Dinci medya medreselere üniversite statüsü talebini böyle gördü: ‘Türkiye’nin tarikatların birbiriyle kavga ettiği Afganistan’a dönmesi an meselesi’

Erdoğan'ın Çarşamba günü Saray'da aşiret reisleri ve "kanaat önderleri"yle yaptığı görüşmede, Doğu'da açılan medreselerden "mezun" olanlara diploma talep edildiği ortaya çıktı. Görüşmeye katılan bir "kanaat önderi"nin "İnşallah olacak" demesi de talebin AKP tarafından değerlendirileceğini gösteriyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Saray’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden aşiret reisleriyle birlikte “kanaat önderi” denilen kişilerle yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

2 saat 20 dakika süren görüşmede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da hazır bulunmuştu.

Görüşmeye katılan isimlerden Şemdinlili “kanaat önderi” Mela Abdullah, “Bizi davet ettiler. Neden çağırdıklarını bilmiyorduk. Dün buraya geldiğimizde Cumhurbaşkanının misafiri olduğumuzu söylediler. Birçok alim, kanaat önderi, medrese hocaları, şeyhler ve aşiret liderleri gelmişti” ifadelerini kullandı.

“MEDRESELERİN DURUMU KONUŞULDU, DİPLOMA İSTEDİK, İNŞALLAH OLACAK”
Rudaw’a konuşan Abdullah şunları söyledi: “Medreselerin durumu ve eksiklikleri konuşuldu. Talebelerin eğitilmesi için gerekli masraflar hakkında konuşuldu. Medreselerden mezun olanlara diploma verilmesi mevzusu konuşuldu. Diplomanın üniversite diploması olarak kabul edilmesi teklifi yapıldı. İnşallah olacak. Barış da olacak inşallah. Yüce Allah iyi etsin. Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı kendilerine sunulan talepleri yazdılar. İnşallah güzel bir şekilde yerine getirilir.”

Erdoğan’ın dinci, Barzanici aşiret reisleriyle yaptığı sır toplantının ayrıntıları ortaya çıktı: Medreselere üniversite statüsü geliyor

‘SÖYLEDİKLERİMİZ HOŞUNA GİTTİ’
Abdullah şöyle devam etti: “Özellikle medreseler ve eğitim için millet adına inşallah çok rahat olur. Çok güzel şeyler söylendi. Barış olmazsa hayat, din ve huzur olmaz. Ama barış olursa din de millet de fakir de fayda görür. Allah dünyaya barışı hakim kılsın inşallah. Söylediğimiz şeyler hoşlarına gitti. ‘Bu istişareler güzel. Bilmediğimiz şeyleri söylediniz. Bunlardan yararlanacağız’ dedi. Erdoğan çıktıktan sonra İçişleri Bakanı konuştu. Katılımcılar iyi şeyler söyledi. Onlar da memnun oldu.”

“AFGANİSTAN’A DÖNMEK AN MESELESİ”
Medreselere diploma talep edilmesi, Diyanet’ten haberler veren dinihaber.com‘da “Skandal! Hiçbir bilimsel alt yapısı olmayan medreselere üniversite statüsü talebi…” denilerek eleştirildi.

Haberde “medrese” denilen yerler “Herkes biliyor ki medreseler işsiz güçsüz insanların babadan oğula, şeyhten müride kendi geçimlerini kazanmak için istiflendikleri, eğitimden ve çağın ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak, aldıkları öğrencilerin düşüncesini yerle bir edip mankurtlara dönüştüren müesseseler…” diyerek tanımlanırken, “Bu konu AK Parti’nin değil Türkiye’nin bir sorunu olarak algılanıp acilen bu konuya bir neşter vurulmalı. Gerekli tedbirler alınmazsa Türkiye’nin çok geçmeden her cemaatin ve tarikatın ayrı mabetlerinin olup kıyasıya birbiriyle kavga ettiği Afganistan’a dönmesi an meselesi…” ifadelerini kullanıldı.

Erdoğan’ın “Nerede kaldı bu süt?” sorusuna İmamoğlu’ndan cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a”Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği süt dağıtımı 100 bine yakın çocuğumuza yapılıyor. Bizim dönemimizde veren el, alan eli görmeyecek. Yoksulluğu asla afişe etmeyeceğiz” diyerek cevap verdi.

AKP’li vekilden AKİT muhabirine: “Sen benim hakkımda nasıl haber yaparsın lan”

Gerici Yeni Akit’in web sitesi muhabirleri Mehmet Özmen ve Taha Emre Özdemir’in, kumar oynarken görüntüledikleri AKP’li isimlerin saldırısına uğradıkları iddia edildi.

Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilecek.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.
209,981BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et