Deniz Zeyrek: Erdoğan’a kendisi planlasa yaratamayacağı bir fırsat yarattı

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Fikri Sağlar’ın tartışma yaratan, “Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takıyor” sözlerini köşesine taşıdı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Fikri Sağlar’ın tartışma yaratan, “Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takıyor” sözlerini köşesine taşıdı.

Zeyrek, Türkiye’de hukuk adına tartışma konusu olan kararların neredeyse tamamının altında Fikri Sağlar gibi giyinen erkek yargıçların olduğuna dikkati çekti.

Deniz Zeyrek, Sağlar’ın sözlerinin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a fırsat yarattığına ifade etti.

Deniz Zeyrek’in Sözcü’deki yazısından ilgili kısım şöyle:

Hizmet sektörünün en önemli ayağı olan restoran ve kafelerin kapanmasıyla 2 milyona yakın insanın işsiz kaldığı, esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı, insanların zam almak bir yana gelir kaybına uğradığı, hayat pahalılığı nedeniyle ezildiği bir ortamda her türlü zam miktarından bağımsız bir şekilde ezici olabiliyor.

Zor durumdaki vatandaşlardan her gün aldığımız yardım çığlığı gibi binlerce mesaj, bunun en belirgin göstergesi olsa gerek.

Korona salgınının yarattığı trajedilere ve belirsizlikler de cabası.

Peki böyle bir ortamda biz ne konuşuyoruz?

Fikri Sağlar’ın türbanlı hakim karşısına gittiğinde yaşayacağı hissiyatı. Ne diyor Sayın Sağlar?

“Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takıyor.”

Fikri Sağlar böyle düşünebilir, bu düşüncesini ifade edebilir. Bazı insanlar Fikri Sağlar’ın bu düşüncesine destek verebilir. Bazıları ise bu düşünceye karşı çıkabilir. Ancak hiç kimsenin bu düşüncesinden dolayı Fikri Sağlar’ı linç etmeye hakkı yoktur.

Ben şahsen Sayın Sağlar’a katılmıyorum.

Kılık kıyafet meselesinin Türkiye’nin sorunu olmaktan çıktığına inanıyorum. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aksini iddia etse de sorunun çözülmesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağduyulu yaklaşımının büyük rolü olmuştur.

Diğer taraftan, yargıda temel mesele savcıların yargıçların kılık kıyafeti değil, hukuk devletine ve demokrasiye bağlılığı meselesidir.

Son dönemlerde Türkiye’de hukuk adına, adalet adına tartışma konusu olan, hukuk devleti ilkeleriyle çelişen iddianamelerin, kararların neredeyse tamamının altında Fikri Sağlar gibi giyinen erkek yargıçlar var.

Salgınla mücadelede, ekonomide, dış politikada çok ciddi sorunlarla boğuşan, bu sorunlar yüzünden oy kaybeden Cumhurbaşkanı Erdoğan sizce Sağlar’ın sözlerini duyduğunda ne hissetmiştir?

Gösterdiği tepkiden, fırsata çevirmesinden anlaşılıyor ki pek de memnun kalmıştır. Çünkü bu tür tartışmaların kendi tabanını konsolide edeceğini, DEVA Partisi’ne, Gelecek Partisi’ne giden oyları tutmasını sağlayacağını gayet iyi biliyor.

Fikri Sağlar farkında mı bilmiyorum ama açıklamaları Erdoğan’a kendisi planlasa yaratamayacağı bir fırsat yaratmıştır.

Son Haberler