‘Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Ankara’ya askeri uçakla geldi?’

"Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz'da neden Konya'dan Ankara'ya askeri uçakla geldi?"

Gazeteci Hakan Aygün’ün  ’15 Temmuz sırları’ adlı kitabında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili çarpıcı bir bölüm yer alıyor.

Kitapta “Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?” deniliyor.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut da konuyu köşesine taşıdı. Yazının ardından Ahmet Davutoğlu, avukatı aracılığıyla bir bir açıklama gönderdi.

Arslan Bulut’un Davutoğlu’nun açıklamasına da  yer verdiği  köşesinden ilgili bölüm şöyle:

28 Mart 2017 tarihli yazımın ilk paragrafında “Gazeteci Hakan Aygün’ün ’15 Temmuz sırları’ adlı kitabı çıkıyor. Tam bir kaynak niteliğinde olan kitapta, Aygün, konu ile ilgili bütün tartışmalarla birlikte ‘Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?’… gibi konulara cevap aradı.” ifadelerini kullanmıştım.

Bu paragrafta adı geçen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, avukatı İsmail Safi Işık aracılığıyla ve noter kanalıyla bir cevap ve düzeltme metni gönderdi.

Davutoğlu’nun açıklamasına, yasal bir mecburiyet olmamasına rağmen aynen yer veriyorum.

***CEVAP VE DÜZELTME METNİ

28 Mart 2017 tarihli Yeniçağ Gazetesi’nde Arslan Bulut imzasıyla yayınlanan “15 Temmuz’un Ortak Hedefi” başlıklı bir kitap kaynak gösterilerek, gerçekle hiç ilgisi olmayan “Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz’da neden Konya’dan Ankara’ya askeri uçakla geldi?” şeklinde ve açık bir şekilde siyasi kasıt içeren bir iftiranın, sanki doğruymuş gibi kamuoyuna aktarılması gazetecilik meslek etiği ile bağdaşmadığı gibi ahlâka da aykırılık teşkil etmektedir.

Müvekkilimiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi esnasında ve sonrasında gerek katıldığı televizyon programlarında gerekse FETÖ ile mücadele konusunda TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’na verdiği cevapta bizzat o kara geceyi ve sonrasını net bir şekilde anlatmıştır.

Kaldı ki söz konusu cevaplar “Tarihe Kayıtlar” ismiyle kitaplaştırılmış olmakla birlikte anılan cevaplara TBMM arşivinin yanı sıra internetten dahi herkes tarafından rahatlıkla ulaşılabilmektedir.Tüm bu somut veriler açıkça ortadayken, ilgili gazetenin kendi siyasi gündemine, ülkemizin en değerli siyaset adamlarından birinin ülkesi ve milletine olan sadakatini sorgulamayı alet etmesi hiçbir değer ve kriterle izah edilemez.

Müvekkilimiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun atılan iftiralara rağmen halkımızın gönlündeki yeri aşikârdır ve bundan başka kendisine şahit gerekmemektedir.Müvekkilimizin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte söylemlerde bulunulmuş olup basın ahlakına aykırılık teşkil eden sözde haberi yayınlayan yayın organı ve yetkilileri hakkında hukuki ve cezai her türlü yasal başvuru yolları kullanılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof. Dr. Ahmet DavutoğluVekili Av. İsmail Safi Işık

***

Hakan Aygün’ün kitabında, konu 222 ve 223’üncü sayfalarda inceleniyor. Dünyanın her yerinde eski bir başbakan hakkında, bir kitapta herhangi bir iddia ileri sürülürse, bu bir haberdir ve gazeteciler buna yer verirler.

Zaten yazımda haber, doğruymuş gibi veya yanlışmış gibi değil “kitabın konularından biri” olarak verilmiştir.

Bu husus, doğru mu? Doğru! Kitap orada duruyor! Yani muhatap ben değilim!

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

Kıvanç Tatlıtuğ’u yargılayan hakimden skandal fotoğraf: ‘Perşembenin sürprizi’

Kıvanç Tatlıtuğ’un, “vergi usül kanununa muhalefet” suçundan 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava geçtiğimiz gün Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Bakanlığın hedefinde yandaş yazar var: Tetikçi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye gazetesi Fuat Uğur’un iki yazısının ardından kaleme alınan tekzip metninde, yazara oldukça sert ifadelerle yüklendi.

Skandal… Camide ‘CHP Zulmü’ kitabı

Muğla’da imamın CHP’yi şeytana benzetmesine yönelik tepkiler sürerken, Bursa Sarı Camii’nin çay ocağının kitaplığında da “CHP Zulmü” isimli kitap sergileniyor.

İstanbul Valiliği ve İBB’den ortak karar! Durduruldu

İstanbul Valiliği ve İBB, Atatürk Havalimanı Metro istasyonuna yolcu taşımacılığını durdurdu.

Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Babacan’ı da ziyaret edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından yeni parti kurma hazırlıklarında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski bakan Ali Babacan’ı da ziyaret edeceğini öğrenildi.

‘Davutoğlu başbakanlığı döneminde bazı şeylere şahit olmuş’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, son günlerde AKP’de yaşanan istifa ve bölünme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rektörden tepki çeken Neslican Tay paylaşımı: Dinden faydalanabilseydi hastalığı düşman görmezdi

Kansere karşı verdiği mücadelede yenik düşen Neslican Tay 'Belki kaybedeceğim ama savaşarak kaybedeceğim' demişti.

İmamoğlu’ndan ‘torpil’ açıklaması: Benim nazarımda bir itibarı yok

Ekrem İmamoğlu, İBB'de işe alınacaklar ile CHP içindeki bir yazışma hakkında açıklama yaptı.