Dönekliğin kitabını yazan eski solcu yeni AKP’li büyükelçiden Avusturya televizyonunda büyük ayıp

Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun katıldığı bir programda Viyana eyalet milletvekili Berivan Aslan’ı “Türkiye kökenli” saymadı. Aslan peş peşe Tweet atarak Ceyhun’un açıklamalarını “utanç verici” olarak niteledi. Can Dündar da tartışmaya katıldı.

Viyana’daki seçimlerin ardından eyalet meclisine dört Türkiye kökenli vekil de seçildi. Şafak Akçay ile Aslıhan Bozatemur Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) adına Viyana Eyalet Meclisi’ne girerken, Yeşiller’den ise Berivan Aslan ve 20 yaşındaki Ömer Öztaş yeni meclis üyeleri olarak yemin ettiler.

SUNUCUNUN SÖZÜNÜ KESTİ VE…

Almanya’da Türkçe yayın yapan +49’un aktardığı habere göre seçimlerin ardından “Avusturya Günlüğü” isimli Facebook sayfasında “Gündem Özel” adlı programda Adil Elmas, Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun’u ağırladı. Adil Elmas Viyana Eyalet Meclisi’ne giren Türkiye kökenli vekilleri sayarken Büyükelçi, gazeteci Elmas’ın sözünü kesti ve “3 Türkiye kökenli” dedi. Ceyhun, sunucunun Yeşiller Partili Berivan Aslan’ı “Türkiye kökenli” olarak anmasına müsaade etmedi. Bunun üzerine Adil Elmas düzelterek “Toplam 4” dedi. Sunucunun itirazına Büyükelçi Ceyhun, “Bir tanesi kendisini pek bizden saymadığı için girmek istemiyorum o konuya, ama en azından 3 tane kendini Türkiye kökenli olarak tanımlayan isimler var” şeklinde yanıt verdi.

MİLLETVEKİLİ BERİVAN ASLAN: UTANÇ VERİCİ!
Öte yandan programı izleyen vekil Berivan Aslan görüntüleri Twitter hesabından paylaştı ve Büyükelçi Ceyhun’un açıklamalarını “Utanç verici olarak” niteledi. Berivan Aslan söz konusu programa ilişkin Türkçe paylaştığı Tweet’te şu ifadelere yer verdi:
“Bir diplomasi skandalı daha: Bir röportajda, sunucu ‘4 tane Türkiye kökenli seçildi’ demesinden rahatsız olan Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun sunucuyu defalarca düzeltip: ‘Üç’ diyor ve bir MV’den (benden) ‘öbürü’, diye bahsediyor. Bir diplomatın ayrımcı dil kullanması utanç verici! Hiç kimse ve hiç bir devlet, bir insanın geldiği coğrafyayı ve kökenini elinden alamaz. Bu hak herkesin temel hakkıdır Ne olursa olsun, mezhebi, kimliği, görüşü ne olursa olsun, kimse bu hakkı elimizden alamaz!”

 

“SADECE AKP’YE BOYUN EĞİNCE Mİ TÜRKİYE KÖKENLİ OLUNUYOR?”
Yeşil vekil daha sonra yine şu Türkçe Tweet’i attı:
“MİT tarafından Berivan Aslan’a #suikast etmem için görevlendirildim, diyen F.Öztürk daha gözaltındayken, Avusturya Büyükelçisi’nin bir de ayrımcı bir üslup kullanmasına ne demeli? Sadece AKP’li olunca ya da AKP’ye boyun eğince mi ‘Türkiye kökenli’ olunuyor? Bu mu diplomasiniz?”
Berivan Aslan daha sonra Almanca bir Tweet de attı. Aslan, paylaşımında “Türk büyükelçisinin şahsıma yönelik skandal açıklamalarına yönelik tepkiler artınca kendisini şöyle savundu:
‘Açıkça söyleyeyim! Herhangi bir partiden olabilirsiniz, ancak Türkiye düşmanı Fetö ve PKK’nın terör destekçileri ve Türkiye düşmanı olmayın, diğerlerinin eleştirileriyle başa çıkabiliriz. Demokratik bir devletin gururlu Türk vatandaşları olarak eleştiriden çekinmiyoruz. Eleştirenlerle oturup eleştirileri hakkında da konuşuruz.’
Türk büyükelçisinin savunmasından anladığımız şey şu: ‘Türkiye’de demokrasi vardır. Türk hükümetinin eleştiriler ile sorunu yok. Eleştiride bulunanlar baskı görmez veya tutuklanmaz. AKP’nin görüşüne karşı çıkan herkes ancak Türkiye düşmanı, PKK ya da Gülen taraftarı ve terör destekçisi olur.”
CAN DÜNDAR: “OZAN CEYHUN ‘BİZDENDİR’ DESE O ZAMAN UTANIRDIN”
Gazeteci Can Dündar da Berivan Aslan’ın paylaşımının altına şu yorumu bıraktı: “Dev-Sol’dan önce Yeşiller’e, oradan da AKP’ye dönen #OzanCeyhun, ‘Bizdendir’ dese asıl o zaman utanırdın sevgili Berivan Aslan“.
+49 – VİYANA

 

Son Haberler