Cumartesi / 4 Temmuz 2020

Diyanet ‘O cami FETÖ’nün işi’ dedi… Almanya’dan cevap gecikmedi

Alman hükümeti, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Berlin’de açılan ‘liberal cami’ye yönelik eleştirilerini şaşkınlıkla karşıladı.

207,037BeğenenlerBeğen
7,863TakipçilerTakip Et

Diyanet, Berlin’de açılan ve kadınla erkeklerin birlikte ibadet edeceği İbn-i Rüşd-Goethe Camii’nin Fethullah Gülen Cemaati’yle bağlantılı olduğunu öne sürmüştü.

Açıklamada, “Bunun yıllardır FETÖ ve benzeri menhus yapıların öncülüğünde yürütülen bir din mühendisliği projesi olduğu açıktır. İslam’ın on dört asırlık değişmez sabiteleri olarak devam edegelen bir ibadetini laubalice değiştirmeye kalkışmak asla bir fikir ve düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemez” denmişti.

‘Devletin işi değil’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre hükümet adına konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, ‘Almanya’da yaşayan insanların, dinlerini özgürce yaşama ve düşüncelerini ifade etme haklarını engellemeyi hedefleyen açıklamalara net bir şekilde karşı olduklarını’vurguladı.

Schäfer, “İnsanların dinlerini, nerede, nasıl, ne zaman ve ne şekilde yaşayacakları devletin işi değildir” dedi.

‘Kabullenilemez’

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü de yurt dışından yapılan böylesi bir açıklamadan ‘şaşkınlık’ duyulduğunu ve Almanya içinde barışı tehlikeye sokacak ifadelerin kabullenilemeyeceğini dile getirdi.

Sözcü ayrıca Almanya’daki Diyanet Türk İslam Birliği (DİTİB) yetkilileriyle yapılacak görüşmelerde hükümetin konuyla ilgili tavrının iletileceğini söyledi.

Kadın hakları savunucu Seyran Ateş’in başını çektiği bir grup tarafından Berlin’deki Protestan Johannis Kilisesi çatısı altında ayrı bir mekanda açılan İbn-i Rüşd-Goethe Camii’nde kadınlar erkeklerle birlikte başlarını örtmeden dua ve namaza katılabiliyor ve vaizlik yapabiliyor.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,037BeğenenlerBeğen
7,863TakipçilerTakip Et