Pazartesi / 19 Ekim 2020

“Cumhuriyetin idam fermanına HAYIR”

Çok sayıda demokratik kitle örgütünün başkan ve yöneticileri bir açıklama yayınlayarak başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğinin referandum oylamasında "hayır" diyeceğini açıkladı. İmza kampanyası başlattı

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Sanatçılar Girişimi, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, ADD, ÇYDD, Kadın Araştırmaları Derneği, SODEV, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Mimarlar Odası, İMO, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Piramid Sanat’ın başkan ve yöneticileri “Cumhuriyetin idam fermanına HAYIR” başlıklı bir açıklama yayımladı.

“Türkiye Cumhuriyeti yüz yıla yaklaşan tarihinde hiçbir zaman olmadığı kadar görülmedik dev bir tehdit karşısındadır” denilen açıklamada Cumhuriyetin bütünüyle yıkılmak üzere olduğu belirtildi.

Açıklamada ülkenin içinde bulunduğu durum şöyle anlatıldı:

“Çocuklarımızın geleceği, kadınlık onuru, emeğe saygı, düşünme ve örgütlenme özgürlükleri, gençliğin mutlu bir yaşam beklentisi, her yaşta her kişinin hakkı olan huzurlu, güvenli, korkusuz bir günlük yaşam umudu gibi tüm yaşamsal değerler diktatörlük heveslilerinin keyfine kalmış bir oyuncağa dönüştürülmektedir.

Bu konularda en ufak bir kuşku duymak, duraksamak, vurdumduymazlık ve adam sendecilik yapmak bağışlanamaz bir gaflet değilse eğer, utanç verici bir korkaklık, insan onuruyla bağdaşmayacak bir teslimiyetçilik, vatan değerlerine karşı kabul edilmesi akla bile gelemeyecek bir suçtur, bir işbirlikçiliktir.

Türkiye Cumhuriyeti göz göre göre yıkılmak isteniyor!

Bu enkazın altında kalmaktan kurtulacaklarını sanan kişi ya da çevreler varsa, yıkıcılar da aralarında olmak üzere, ağır ve geri dönüşü çok zor olan bir yanılgı içindedirler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin yok edilmesiyle ülkemizin çağdaş ülkeler topluluğunun dışına savrulması hepimizin, herkesin sonu olacaktır.”

Açıklamanın devamında güçleri birleştirme çağrısı yapılarak imza kampanyasının başlatıldığı duyuruldu:

“Bir an önce demokratik tepki hakkımızı kullanarak, bu ülkenin kadınları, sanatçıları, kitle ve meslek örgütü temsilcileri, emeğin temsilcisi sendikalar da katılarak oluşturacakları güç birliğiyle, bu korkunç gidişata dur diyelim. Aynı tepkileri ödünsüz olarak vermeye kararlı istisnasız tüm muhalefet partilerinin de katılımıyla, kitlesel, dev gösterilerde bir araya gelerek “Hayır!” haykırışlarımızı ulusal bir koroya, ortak bir haykırışa, bir büyük Türkiye sesine, demokratik bir tavra dönüştürelim!

“Faşizme Hayır!”

“Diktatörlüğe hayır!”

“Tek adam saltanatına hayır’

“Cumhuriyetimizin ölüm fermanına hayır!”

“Kadın düşmanlığına hayır!”

“Emek düşmanlığına hayır!”

“Çocuk düşmanlığına hayır!”

“Doğa, orman ,çevre düşmanlığına hayır”

“Özgürlük düşmanlığına hayır!” haykırışlarıyla gök kubbeyi çınlatalım!…

Sevgili yurttaşlar, gençler, kadınlar-erkekler, emekçiler, Cumhuriyet’in koruyucuları, yurtseverler, çağdaş insanlar, gün bu gün, an bu andır!..

Yarın çok geç olacak!

Bu Cumhuriyetin ölüm fermanını yırtarak müstahak olduğu yere, tarihin çöplüğüne süpürmekte gecikmeyelim.

Bugünün çocukları; ülkemizi bilimin, sanatın, aklın, güzelliğin, yaratıcılığın aydınlıklarına taşıyacak olan gelecek kuşaklar biraz daha beklersek, hurafelerin kucağına teslim edilen, Cumhuriyet aydınlanmasına ve Atatürk devrimlerine kökten düşman bir kuşağın temsilcisi haline dönüştürülecekler

Haydi ulusal, evrensel, demokrat, laik, yurtsever, özgürlükçü, ilerici, Cumhuriyetçi dayanışmalara!…

Hep birlikte! Akılla, inançla, omuz omuza!”

İMZA KAMPANYASI

Metni imzalamak isteyenlerin [email protected] adresine “imzalıyorum” yazıp e-mail atılması istendi.

Metinde imzası olanlar:

SANATÇILAR GİRİŞİMİ –Sözcüler/Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Orhan Aydın

İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ –Koordinatör/Nazan Moroğlu

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ –Başkan/Tansel Çölaşan

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ –Başkan/Aysel Çelikel

KADIN ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ –Başkan/Necla Arat

SOSYAL DEMOKRASİ VAKFI –Başkan/Erol Kızılelma

MİMARLAR ODASI –Başkan/Eyüp Muhçu

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI –Başkan/Mustafa Koz

NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI –Başkan/Rutkay Aziz

ULUSLARARASI SANAT ELEŞTİRMENLERİ DERNEĞİ –Başkan/Fırat Arapoğlu

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI –Başkan/Cemal Gökçe

ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ

PİRAMİD SANAT –Direktör/Öykü Eras

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

İlhan Taşçı’dan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e ‘haksız ceza’ yanıtı

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Ebubekir Başkan Şahin’in “Haksız yere hiçbir kanala ceza yazmadık” sözlerine, “Mesele hak edene ceza kesebilmektir. Kimseden korkmadan ve gelecek tepkileri göz ardı ederek, hak edene ceza kesemediler” tepkisini dile getirdi.

16 koronavirüs hastasına içeriği bilinmeyen ilaç verildi iddiası

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci’nin araştırmacıları arasında yer aldığı makalede, suç olmasına karşın, “içeriği belli olmayan bazı ilaçların 16 koronavirüs hastası üzerinde doğrudan denendiği” bilgisi yer aldı. CHP’li Emir, makalenin, Birinci’nin talebiyle yayımdan kaldırıldığını açıkladı.

Ayşenur Arslan: Bekir Coşkun bu dünya için fazla temiz ve güzel bir insandı

Usta gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Gazeteci Ayşenur Arslan, "Kardeşimi kaybetmiş kadar üzgünüm." sözleriyle duygularını dile getirdi.

“Bahçeli’nin ‘askıda ekmek’ kampanyası en çok Ak Parti’yi rahatsız etti”

. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Cumhur İttifakı ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başlattığı 'askıda ekmek' kampanyasının en fazla AKP'yi rahatsız ettiğini yazdı. Zeyrek, “Askıda ekmek...