Diyanet beş milyar TL’lik bütçesini altı ayda bitirdi

Harcamalarıyla gündem oluşturan ve en fazla ödenek ayrılan kurumlardan biri olan Diyanet’in 2018 yılında da bütçesini aştığı öğrenildi.

Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılına ilişkin mali denetim raporlarına göre Diyanet, 2018’de bütçesini aştı ve 3 milyar TL fazla harcadı. Diyanet söz konusu fazla harcamayı “personel gideri” olarak açıkladı.

BirGün’ün haberine göre Diyanet için 2018’de ilk olarak 7 milyar TL bütçe öngörüldü. Ancak sonra ekleme ve eksiltmelerle Diyanet’in başlangıç ödeneği 5 milyar 168 milyon lira olarak belirlendi. Diyanet bütçesini yüzde 60 oranında aştı.

Diyanet’in 2018 yılında aldığı ödeneği kullanmaya başlamasının ardından altı ay içinde bütçeyi tüketti. Buna göre Diyanet maaş ödemelerini yaptıktan sonra kendisine ayrılan bütçeyi bitirdi. Sayıştay da, Diyanet’in başlangıç ödeneğinden 3 milyar 191 milyon TL fazla harcama yaptığını belirledi.

Diyanet’in merkezi bütçeden harcama miktarı yıl sonunda 8 milyar 452 milyon TL’ye ulaştı.

İşte ‘faiz haramdır’ diyen Diyanet’in faiz geliri…

Sayıştay raporunda, bütçesini hızla tüketen Diyanet’in ödenek üstü harcamasının “yüzde 99’u personelin maaş ve sosyal güvenlik primi ödemelerinden kaynaklanmaktadır” değerlendirmesi yapıldı. Rapora göre, Diyanet 2018’de Merkezi Yönetim Bütçesi’nin yüzde 10’unu harcamış oldu.

Diyanet’in bütçesinin 6.2 milyar TL’si personel giderleri, 1.1 milyar TL’si SGK primleri, 252 milyon TL’si mal ve hizmet alım giderleri, 136 milyon TL’si sermaye giderleri, 31 milyon TL’lik kısmı da cari transferler olarak açıklandı.

Diyanet’in bu yılki bütçesi 10.4 milyar TL olarak belirlenmişti. Diyanet, 2018 Faaliyet Raporu’nda, “Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki ödeneğin artırılması gerektiği değerlendirilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.
210,623BeğenenlerBeğen
4,584TakipçilerTakip Et