‘Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Ankara’ya askeri uçakla geldi?’

"Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz'da neden Konya'dan Ankara'ya askeri uçakla geldi?"

Gazeteci Hakan Aygün’ün  ’15 Temmuz sırları’ adlı kitabında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili çarpıcı bir bölüm yer alıyor.

Kitapta “Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?” deniliyor.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut da konuyu köşesine taşıdı. Yazının ardından Ahmet Davutoğlu, avukatı aracılığıyla bir bir açıklama gönderdi.

Arslan Bulut’un Davutoğlu’nun açıklamasına da  yer verdiği  köşesinden ilgili bölüm şöyle:

28 Mart 2017 tarihli yazımın ilk paragrafında “Gazeteci Hakan Aygün’ün ’15 Temmuz sırları’ adlı kitabı çıkıyor. Tam bir kaynak niteliğinde olan kitapta, Aygün, konu ile ilgili bütün tartışmalarla birlikte ‘Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?’… gibi konulara cevap aradı.” ifadelerini kullanmıştım.

Bu paragrafta adı geçen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, avukatı İsmail Safi Işık aracılığıyla ve noter kanalıyla bir cevap ve düzeltme metni gönderdi.

Davutoğlu’nun açıklamasına, yasal bir mecburiyet olmamasına rağmen aynen yer veriyorum.

***CEVAP VE DÜZELTME METNİ

28 Mart 2017 tarihli Yeniçağ Gazetesi’nde Arslan Bulut imzasıyla yayınlanan “15 Temmuz’un Ortak Hedefi” başlıklı bir kitap kaynak gösterilerek, gerçekle hiç ilgisi olmayan “Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?” şeklinde ve açık bir şekilde siyasi kasıt içeren bir iftiranın, sanki doğruymuş gibi kamuoyuna aktarılması gazetecilik meslek etiği ile bağdaşmadığı gibi ahlâka da aykırılık teşkil etmektedir.

Müvekkilimiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi esnasında ve sonrasında gerek katıldığı televizyon programlarında gerekse FETÖ ile mücadele konusunda TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’na verdiği cevapta bizzat o kara geceyi ve sonrasını net bir şekilde anlatmıştır.

Kaldı ki söz konusu cevaplar “Tarihe Kayıtlar” ismiyle kitaplaştırılmış olmakla birlikte anılan cevaplara TBMM arşivinin yanı sıra internetten dahi herkes tarafından rahatlıkla ulaşılabilmektedir.Tüm bu somut veriler açıkça ortadayken, ilgili gazetenin kendi siyasi gündemine, ülkemizin en değerli siyaset adamlarından birinin ülkesi ve milletine olan sadakatini sorgulamayı alet etmesi hiçbir değer ve kriterle izah edilemez.

Müvekkilimiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun atılan iftiralara rağmen halkımızın gönlündeki yeri aşikârdır ve bundan başka kendisine şahit gerekmemektedir.Müvekkilimizin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte söylemlerde bulunulmuş olup basın ahlakına aykırılık teşkil eden sözde haberi yayınlayan yayın organı ve yetkilileri hakkında hukuki ve cezai her türlü yasal başvuru yolları kullanılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof. Dr. Ahmet DavutoğluVekili Av. İsmail Safi Işık

***

Hakan Aygün’ün kitabında, konu 222 ve 223’üncü sayfalarda inceleniyor. Dünyanın her yerinde eski bir başbakan hakkında, bir kitapta herhangi bir iddia ileri sürülürse, bu bir haberdir ve gazeteciler buna yer verirler.

Zaten yazımda haber, doğruymuş gibi veya yanlışmış gibi değil “kitabın konularından biri” olarak verilmiştir.

Bu husus, doğru mu? Doğru! Kitap orada duruyor! Yani muhatap ben değilim!

Şehitlerin kimlikleri belli oluyor: Acılı haberler ailelere ulaşmaya başladı

Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen saldırıda dün gece 33 asker şehit oldu. 32 asker ise yaralı olarak Cilvegöz Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilerek Hatay’da tedavi altına alındı. Acı haberler ailelere ulaşırken, şehitlerin kimlikleri de netleşmeye başladı.

TSK paylaştı: Suriye askerleri böyle vuruldu

Edinilen bilgiye göre, son 17 günde bin 709 Suriye askeri öldürüldü.

Rusya’dan kritik hamle: Fırkateynler yola çıktı

İdlib’de meydana gelen saldırı sonucu 33 Türk askerinin şehit olması sonrası Rusya’dan kritik bir hamle geldi. Rus Donanması, seyir füzeleri bulunan iki fırkateynin Suriye kıyılarına gönderildiğini açıkladı.

SON DAKİKA… Hatay Valisi’nden yeni açıklama: Şehit sayısı 29’a yükseldi, 36 yaralı var!

Hatay Valisi İdlib'deki saldırıda şehit olan asker sayısının 29'ye yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde 36 yaralı var.

Erdoğan İdlib sessizliğini korurken damadı konuştu: Allah ordumuzu muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından sessizliğini korurken hükümetten Damat Berat Albayrak'tan tweet geldi.
209,096BeğenenlerBeğen
5,087TakipçilerTakip Et