Salı / 1 Aralık 2020

“Devleti şirket gibi yöneteceğiz” dediler, ülkeyi babalarının çiftliğine çevirdiler!

Meclis Genel Kurul'da Enerji Piyasası Kanun teklifinin bir bölümü dün kabul edildi.

204,505BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Maddeler görüşülürken Genel Kurul’da konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Bu kanun teklifiyle, merkezi Jersey Adası’nda bulunan KİT kuruluşlarının merkezlerinin Türkiye’deki şubelerine paralel bir şirket kurulacak ve bu şirketler eliyle de tüm sorumluluklar ve anlaşmalar onların üzerine devredilerek faaliyetlerine devam edilecek. Yurt dışı şirketlerinin harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığını denetleyemiyor. Şimdi, 2017 yılında TPAO’dan TPIC’e devrettiğiniz bir kısım çalışanı şimdi de alacaksınız TPIC’ten, yeni kurulan bu paralel şirkete aktaracaksınız” dedi.

Yavuzyılmaz’ın AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu ile konuşması şöyle:

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; “Devleti bir şirket gibi yöneteceğiz.” dediniz. On sekiz yıldır Hükûmettesiniz. Sonuç: Ülkeyi babanızın çiftliğine gerçekten de çevirdiniz.
BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Yakışmıyor ama! Hocam, yakışmıyor ya!
DENİZ YAVUZYILMAZ (Devamla) – Bu koca devleti çiftlik gibi yönetiyorsunuz.
BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Burası Meclis ya! Yapmayın böyle burada ya!
DENİZ YAVUZYILMAZ (Devamla) – Varlık Fonu çiftliğine alınmadan önce yüksek kâr eden kurumlar Varlık Fonuna alındıktan sonra zarar üstüne zarar ediyorlar; Türk Hava Yolları zarar, PTT zarar, BOTAŞ zarar, ÇAYKUR zarar, Kayseri Şeker zarar… Yani ne yaptığınızı bilmediğiniz, savrulduğunuz ortada. Nasıl mı?
NEVZAT ŞATIROĞLU (İstanbul) – Hepsi yalan!
BÜLENT TURAN (Çanakkale) – “Hepsi yalan!” diyor bak, hadi bakalım.
DENİZ YAVUZYILMAZ (Devamla) – Kurumları bölerek özelleştirmeye, yok etmeye çalışıyorsunuz; izlediğiniz yol “böl-parçala-yok et.” Bunu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında yaptınız, PTT’de kurduğunuz iştiraklerle yapıyorsunuz. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığını 2015 yılında özelleştirme kapsamına aldınız. Ne yaptınız? Böldünüz, parçaladınız, yetmedi 2010-2019 yılları arasında personelin yüzde 45’ini emekli ettiniz. Emekli ettiğiniz 2.106 personelin tümü deneyimli kadrolardı, üstelik bir de çabuk gitsinler diye Yönetim Kurulu tarafından 2017 yılında emekliliğe teşvik programı uygulandı. Sadece 2017 yılında TPAO’dan -yani kurumdan- 694 tecrübeli personel ayrıldı. Kaynak mı? Kaynak 2017-2018 yılı Sayıştay raporları. Yani bugün Fatih ve Oruç Reis gemilerinde yabancı personel çalıştırmak zorunda kalan anlayış yerli ve millîlik masalı anlatan ama devletin yetiştirdiği kendi öz evlatlarını kapının önünü koyan anlayıştır.
Bu kanun teklifiyle, merkezi Jersey Adası’nda bulunan KİT kuruluşlarının merkezlerinin Türkiye’deki şubelerine paralel bir şirket kurulacak ve bu şirketler eliyle de tüm sorumluluklar ve anlaşmalar onların üzerine devredilerek faaliyetlerine devam edilecek.
Öncelikle, yurt dışındaki KİT kuruluşlarıyla ilgili bir bilgi paylaşmak istiyorum: BOTAŞ International’ın merkezi Jersey Adası’nda bulunan şirketinde çalışan toplam 520 personel var. EUAS International ICC’nin -yine bir yurt dışı şirketi- 66 personeli, Eti Maden’in ise 84 personeli var. Şu anda gündemde olan BOTAŞ International ve TPIC. EUAS International ICC’ye ise ne olacağı belli değil. Bu yurt dışı merkezlerinin yaptığı sözleşmelere taraf olan ülkeler uluslararası anlaşmaların çözümü için Londra tahkimini kabul ediyor. Uluslararası ülkeler bu yurt dışı şirketleri kapatıldığında Türkiye’de kurulacak şirketin tabi olduğu ve arzu ettiği Türk tahkimini kabul edip etmeyecekleri belli değil. Dış politikadaki başarısızlık uluslararası alanda faaliyet gösteren BOTAŞ İnternational ve TPIC şirketlerine ambargo ve ceza tehdidini doğurmuştur.
Sayıştay raporlarından analiz ettiğimiz üzere, Eti Maden örneğinde olduğu gibi, Sayıştay KİT’lerin yurt dışı şirketlerini denetleyemediğini yazıyor.
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
BAŞKAN – Buyurun.
DENİZ YAVUZYILMAZ (Devamla) – Yurt dışı şirketlerinin harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığını denetleyemiyor. Şimdi, 2017 yılında TPAO’dan TPIC’e devrettiğiniz bir kısım çalışanı şimdi de alacaksınız TPIC’ten, yeni kurulan bu paralel şirkete aktaracaksınız. Yani bütün bu çalışanların iş yeri değiştirmekten başları dönmeye devam edecek ve kurumlar yetişmiş kadrolu personellerini de kaybetmeye devam edecekler.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

İzleyicinin o sorusu canlı yayında Fatih Altaylı’yı çıldırttı: Beyinsiz sana iltifat olur!

Habertürk'te Teke Tek Bilim programında izleyicinin "Mars'a gittiniz mi ki hayat var diyorsunuz" sorusu sonrası Fatih Altaylı küplere bindi.

CHP ilçe yönetim kurulu üyesi Maltepe’de bir kadını taciz iddiasıyla tutuklandı

CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Umut K. bir kafede Z. Y. (23) adlı kadını taciz ettiği iddiasıyla tutuklandı. CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, "CHP İstanbul yöneticileri, perşembe gecesi gerçekleşen cinsel saldırının ardından, saldırgan U.K.'nin ihraç istemiyle disipline sevk edildiğini, dosyanın işleme konması için İl Disiplin Kurulu'nun toplanacağını belirttiler" dedi.

COVID-19 testleri Menzilci’nin şirketine!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid-19 testleriyle ilgili yaptığı “Önümüzdeki günlerde günlük test kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız” açıklamasının ardından, tartışma yaratacak bir gelişme yaşandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davası bugün

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Ankara'nın çunuk ilçesinde katıldığı şehit asker cenazesindeki linç girişimine ilişkin dava bugün görülecek.

Burhan Kuzu’nun oğlu Süleyman Kuzu’dan “cinayet” iddialarına yanıt

Korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden eski AKP İstanbul milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu'nun "aslında bir cinayete kurban gittiği" iddiasına oğlu Süleyman Kuzu yanıt verdi.