AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Saray’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden aşiret reisleriyle birlikte “kanaat önderi” denilen kişilerle yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

2 saat 20 dakika süren görüşmede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da hazır bulunmuştu.

Görüşmeye katılan isimlerden Şemdinlili “kanaat önderi” Mela Abdullah, “Bizi davet ettiler. Neden çağırdıklarını bilmiyorduk. Dün buraya geldiğimizde Cumhurbaşkanının misafiri olduğumuzu söylediler. Birçok alim, kanaat önderi, medrese hocaları, şeyhler ve aşiret liderleri gelmişti” ifadelerini kullandı.

“MEDRESELERİN DURUMU KONUŞULDU, DİPLOMA İSTEDİK, İNŞALLAH OLACAK”
Rudaw’a konuşan Abdullah şunları söyledi: “Medreselerin durumu ve eksiklikleri konuşuldu. Talebelerin eğitilmesi için gerekli masraflar hakkında konuşuldu. Medreselerden mezun olanlara diploma verilmesi mevzusu konuşuldu. Diplomanın üniversite diploması olarak kabul edilmesi teklifi yapıldı. İnşallah olacak. Barış da olacak inşallah. Yüce Allah iyi etsin. Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı kendilerine sunulan talepleri yazdılar. İnşallah güzel bir şekilde yerine getirilir.”

Erdoğan’ın dinci, Barzanici aşiret reisleriyle yaptığı sır toplantının ayrıntıları ortaya çıktı: Medreselere üniversite statüsü geliyor

‘SÖYLEDİKLERİMİZ HOŞUNA GİTTİ’
Abdullah şöyle devam etti: “Özellikle medreseler ve eğitim için millet adına inşallah çok rahat olur. Çok güzel şeyler söylendi. Barış olmazsa hayat, din ve huzur olmaz. Ama barış olursa din de millet de fakir de fayda görür. Allah dünyaya barışı hakim kılsın inşallah. Söylediğimiz şeyler hoşlarına gitti. ‘Bu istişareler güzel. Bilmediğimiz şeyleri söylediniz. Bunlardan yararlanacağız’ dedi. Erdoğan çıktıktan sonra İçişleri Bakanı konuştu. Katılımcılar iyi şeyler söyledi. Onlar da memnun oldu.”

“AFGANİSTAN’A DÖNMEK AN MESELESİ”
Medreselere diploma talep edilmesi, Diyanet’ten haberler veren dinihaber.com‘da “Skandal! Hiçbir bilimsel alt yapısı olmayan medreselere üniversite statüsü talebi…” denilerek eleştirildi.

Haberde “medrese” denilen yerler “Herkes biliyor ki medreseler işsiz güçsüz insanların babadan oğula, şeyhten müride kendi geçimlerini kazanmak için istiflendikleri, eğitimden ve çağın ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak, aldıkları öğrencilerin düşüncesini yerle bir edip mankurtlara dönüştüren müesseseler…” diyerek tanımlanırken, “Bu konu AK Parti’nin değil Türkiye’nin bir sorunu olarak algılanıp acilen bu konuya bir neşter vurulmalı. Gerekli tedbirler alınmazsa Türkiye’nin çok geçmeden her cemaatin ve tarikatın ayrı mabetlerinin olup kıyasıya birbiriyle kavga ettiği Afganistan’a dönmesi an meselesi…” ifadelerini kullanıldı.