Dinci medya medreselere üniversite statüsü talebini böyle gördü: ‘Türkiye’nin tarikatların birbiriyle kavga ettiği Afganistan’a dönmesi an meselesi’

Erdoğan'ın Çarşamba günü Saray'da aşiret reisleri ve "kanaat önderleri"yle yaptığı görüşmede, Doğu'da açılan medreselerden "mezun" olanlara diploma talep edildiği ortaya çıktı. Görüşmeye katılan bir "kanaat önderi"nin "İnşallah olacak" demesi de talebin AKP tarafından değerlendirileceğini gösteriyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Saray’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden aşiret reisleriyle birlikte “kanaat önderi” denilen kişilerle yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

2 saat 20 dakika süren görüşmede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da hazır bulunmuştu.

Görüşmeye katılan isimlerden Şemdinlili “kanaat önderi” Mela Abdullah, “Bizi davet ettiler. Neden çağırdıklarını bilmiyorduk. Dün buraya geldiğimizde Cumhurbaşkanının misafiri olduğumuzu söylediler. Birçok alim, kanaat önderi, medrese hocaları, şeyhler ve aşiret liderleri gelmişti” ifadelerini kullandı.

“MEDRESELERİN DURUMU KONUŞULDU, DİPLOMA İSTEDİK, İNŞALLAH OLACAK”
Rudaw’a konuşan Abdullah şunları söyledi: “Medreselerin durumu ve eksiklikleri konuşuldu. Talebelerin eğitilmesi için gerekli masraflar hakkında konuşuldu. Medreselerden mezun olanlara diploma verilmesi mevzusu konuşuldu. Diplomanın üniversite diploması olarak kabul edilmesi teklifi yapıldı. İnşallah olacak. Barış da olacak inşallah. Yüce Allah iyi etsin. Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı kendilerine sunulan talepleri yazdılar. İnşallah güzel bir şekilde yerine getirilir.”

Erdoğan’ın dinci, Barzanici aşiret reisleriyle yaptığı sır toplantının ayrıntıları ortaya çıktı: Medreselere üniversite statüsü geliyor

‘SÖYLEDİKLERİMİZ HOŞUNA GİTTİ’
Abdullah şöyle devam etti: “Özellikle medreseler ve eğitim için millet adına inşallah çok rahat olur. Çok güzel şeyler söylendi. Barış olmazsa hayat, din ve huzur olmaz. Ama barış olursa din de millet de fakir de fayda görür. Allah dünyaya barışı hakim kılsın inşallah. Söylediğimiz şeyler hoşlarına gitti. ‘Bu istişareler güzel. Bilmediğimiz şeyleri söylediniz. Bunlardan yararlanacağız’ dedi. Erdoğan çıktıktan sonra İçişleri Bakanı konuştu. Katılımcılar iyi şeyler söyledi. Onlar da memnun oldu.”

“AFGANİSTAN’A DÖNMEK AN MESELESİ”
Medreselere diploma talep edilmesi, Diyanet’ten haberler veren dinihaber.com‘da “Skandal! Hiçbir bilimsel alt yapısı olmayan medreselere üniversite statüsü talebi…” denilerek eleştirildi.

Haberde “medrese” denilen yerler “Herkes biliyor ki medreseler işsiz güçsüz insanların babadan oğula, şeyhten müride kendi geçimlerini kazanmak için istiflendikleri, eğitimden ve çağın ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak, aldıkları öğrencilerin düşüncesini yerle bir edip mankurtlara dönüştüren müesseseler…” diyerek tanımlanırken, “Bu konu AK Parti’nin değil Türkiye’nin bir sorunu olarak algılanıp acilen bu konuya bir neşter vurulmalı. Gerekli tedbirler alınmazsa Türkiye’nin çok geçmeden her cemaatin ve tarikatın ayrı mabetlerinin olup kıyasıya birbiriyle kavga ettiği Afganistan’a dönmesi an meselesi…” ifadelerini kullanıldı.

En çok okunan haberler

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Okul müdürü “seni ve karını köpeğim yapacağım” deyip öğretmeni hastanelik etti

Sinop'ta ortaokul müdürünün tartıştığı öğretmeni hastanelik ettiği iddiası ortalığı karıştırdı. 

İsmailağacılar’dan şeriat işareti: Hazırlanıyoruz…

Tarikat grubu, ülkede toplumsal yaşamın dinsel kurallara göre ayarlandığı bir düzen için "yavaş yavaş hazırlandıkları"nı söyledi.

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

‘Erdoğan rüzgârıyla oy alma dönemi bitti’

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, milletvekillerinden seçim bölgelerine giderek daha çok çalışmalarını istedi ve “Tayyip Erdoğan rüzgârıyla oy alma dönemi bitti” dedi.

Mümtaz Soysal toprağa verildi, AKİT yazarı çoştu…”Yok öyle ‘Komünistim, sosyalistim’ deyip imamın önüne cenazeni koydurmak”

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal'ın ölümünün üzerine yazdığı yazıda "Yok öyle 'Komünistim, sosyalistim' deyip imamın önüne cenazeni koydurmak" ifadelerini kullandı.

Armağan Çağlayan: Diyaneti, büyük kazıklamışlar

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından paylaştığı ve tartışmalara neden olan video için ödediği rakama bir tepki de “TV prodüktörü, editör ve avukat Aramağan Çağlayan’dan geldi. Çağlayan “Diyanet büyük kazıklamış” dedi.

Erdoğan-Trump görüşmesindeki ‘damat’ ayrıntısı

Tele1 Gün Başlıyor programının sunucusu ve Korkusuz yazarı Gazeteci Can Ataklı, bugünkü köşe yazısında, Erdoğan – Trump görüşmesine dair ilginç bilgiler aktardı. Ataklı’ya göre ” Erdoğan-Trump ilişkilerini üç damat yürüttü.”

Erdoğan’ın mektup çarkı: İade etmekle takdim etmek arasındaki fark ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump'ın kendisine gönderdiği küstah mektubu takdim ettiğini söyledi. Nedim Şener, Erdoğan'ın Türkiye'nin ulusal onurunu ezdirmediğini iddia etti. Ancak gerçeği emekli diplomat Uluç Özülker açıkladı...

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi.