Diplomayı göstermek bu kadar mı zor?

Gerçeği olmayınca çok zor yani olanaksız…

Bilindiği gibi diploma; “keyfekeder” bir nesne değildir. 

Kişinin; öğrenim durumunu belgeler.

Bunun yanında bazı görevler ya da meslekler için öngörülen yeterlilik koşulunun varlığını gösteren bir belgedir.

Cumhurbaşkanlığı da bunlardan bir tanesi. 

Anayasa’nın 101’inci ve 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Yasasının 6’ıncı maddelerinde; Cumhurbaşkanının, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından seçilebileceği öngörülmüştür.

Yani Cumhurbaşkanlığına aday olan kişilerin bu düzenlemelere uyması ve bu seçimleri yürütmekle görevli YSK gibi kurumların da adaylarda, yasalarda öngörülen yeterlik koşullarının bulunup bulunmadığını denetlemesi gerektiğini söylemek bile fazlalıktır, aslında…

Fakat uygulamada hiç de öyle olmuyor.  

Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olmasından sonra, Yusuf Halaçoğlu tarafından başlatılan, Ergun Poyraz tarafından da “Diplomasız” kitabı ile genişletilen ve kanıtlanan, Erdoğan’ın yasanın aradığı “dört yıllık üniversite diploması olmadığı” yönündeki iddialara rağmen, YSK gerekli denetlemeyi yapmadan T. Erdoğan’ın adaylığını kabul etmiştir. 

YSK, diplomanın sahteliğiyle ilgili daha sonra ortaya çıkan belgelere ve itiraflara rağmen bu yasal denetleme görevini, yapmamakta direnmiştir.  

Metin Külünk’ün “peygamberlerin de diploması yoktu” itirafı ve “aslını görmeden usulsüz suret onayı yapan kâtibe hakkında işlem yapmayan” İstanbul 15. Noterine Türkiye Noterler Birliği Disiplin Kurulu’nca verilen cezadan sonra HKP tarafından yapılan başvurular da sonuçsuz bırakılmıştır. 

Yasanın aradığı üniversite diploması yerine sahte “belgeler”in sunulması ve bunları kabul etmek TCK anlamında suç olduğundan YSK üyeleri ve T. Erdoğan hakkında yaptığımız suç duyurularımız da aynı sonuçla karşılaşmıştır. 

Ankara Cumhuriyet Savcılığı; yaptığımız Suç Duyurusu hakkında verdiği “işleme koymama kararı”na rağmen, aynı karar içeriğine basından ve Cumhurbaşkanlığı sitesinden bilgiler derlediğini yazarak, suçsuzluk kararı vermiştir. Bu kararı da bize tebliğ etmeyerek kendisi ayrı bir suç işlemiştir. 

Sonradan bir meslektaşımızın bizzat gidip elden aldığı savcılık kararında; bir yandan konunun esasına girme yetkisinin olmadığı yazılırken, diğer yandan da “incelenen belgeler ve yapılan işlemler” başlığı altında olayın esasına girilerek, T. Erdoğan’ın İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu ve olayda oluşmuş bir suç bulunmadığının yazıldığını görmüş olduk.

Yani savcılık; “Marmara Üniversitesi’nden mezun oldum” diyen T. Erdoğan’a “hayır, sen İstanbul Üniversitesi’nden mezunsun” demektedir. 

Böylesi bir garabet ancak bizim yargımızda olur…

Zira bağımsız-tarafsız yargı mı bıraktılar ki?..

Bu hukuksuzluğa rağmen diplomanın peşini bırakmadık.

Bu kez de Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. 

Burası da hiçbir gerekçe belirtmeden Bireysel Başvurumuzu kabul edilemez buldu.

Kısacası; YSK, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Anayasa Mahkemesi verdikleri “kesin” kararlarla konunun ellerini yaktığını ve kapatılmasını istediklerini göstermiş oldular. 

Erdoğan’ın diplomasının incelenmesine “gerek yok” diyen YSK üyelerine suç duyurusu!

Ancak bu yaptıkları hukuksuzluklarla, iç hukuk ve uluslararası sözleşmelerle öngörülen Etkili Başvuru Hakkı, Hakikati Bilme Hakkı, Hak Arama Hürriyetini ortadan kaldırdıkları gibi, TCK kapsamında işlenen Resmi Evrakta Sahtecilik, Suçu ve Suçluyu Bildirmeme, Görevi Kötüye Kullanma suçlarının da üstünü örtmek istemekteler.

Resmi bir yazıyla diplomaya dair tüm kayıtlar Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nden getirtilmesi gerekirken, hiçbir kurum son derece basit bu işlemi yapma cesareti gösterememektedir. 

Biz de bu hak ihlallerine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak zorunda kaldık.

Erdoğan’ın diploması Avrupa’ya taşındı!

Zira bir yandan hukuk kurumları açıkça görev suçu işlerlerken, diğer yandan da dört yıllık üniversite diplomasını ortaya çıkartmayan bir kişi beş yıldan bu yana Cumhurbaşkanlığı makamını işgal etmektedir. 

Bu, açıkça halkımızı ve tüm dünyayı kandırmaktan, ahmak yerine koymaktan başka bir şey değildir. 

Şikâyet dilekçelerimizde ayrıntılıca belirtildiği gibi; “Diploma” yerine ortada dolaşan 3/4/1981 tarihli “Mezuniyet Belgesi”nde; ne resim ne gizli damga ne soğuk damga var. 

Dekanın İmzası var, mühür yok. 

Oysa diğer öğrencilerin belgelerinde resim ve soğuk damga var. 

Dahası 1981 ve öncesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin öğretim süresi üç yıldır. Marmara Üniversitesi ise 1982 yılında kurulmuştur. 

Yani mezuniyet belgesi tarihinden sonra kurulmuş bir üniversiteden nasıl mezun olunabilir ki??? 

İşte böylesine açık bir hukuksuzluğa rağmen T. Erdoğan’a yönelik en küçük bir eleştiri acilen TCK 299’uncu madde kapsamında soruşturma konusu yapılıp binlerce insan yargılanmaktadır. 

Vatandaştan sokak röpörtajına çıkan yandaşa diploma kapağı: Senin Tayyip Erdoğan’ın tahsili benim kadar yok

Yapılan araştırmalara göre; Erdoğan’ın ilk kez cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında 132 dava varken, 2014-2017 yılları arasında soruşturma başlatılan toplam 68 bin 827 kişiden; (2015’te bin 953’üne, 2016’da 4 bin 187’sine, 2017’de ise 6 bin 33’üne olmak üzere) 12 bin 839’una dava açılmış.

Üç yılda açılan bu 12 bin davadan karara bağlanan 9 bin 234’ünün 3 bin 414’ünde mahkûmiyet hükmü verilmiş, 2 bin 550’sinde ise Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verilmiş. 2017’den 2019 yılına kadar bu sayının katlanarak artmakta olduğu ve artacağı da çok iyi biliniyor.

Sonuç olarak; ortada Cumhurbaşkanı yeterliği olmayan bir kişi var ve yargı makamları da önlerine getirilen önemli belgeleri incelemeden, değerlendirmeye almadan olayı sümenaltı etmekteler. 

Diğer yandan da diploması olmayan birisine hakaret etti diye onbinlerce insan soruşturulmakta ve yargılanmakta. Binlercesi de tutuklanmakta, cezalara çarptırılmakta.

Bu böyle gitmeyecek. 

Yarın devran dönünce, sahtecilik suçu işleyenlerle birlikte, onlarca belge ve bilgiye rağmen bu suçu görmezden gelen ve suçsuzluk kararı verenler de yargılanacak.

Tacettin Çolak

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

209,916BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et