Deniz Yücel: Kavala’nın hâlâ cezaevinde olması “skandal”

Almanya PEN Başkanı, gazeteci ve yazar Deniz Yücel, AİHM’nin Kavala ile ilgili kararlarını “sistematik” olarak hiçe sayan Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulundu.

Gazeteci ve yazar Deniz Yücel DW’ye verdiği mülakatta, Almanya PEN’in yeni başkanı seçilmesini “Çok onur duydum” sözleri ile değerlendirdi. 

Keskin dili, kıvrak zekâsı ve hiciv dolu yazılarıyla özellikle sağcı çevrelerin geçmişte sıklıkla hedef aldığı bir gazeteci olan Yücel, Almanya PEN başkanlığına seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, başkanlık döneminde izleyeceği tutuma dair mesajlar verdi. Yücel, açık toplumun düşmanlarıyla entelektüel, siyasi ve kültürel tartışmalar yürütmekten yana olduğunu, ama bunu yaparken nazik veya hassas davranmayacağını dile getirdi.

2017 yılında Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi olduğu sırada terör propagandası iddiasıyla tutuklanan ve bir yıl Silivri’de cezaevinde yatan Deniz Yücel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “ajan-terörist” olarak nitelenmiş, tutukluluğu Ankara-Berlin arasında krize neden olmuştu. Uzun diplomatik giri

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar