Pazar, Nisan 14, 2024

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne Balet Tan Sağtürk atandı

Tan Sağtürk ataması Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararname ile gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararnameye göre, Türkiye Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne balet Tan Sağtürk atanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atama kararları, Resmi Gazete’de yayınlandı ve çeşitli bakanlık ve genel müdürlüklerde yapılan üst düzey atamaları içeriyordu. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne Tan Sağtürk’ün atanması da duyuruldu.

Tan Sağtürk, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne atanarak bu önemli göreve getirilen ikinci bale kökenli müdür oldu. Atama öncesinde Sağtürk, “Değerlendirme sürecindeyim” açıklamasında bulunmuştu. Ancak sonuçta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile bu göreve atanması resmileşti.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne Balet Tan Sağtürk atandı - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan kararnameye göre, Türkiye Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne balet Tan Sağtürk atanmıştır.

Tan Sağtürk kimdir?

Tan Sağtürk,14 Temmuz 1969, İzmir, Türk balet ve dizi oyuncusu.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü mezunudur. Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France, Fransız Devlet Balesi Ballet National De France Baş dansçısı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılığı, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Kıbrıs Bale ve Dans okulları kurucusudur. Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açarak baleyi geniş kitlelere sevdirdi. Fransız Devlet Balesine yapılmış Soude-ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adlı yapıtı bulunmaktadır.

Antalya ve İzmir Devlet Opara ve Balesinde koreografisini yaptığı “Kalp Sesi Projesi” adlı yapıtı sahnelendirdi. Fox TV’de Bez Bebek adlı dizide Hakan karakterini canlandırdı ve TV reklamlarında rol almıştır. Aynı zamanda Göztepe taraftarıdır.

Yer aldığı yarışmalar
Türkiye’nin Yıldızları
Biri Bizi Gözetliyor
Benimle Dans Eder misin
Yok Böyle Dans

Oynadığı diziler
Alemin Kıralı (Kendisini)
Şöhret Okulu
Bez Bebek (Hakan)
Selena (Konuk Sanatçı)
Dolunay (Ahmet)
İkinci Bahar (Timothy Perkins)
Doktorlar-2013 (Levent Atahanlı)
Avrupa Yakası (Konuk Oyuncu)

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir