Deneyimli turizmci, turizmin gerçek durumunu gözler önüne serdi

Turizm İşçisi Cafer Yelsali Antalya’daki turizm krizini Halkweb'e anlattı: Ellerde çiçekler ile havaalanlarında beklenilen günler unutulmamalıdır.

Geçmişte Dev turizm iş sendikası mali daire başkanı Cafer Yelsali turizmde yaşanan krizi Halkweb’e değerlendi.

Rusların akın akın Antalya’ya gelmediğine dikkat çeken Yelsali, turizm işçisinin parasını dahi alamadığını ve bayramın işçiler için işkenceye dönüştüğünü vurguladı.

Önce Rusya ve ardından Almanya ile yaşanan politik sorunlar Antalya turizmine nasıl yansıdı?

Rusya ile bir dizi sorunlar devam ediyor. Örneğin geçen seneden bugüne elçilerini kendi içimizdeki dinci terörden koruyamadık. Olayın araştırması sürüyor. Rusya pazarında bir artış umuduyla yapılan anlaşmalar bu kötü olayla beklenen etkiyi yaratmadı. Yani Ruslar akın akın gelmedi.

Bir diğer pazar olan Almanya ile inişli-çıkışlı bir politika izlenmekte, bence Alman halkının gelmemesi bu politikalardan kaynaklı değil… Asıl sorun güvenlik, yakın tarihinde Nazi gibi bir beladan kurtulmuş bir halk için güvenlik ilk sırada… Almanya’dan gelenlerin birçoğunun istatiksel olarak Türk asıllı olduğunun es geçilmemesi gerekir. Benim fikrim ellerde çiçekler ile havaalanlarında beklenilen günler unutulmamalıdır.

Bayramda otellerin dolduğu ve turizmcilerin yüzünün güldüğü söyleniyor. Peki, turizm İşçilerinin bayramda yüzü gülüyor mu?

Evet, nispeten dolduğu söylenebilir. On günlük tatil sermaye cephesinin işine yaradı. Otellerin yerli turist ile sezon sonunda doldurulması için tatil uzatıldı diye düşünüyorum. Hele bayram öncesinde çıkan, içinde turizm sektörünün de bulunduğu gece mesaisi yasası, daha öncesinde turizm sektöründe de kullanılan İŞKUR stajyerleri ve kıdem tazminatının fona devredilmesi, ayrıca hafta tatilinin kaldırılması başlığını da ekleyince cumhurbaşkanının dediği gibi patronlara çalışıldığını iyice beyan etmiş oldu. Bayramda eşinin, çocuğunun yanında olmayıp çalışmak zorunda olan, bazı işletmelerde parasını bile alamadıkları düşünüldüğünde bayramdan çok işkenceye dönüyor. Sendikaların ortada olmayışı ile sanırım sermayeye ilk kurbanımızı verdik. Hatice Durmaz’ın akıbeti bilinmiyor.

Son dönemlerde Antalya’da İslami turizm seçeneği tartışılıyor, sizce Arap turist mevcut krizi çözmeye yeterli olabilecek mi?

İslami turizm tam bir safsata, her şey dahil sistemin olduğu bir ülkede (ve Müslüman) sanırım İslami kurallara uyulması zor olmasa gerekir. Çalıştığım otellerde bunu bizzat deneyimledim, ama amaç AKP’nin kendi tabanı içinse olay Türkiye içi siyasetle alakalıdır. Havuzları ayırmak derseniz Arap turistler açısından bir sakınca yok onlar gayet rahat bir şekilde giriyor. Bu tartışmaların bizzat AKP’nin kendi tabanını konsolide etmek için açıldığını düşünüyorum.

Arap pazarının ben uzun soluklu olmayacağını kısa sureli bir rahatlama dönemi gibi düşünüyorum. Hatta seneye gelirler mi sorulmalıdır.

Hizmet sektöründe çalışan ve terini akıtan insanlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Öncelikle aynı sektörde ter döktüğüm kardeşlerimin bayramlarını kutlamak isterdim. Bir bayram yaşamadıkları için, bayram havasında bir yaşam için mücadeleye davet ediyorum. Nasıl yaşamak için mücadele ediyorsak, daha iyi bir yaşam için mücadeleyi arttırmak gerektiğini söylüyorum.

Her ne olursa olsun, işe yaramayan sendikalara, işçi derneklerine üye olup işçi olmayan

Yöneticilerine kapıyı göstermeye davet ediyorum.

Biz mücadele için ipleri elimize almazsak, Hatice Durmaz gibi kurbanlar vereceğimizi,

çocuklarımızın maalesef ne yaparsak yapalım bizler gibi köle olacağını hatırlatmak istiyorum.

Herkese kolay gelsin diyorum.

Son Haberler