Salı / 8 Haziran 2021

Devlet Bahçeli Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlık’tan eden dosyayı neden istedi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara değindi.

Devlet Bahçeli, konuşmasında, “Siyasi etik yasasının daha fazla gecikmeden mutabakatla ve süratle çıkarılması dileğimizdir. Siyaset centilmenlik içinde yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Siyasi etik yasası, Türkiye’nin gündemine sıklıkla gelen bir öneri.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU GERİLİMİ

Ahmet Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanı ve Başbakan olduğu dönemde de gündeme gelmişti. Davutoğlu, siyasi etik yasasını çıkarmak istemiş, yasanın yanında da şeffaflık paketinin devreye sokulacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, şeffaflık paketini eleştirmiş, “Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız” sözleriyle tepkisini dile getirmişti.

Davutoğlu’nun 2015 yılında gündeme getirdiği siyasi etik yasasına da Erdoğan karşı çıkmış, o dönemki AKP yönetimi hazırlıklarını rafa kaldırmıştı.

Siyasi etik yasası, Davutoğlu ile Erdoğan arasındaki en büyük krizlerden biri olarak değerlendirilmişti.

BAHÇELİ’DEN AYM AÇIKLAMASI

Öte yandan Bahçeli HDP iddianamesinin eksikliklerinin giderilerek AYM’ye gönderilmesi için ilk kez konuştu. Bahçeli şunları söyledi:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) iade edilen HDP’nin kapatılmasını esas alan iddianamenin eksikliklerini gidererek beklenen davayı dün tekrar açmıştır. Bundan sonra bütün gözler AYM’ye çevrilecektir. HDP’nin kapatılması, siyasetten, demokrasiden kaydının silinmesi hepimizin özellikle AYM’nin namus borcudur.”

Son Haberler