Cuma / 27 Kasım 2020

Dev Rus şirketine FETÖ sürprizi

Şirket, Türkiye’de Gazprom’un en büyük hisse sahibi olduğu Akfel Holding'e dair kaygısını dile getirdi.

204,557BeğenenlerBeğen
8,585TakipçilerTakip Et

Türkiye’de FETÖ terör örgütü soruşturmalarında atılan adımların ucu, Rusya’nın devlet gaz monopolü Gazprom’a dokundu. Şirket, çıkarılan kanun hükmünde kararname ile mal varlıklarına el konulan şirketlerden birinin, Türkiye’de Gazprom’un en büyük hisse sahibi olduğu Akfel Holding’e dair kaygısını dile getirdi.

Turkrus.com’un Kommersant gazetesinden aktardığı haberine göre, Gazprom Türkiye’deki en büyük aktiflerini kaybetme korkusu yaşıyor. Haberde Rusya’dan en fazla gaz satın alan özel şirket konumundaki Akfel Gas’ın fiilen devletleştirildiği vurgulanıyor.

Yılda 2,25 milyar metreküp gaz satın alan şirketin Rusya’dan Türkiye’ye özel sektör alımları içinde yüzde 55, toplam gaz satışında yüzde 20 payı olduğu ve yıllık 500 milyon dolara yakın cirosu bulunduğu bildiriliyor.

“EN KARLI ŞİRKETİ ELİMİZDEN ALDILAR

Gazprom’un ve Gazprombank’ın iştiraklerinden olan şirketin akıbetinin son Moskova gezisinde Başbakan Binali Yıldırım’a da sorulduğu, ancak tatmin edici yanıt alınamadığı haberde vurgulanıyor.

Gazeteye konuşan bir kaynak, “Türkiye’deki en büyük ve en karlı şirketi elimizden aldılar” dedi. Uzmanlar konunun “siyasi sorun” haline geldiği ve artık sadece siyasi yollarla çözülebileceği yorumunu yaptı.

Türkiye’de Baltacı ailesinin kontrolünde olan Akfel’deki Fatih Mehmet Baltacı, Murad Abdurrahman Baltacı ve Melike Baltacı’ya ait hisselerin bir kısmını Gazprom satın almıştı. Akfel Holding ortaklarından Murad Abdurrahman Baltacı da FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla sonbaharda tutuklanmıştı. Şirkete el konulduğuna dair haberler medyada çıkmıştı.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Moderna ve Pfizer’in geliştirdiği aşılarda yan etkiler belli oldu!

Amerikan Tabipler Birliği'nden uzmanlar, Moderna ve Pfizer'ın geliştirdiği korona virüs aşılarının yan etkilerini açıkladı.

Ahmet Davutoğlu ‘ndan Bülent Arınç’a davet gitti mi? 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında ilk kavganın Bülent Arınç nedeniyle yaşandığını söyledi. Ayrıca Üstün, Gelecek Partisi'nden Bülent Arınç'a davet gidip gitmediğine dair soruya da yanıt verdi. 

Fahrettin Koca’dan 5 il için kritik toplantı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun, İzmir, Denizli, Balıkesir ve Çorum İl Sağlık Müdürleriyle corona virüsü salgınına dair toplantı gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Metropoll Araştırma’nın CEO’su Özer Sencar: Bu şartlarda erken seçim olursa…

Metropoll Araştırma'nın sahibi Özer Sencar, Twitter hesabından bir grafik paylaşarak; "bu şartlarda erken seçim olursa iktidar kesin kaybeder" dedi.

Geceliği 9 bin liralık otelde tatil yapıp Sheraton’da evlendikten hemen sonra damatlığıyla Erdoğan’ın huzuruna çıkan Yüksel Kocaman, Yargıtay üyeliğine seçildi

Hakim ve Savcılar Kurulu, Yargıtay'a 11 hakim ve savcıyı üye olarak seçti. HSK'nin seçtiği savcılar arasında AKP'ye aşırı yakınlığı ile bilinen İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıları da bulunuyor.