Salı / 29 Eylül 2020

Deniz Zeyrek’ten CHP’ye uyarı: İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı

Yargıtay Başsavcılığı'nın siyasi partilerle ilgili rakamlarını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, ortaya çıkan tabloya hem Kılıçdaroğlu'nun hem de İnce'nin dikkat etmesi gerektiğini yazdı.

205,589BeğenenlerBeğen
8,579TakipçilerTakip Et

Muharrem İnce’nin yeni parti çalışması yürüttüğünün ortaya çıkmasının ardından Yargıtay Başsavcılığı’nın “Siyasi Parti İşlemleri” başlıklı sayfasını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Türkiye’de hali hazırda 92 siyasi partinin kağıt üstünde de olsa faal olduğuna dikkat çekti.

Son 15 ayda 15 yeni partinin kurulduğunu ve bu partilerin bir çoğunun hiç üyesinin olmadığını belirten Zeyrek, siyasi partilerin üye sayıları ve son 6 aydaki üye sayısı değişimine dikkat çekti.

“İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı” diyen Zeyrek’in yazısı şöyle:

Yargıtay Başsavcılığı’nın 17 Temmuz 2020 günü güncellediği rakamlara bakılırsa son kurulan 15 partinin dokuzuna hala tek kişi üye olmamış.

İlginçtir, üyesiz görünen partiler arasında Ali Babacan’ın Genel Başkanı olduğu DEVA Partisi de var.

Son 15 Parti arasından 5 bin üyeyi aşan tek parti Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi. Onun da 7 bin 104 üyesi görünüyor.

★★★

Bizim televizyon dünyasında “kumandaya girmek” diye bir kavram vardır.

Bir vatandaşın eline kumandayı aldığında, hangi rakamda bulunduğunu ezbere bildiği kanallara “kumandaya giren kanallar” denir. Yüzlerce kanal arasından kumanda rakamı vatandaşın hafızasına yer eden kanallar başarılı olabiliyor.

Siyasi partiler için de benzer bir durum var. 92 parti içinden vatandaşların ezbere sayabileceği partilere “vatandaşın kumandasına giren partiler” demek mümkün.

Partilerin üçte biri “sıfır” üyelikte görünürken üçte biri de bin üyenin altında
üyeye sahip.

Hadi Türkiye’de vatandaşın hafızasında yer etmiş, konuşulan, 10 binin üzerinde üyeye sahip kaç siyasi parti var bakalım (17 Temmuz 2020 günü itibariyle):

AK Parti:10 milyon 295
CHP:1 milyon 255 bin 364
MHP: 483 bin 796
DP : 439 bin 501
İYİ Parti: 295 bin 858
SP: 219 bin 101
Yeniden RP: 62 bin 912
HDP: 39 bin 575
Genç Parti: 37 bin 275
DSP: 33 bin 708
BBP: 29 bin 843
Vatan Partisi: 19 bin 625

Gördüğünüz gibi 92 partiden sadece 12’si (Genç Parti, Demokrat Parti ve DSP’nin üye sayısıyla seçimlerdeki durumu arasındaki ters orantıyı dikkate almadan söylüyorum) siyasi yelpazede varlık gösterebiliyor.

Muharrem İnce gibi yeni parti kuracak isimlerin bu rakamları iyi incelemesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

★★★

Şimdi gelelim, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatle okuması
gereken istatistiğe:

17 Temmuz’dan bir önceki güncelleme Şubat 2020’deydi. İki tarih arasındaki farkları çıkardım.

AK Parti, Babacan ve Davutoğlu’nun kopması sonrasındaki kayıplarını telafi etmiş. Şubat 2020’den önce kaybettiği 100 bine yakın üyeyi geri kazanmış
(şubat-temmuz farkı: +99 bin 783)

Üye sayısını görünür bir şekilde artıran ikinci parti İYİ Parti olmuş. İYİ Parti
saflarına 29 bin 418 yeni üye katılmış. Aynı dönemde MHP’nin yeni üye sayısı 4 bin 597, HDP’nin yeni üye sayısı 241 artmış.

Son altı ayda CHP’nin üye sayısı ne olmuş biliyor musunuz?

2 bin 389 azalmış.

Millet İttifakının 39 milyon insanın yaşadığı 11 Büyükşehir’de seçimi kazanmasının, bu kentleri CHP’li Belediye Başkanlarının yönetmesinin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmiş ve “iktidar kurultayı” yapan CHP’nin
üye sayısı artmamış azalmış.

Yerel iktidarı önemli ölçüde kazanmış, ülkede iktidara gittiğini iddia eden bir
parti için bu durum ne kadar izah edilebilirdir sizce?

Kılıçdaroğlu ve bugün yarın ilan edeceği ekibinin ilk gündem maddesi bu
konu olmalıdır!

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Albayrak Yeni Ekonomi Programı’nın hedeflerini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıkladı. Albayrak, 2023'teki işsizlik hedefini yüzde 10,9 olarak belirlediklerini söyledi. Yeni Ekonomi Programı'nda büyüme hedefleri, 2021 için yüzde 5,8, 2022 ve 2023 için yüzde 5 oldu.

Dolar ve euro’dan rekor

Dün 7.83'ü aşarak rekor kıran dolar/TL bugün de 7.85'i geçerek rekor kırarken, euro da 9.16 ile tarihi zirvesini yeniledi.

İmam hatipler için yeni proje

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, ERDEM isimli yeni bir proje başlattı. Proje kapsamında destek başvurusu yapan İHL’lere 15-50 bin TL ödenek verilecek.

Ceren Damar cinayetinde açıklamalarıyla tepki çeken sanık avukatı Vahit Bıçak disipline sevk edildi

Ankara Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, akademisyen Ceren Damar cinayeti davasında sanık avukatlığını yapan Vahit Bıçak’ın davaya ilişkin bazı beyanları nedeniyle hakkında ‘disiplin kovuşturması açılmasına’ karar verdi.

Bakan Selçuk işsizlik ve kısa çalışma ödemeler için tarih verdi

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Ekim’de hesaplara yatırılacak.