Davutoğlu ve Babacan cephesinden kulisler: Bir ittifak daha mı ?

AKP’den kopuş süreci İstanbul seçimi ile birlikte hız kazandı.

AKP’den kopuş süreci İstanbul seçimi ile birlikte hız kazandı.

Partinin kurucularından Ali Babacan, istifasını açıklarken yeni oluşumun da açıktan sinyalini verdi.

Yeni parti için adı geçen bir diğer isim de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu. Ancak Babacan’ın Davutoğlu’yla hareket etmediği biliniyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Babacan’ın ayrı parti olarak yoluna devam edeceği söyleniyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Davutoğlu’na yakın kaynaklar, “Eylüle kadar her şey belli olur. Yılın sonunda teşkilatlanma biter” kulisi verdi.

Yine Davutoğlu’na yakın bir siyasetçinin ise Babacan ile birleşme olasılığına dair, “Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın” yanıtı verdiği belirtiliyor.

15 Temmuz darbe girişimin 3. yıldönümü dolayısıyla Meclis’te düzenlenen özel oturumda boy gösteren Davutoğlu, eski milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün’ün bulunduğu bir grup tarafından karşılanırken yeni parti sorularını yanıtsız bıraktı.

Duvar’ın aktardığına göre Davutoğlu, 1 hafta 10 gün içinde ulusal bir televizyonda programa çıkacak. 31 Mart seçimlerinin ardından açıkladığı manifestoyla dikkat çeken Davutoğlu’nun bu programda hem Cumhurbaşkanlığı Sistemi hem de parti yönetimine dair eleştirilerini sürdürmesi ve yol haritası ile ilgili soruları yanıtlaması bekleniyor.

Ramazan ayında çeşitli programlarda konuşmalar yapan Davutoğlu’nun Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da birer il olmak üzere dört ayrı ilde düzenlenecek programlara katılacağı kaydediliyor.

Bir siyasetçinin, çalışmaların aslında 1 yıldır devam ettiğini, 2019 yılı sonuna gelindiğinde 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamış olabileceklerini söylediği ifade ediliyor.

Daha önce basına yansıyan kulislerde, Davutoğlu’nun ittifaka yakın olduğu ancak özellikle Gül’ün buna sıcak bakmadığı ve Ali Babacan’ı da bu yönde telkin ettiği belirtiliyordu.

Babacan’ın partisinin de sonbaharda ilan edilmesi bekleniyor. Kulislerde çok sayıda AKP’li vekilin yeni partiye geçiş yapacağı dillendiriliyor.

En çok okunan haberler

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Osmanlı torunu bu fotoğrafla ilgili açıklama yaptı

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadan kendisinin hedef alındığını söyleyip açıklamada bulundu.

“Mehmetçiğin arkasında durduğum için hedef alındım” diyen Atalay’a cevap veremeyeceği soru: Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal…

Atalay'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. İktisatçı Mustafa Sönmez Atalay'a "Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal..." sözleriyle yanıt verdi. 

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.

Diyarbakır’da yurttaştan belediye önünde kayyuma tepki: Oyumuz zehir olsun

Diyarbakır'da belediyeye kayyum atandığını öğrenen yurttaş "Oyumuz zehir olsun" diyerek kararı protesto etti.

Görevden alınan Ahmet Türk: Hukuksuzluktan başka bir şey değil

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuya ilişkin açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya ‘kayyum’ tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti.

SANA: TSK, isyancılara yardım amacıyla Han Şeyhun’a girdi, bu saldırgan adım Suriye Ordusu’nun kararlılığını etkilemez

Suriye devlet ajansı, Türkiye'ye ait ve üzerilerinde cephane bulunan bir askeri konvoyun İdlib'teki 'silahlı muhaliflere' yardım etmek üzere Han Şeyhun'a girdiğini açıkladı.

Suriye uçakları TSK konvoyunu bombaladı mı?

Suriye uçaklarının Morek’te yer alan gözlem noktasına giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun 400 metre yakınını bombaladığı iddia ediliyor.

Diyarbakır’a kayyum atanan Vali: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 'Vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulama gerçekleştirildi' dedi.

Ekrem İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

Ekrem İmamoğlu, HDP'li seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınmasına ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.