Davutoğlu ve Babacan cephesinden kulisler: Bir ittifak daha mı ?

AKP’den kopuş süreci İstanbul seçimi ile birlikte hız kazandı.

AKP’den kopuş süreci İstanbul seçimi ile birlikte hız kazandı.

Partinin kurucularından Ali Babacan, istifasını açıklarken yeni oluşumun da açıktan sinyalini verdi.

Yeni parti için adı geçen bir diğer isim de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu. Ancak Babacan’ın Davutoğlu’yla hareket etmediği biliniyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Babacan’ın ayrı parti olarak yoluna devam edeceği söyleniyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Davutoğlu’na yakın kaynaklar, “Eylüle kadar her şey belli olur. Yılın sonunda teşkilatlanma biter” kulisi verdi.

Yine Davutoğlu’na yakın bir siyasetçinin ise Babacan ile birleşme olasılığına dair, “Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın” yanıtı verdiği belirtiliyor.

15 Temmuz darbe girişimin 3. yıldönümü dolayısıyla Meclis’te düzenlenen özel oturumda boy gösteren Davutoğlu, eski milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün’ün bulunduğu bir grup tarafından karşılanırken yeni parti sorularını yanıtsız bıraktı.

Duvar’ın aktardığına göre Davutoğlu, 1 hafta 10 gün içinde ulusal bir televizyonda programa çıkacak. 31 Mart seçimlerinin ardından açıkladığı manifestoyla dikkat çeken Davutoğlu’nun bu programda hem Cumhurbaşkanlığı Sistemi hem de parti yönetimine dair eleştirilerini sürdürmesi ve yol haritası ile ilgili soruları yanıtlaması bekleniyor.

Ramazan ayında çeşitli programlarda konuşmalar yapan Davutoğlu’nun Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da birer il olmak üzere dört ayrı ilde düzenlenecek programlara katılacağı kaydediliyor.

Bir siyasetçinin, çalışmaların aslında 1 yıldır devam ettiğini, 2019 yılı sonuna gelindiğinde 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamış olabileceklerini söylediği ifade ediliyor.

Daha önce basına yansıyan kulislerde, Davutoğlu’nun ittifaka yakın olduğu ancak özellikle Gül’ün buna sıcak bakmadığı ve Ali Babacan’ı da bu yönde telkin ettiği belirtiliyordu.

Babacan’ın partisinin de sonbaharda ilan edilmesi bekleniyor. Kulislerde çok sayıda AKP’li vekilin yeni partiye geçiş yapacağı dillendiriliyor.

‘Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gidiyor’

AKP’den istifa edip Ahmet Davutoğlu’nun partisine katılacağını açıklayan Konya eski Milletvekili Ömer Ünal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçime gideceğini savundu.

’25 yıldır trafik sorunu yoktu’ diyen Tevfik Göksu’ya İmamoğlu’ndan yanıt geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da son altı ayda trafik sorunu oluştu, 25 yıldır yoktu" diyen İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik

‘Tuvalet cezası’ skandalındaki o isimle ilgili gerçekler ortaya çıktı!

AKP'li Güngören Belediyesi'nde yaşanan tuvalet önünde selam verme cezasının ardından istifa eden Güngören Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi'nin kendisini göreve getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir'le geçmişte ortak olduğu ortaya çıktı

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.
210,605BeğenenlerBeğen
4,588TakipçilerTakip Et