Cuma / 10 Temmuz 2020

Diyanet beş milyar TL’lik bütçesini altı ayda bitirdi

Harcamalarıyla gündem oluşturan ve en fazla ödenek ayrılan kurumlardan biri olan Diyanet’in 2018 yılında da bütçesini aştığı öğrenildi.

206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılına ilişkin mali denetim raporlarına göre Diyanet, 2018’de bütçesini aştı ve 3 milyar TL fazla harcadı. Diyanet söz konusu fazla harcamayı “personel gideri” olarak açıkladı.

BirGün’ün haberine göre Diyanet için 2018’de ilk olarak 7 milyar TL bütçe öngörüldü. Ancak sonra ekleme ve eksiltmelerle Diyanet’in başlangıç ödeneği 5 milyar 168 milyon lira olarak belirlendi. Diyanet bütçesini yüzde 60 oranında aştı.

Diyanet’in 2018 yılında aldığı ödeneği kullanmaya başlamasının ardından altı ay içinde bütçeyi tüketti. Buna göre Diyanet maaş ödemelerini yaptıktan sonra kendisine ayrılan bütçeyi bitirdi. Sayıştay da, Diyanet’in başlangıç ödeneğinden 3 milyar 191 milyon TL fazla harcama yaptığını belirledi.

Diyanet’in merkezi bütçeden harcama miktarı yıl sonunda 8 milyar 452 milyon TL’ye ulaştı.

İşte ‘faiz haramdır’ diyen Diyanet’in faiz geliri…

Sayıştay raporunda, bütçesini hızla tüketen Diyanet’in ödenek üstü harcamasının “yüzde 99’u personelin maaş ve sosyal güvenlik primi ödemelerinden kaynaklanmaktadır” değerlendirmesi yapıldı. Rapora göre, Diyanet 2018’de Merkezi Yönetim Bütçesi’nin yüzde 10’unu harcamış oldu.

Diyanet’in bütçesinin 6.2 milyar TL’si personel giderleri, 1.1 milyar TL’si SGK primleri, 252 milyon TL’si mal ve hizmet alım giderleri, 136 milyon TL’si sermaye giderleri, 31 milyon TL’lik kısmı da cari transferler olarak açıklandı.

Diyanet’in bu yılki bütçesi 10.4 milyar TL olarak belirlenmişti. Diyanet, 2018 Faaliyet Raporu’nda, “Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki ödeneğin artırılması gerektiği değerlendirilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Engin Özkoç’tan Devlet Bahçeli’ye olay yanıt!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis'te düzenlediği basın toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi.

CHP’li Ali Öztunç RTÜK’teki skandalları mecliste tek tek anlattı: AKP’li vekiller çılgına döndü!

CHP'li Ali Öztunç ile Rafet Zeybek'in meclis genel kurulu konuşmaları sosyal medyaya damgasını vurdu.

CHP’li Aydoğan’dan AKP’ye sert sözler: Bu kanunu veterinerlere mi hazırlattınız?

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Avukat Turan Aydoğan, TBMM’de görüşmelerine başlanan Avukatlık Yasında değişiklikler içeren yasa teklifi üzerine yaptığı 10 dakikalık konuşmada teklifin nelere mal olacağına ve aslında bir FETÖ projesi olduğuna vurgu yaptı.

Sabah yazarı açıkladı: Erdoğan’dan sonra AKP’nin başına kim geçecek?

Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AKP’ye lider olacak aday isimler için, “Burada da var bir sürü. Süleyman Soylu’yu sayarsınız, Berat Albayrak’ı sayarsınız” dedi.

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı
206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et