıyaslarsınız. Ama yok. Aslı astarı yok. Virüsün geldiği yer belli. Sars gibi virüslerden evrimleşerek bugüne gelmiş bir virüsle karşı karşıyayız. TV kumandaları, cep telefonu wifi için de hep söylenen şeyler. Tabii bilimsel araştırmalar yapılıyor ve bilimsel kaynağı oluyor. 5G tabii araştırılacaktır. Ancak direkt virüsle bağlantısı konusu temelsiz. İran’da 5G yok ama orada da insanlar ölüyor.

“ÇİN’DE DAHİ HAYAT NORMALLEŞEMEDİ”

– Almanya’da dolaşıma getirilen kısıtlamaların kaldırılması da konuşulanlar arasında. Bugünden yarına insanlar hiçbir şey olmamış gibi eski hayatlarına dönebilecekler mi?

ALİ ERTÜRK: Eski hayatımıza döneceğiz tabii. Muhtemelen birkaç ayda olamaz. Çin 2-2,5 ay önde gidiyor diğer toplumlara göre. Çin’e baktığınızda orada bile yaşam normalleşmedi. Değişik sebepleri var. Halen tedavinin olmaması korkutucu elbette. Yapılması gereken kademe kademe geri dönmek. Okullardan işyerlerine dek aşama aşama olacaktır. Eğer sene sonuna kadar yapabilirsek, ona da müthiş derim. Ki hiç sanmıyorum.

“BİLİM BU İŞİ ÇÖZECEK”

– Salgın ne zaman sona erecek?

ALİ ERTÜRK: Salgın meselesi aylar hatta seneler sürecek mesele. Sonuçta Çin’de ya da sadece ABD’de çözülmesi yetmiyor. Birkaç Afrika ülkesinde yayılıyorsa dünyaya yeniden yayılacaktır. “Bekleyelim kendinden geçecek” gibi bir durum da yok. Bilim bu işi elbette çok çözecek. Çok umutluyum.

– Sıcaklıkla birlikte virüsün etkisinin azalacağı yönünde inanış hâkim. Gerçeği yansıtıyor mu?

ALİ ERTÜRK: Sıcaklıkların etkisi ile ilgili bilimsel bir şey elime geçmedi açıkçası. Virüs nihayetinde de sıcak ülkelerde de hızlı yayılıyor. Böyle bir veri yok. Olsa eğer, önemli bir veri olurdu. Ancak düşünmüyorum. Şu an itibarıyla mevsimin virüse etkisi de bulunduğuna dair veri yok.

– Bilim insanları koronavirüs aşısını geliştimek için adeta zamana karşı yarışıyorlar.

Dünyayı tehdit eden Covid-19’la ilgili “pasif bağışıklık” yöntemi ise umut vaat ediyor. En azından öyle deniyor. Siz neler söyleyeceksiniz?

“PLAZMA ONAYLANMIŞ BİR YÖNTEM DEĞİL”

ALİ ERTÜRK: Hastalığı yenmiş bir birey bulmak gerekiyor. Vücudundaki antikorları almak gerekir, aşının da temeli budur. Buna plazma tedavisi de diyoruz. Bundan 100 yıl önce de İspanya gribinde de denemiş. Bazı insanlarda çalıştığına dair veriler var, ancak koronaya karşı kesin bir kanıt yok. Bilimin ilaç geliştirme mekanizması sağlam bir yapıya dayalı. İlacın etkisini göstermek için alternatif ilacı her ikisi üzerinde yani birine 500 birine 500 vererek öğrenebiliyorsunuz. Bu çalışmayı dizayn eden kişiler buna “kontrollü klinik denemeler” diyor. Plazma tedavisi şeklindeki çalışmalar bu şekilde değil. Sadece birkaç kişi üzerinde çalışılmış. Yani yüzlerce kişi üzerinde çalışılmamış. Bu veriler onaylanmış yöntemler değil. Önümüzdeki dönemde elbette bunların sonuçlarını öğrenmiş olacak.

Dr. ALİ ERTÜRK KİMDİR?

Dr. Ali Ertürk kanserle mücadelede devrim yapmış olan bir bilim insanı. Organ naklinde bilim dünyasında atılan adımların tümünü tek bir hamle ile sollayan Dr. Ali Ertürk, saygın ve devasa bütçeye sahip Neuherberg’deki Helmholtz Merkezi’nde Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nü kurmak üzere geçen temmuz ayında göreve başlamıştı.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

loading...

1 Yorum

  1. Hocam son dönemde yapılan sağlık tesislerimiz, yenilenen hastanelerimiz ve şehir hastanelerimiz ile Türkiye şimdilik bu salgına hazır.Ayrıca dediğiniz gibi ileriki günlerde ve bundan sonrası için de İstanbul’da havaalanlarına hastahane yapılması başlandı.Maske dağıtımıda ücretsiz ve herkese(20-65 yaş arası), 65 yaş üzerinede kolanya ve maske CB gönderiyor.Bizde bu noktada şu an gayet iyiyiz.Sosyal yardımlar cabası.Ayrıca AVRUPA ve ABD de yaşlılara yapılan muamele ve hastanelerdeki doluluk oranlarını ve hastane ücretlerinide görüyoruz.Bazıları gibi ABD 1000 dolar veriyor diyerek 15-20 bin dolar hastane ücretlerinide görmezden gelemeyiz.Sizleri seviyoruz

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni kabine listesi haberleri doğru mu?

Sosyal medyada, bu saatler itibariyle en çok paylaşılan liste, yeni kabine listesi....

Enis Berberoğlu’ndan ilk açıklama!

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından yeniden cezaevine girecek olan Enis Berberoğlu'ndan ilk açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu’ndan milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında kesinleşmiş yargı kararı olduğu gerekçesiyle milletvekilliği düşürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında açıklama yaptı.

Haftalardır darbe yaygarası yapan AKP Meclis’e Saray darbesi yaptı… Meclis ‘darbeci AKP’ sloganıyla inledi!

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü

CHP'li Enis Berberoğlu ve HDP'li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları hakkındaki mahkeme kararları TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Üç ismin milletvekilliği düşürüldü.
207,629BeğenenlerBeğen
7,890TakipçilerTakip Et