Salı / 20 Ekim 2020

Cumhuriyet: Kırgızistan’daki protestoların arkasında FETÖ var

Orta Asya'daki Türk devletlerinden Kırgızistan'da seçim sonrası ortalık karıştı. İktidar muhalifleri sokaklara döküldü. Kırgızistan'daki gelişmelerin arka planına ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nden çarpıcı bir iddia geldi.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet’teki Olayların Ardındaki Gerçek bölümünde yer alan yazıda Fethullahçı yapılanmanın bir dönem Kırgızistan’da sıkı bir örgütlenme yaptığı hatırlatılarak “FETÖ hareketinin aslında bir CIA örgütü olduğu bu sütunda birçok kez belirtildi. FETÖ projesi, okullar yoluyla güçlü olarak Kırgızistan’da örgütlenmişti. Ayaklanan muhalefetin içinde çeşitli görüşler bulunuyor. Bunların arasında FETÖ’cülerin etkin rol aldıkları gelen haberlerden anlaşılıyor. FETÖ’nün önemli kişilerinden Sapar İsakov’un bu isyan hareketinde etkin rol aldığı da belirtiliyor” ifadelerine yer verildi.

İşte Cumhuriyet’te yer alan o yazı:

Dünyadaki 7 bağımsız Türk devletinden birisi olan Kırgızistan’da geçen pazar günü yapılan seçimlerden sonra karışıklık başladı.

Gelen haberlere göre, seçimlerde hile yapıldığını ileriye süren muhalifler, başkent Bişkek’te resmi binalara saldırdı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un başkenti terk ettiği belirtiliyor.

Stratejik bir konumda

Kırgızistan yaklaşık 6.5 milyon nüfusu ve yaklaşık 200 bin kilometrekarelik toprakları olan Orta Asya’da önemli bir ülkedir. Kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Türkistan ve Çin, güneybatısında Özbekistan vardır.

Nüfusunun yüzde 67’sini Kırgızlar, yüzde 30’unu Ruslar ve yüzde 10’unu Özbekler oluşturuyor.

Kırgızistan’da Rusya’nın bir hava üssü var.

Neden patlak verdi?

Geçen pazar günü seçimlere giren 7 partiden 4’ünün yüzde 7’lik oy oranını geçtiği belirtilerek seçim sonuçları açıklandı. Yüzde 7’den az oy alan partilerin mecliste temsil edilemeyeceği belirtildi.

Mecliste oy hakkına sahip olan partiler şunlardır:

Yüzde 24.5 Birimdik Partisi, yüzde 23.8 Mekenim Partisi, yüzde 8.7 Kırgızistan Partisi ve yüzde 7.13 Bütün Kırgızistan Partisi.

Geçen pazar yapılan seçimlerde Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’a yakın olan dört partinin kazandığının açıklanmasından sonra geriye kalan muhalefet partileri hile yapıldığını öne sürerek hareket başlattılar.

Göstericilerin önceki gece başkent Bişkek’te hükümet binalarına girdiği ve Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ile Başbakan Kubatbek Boronov’un istifa ettiği belirtiliyor.

Tutuklu bulunan eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in de aralarında bulunduğu eski politikacıların cezaevlerinden bırakıldığı belirtiliyor.

Rusya’ya yakın politika güden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un, başkent Bişkek’i terk ederek kendisini destekleyen aşiretlerin yoğun olduğu ülkenin güney bölgesine çekildiği uluslararası medya tarafından belirtiliyor. Bu karışıklıktan sonra seçimler de iptal edildi.

FETÖ’nün kökleri

FETÖ hareketinin aslında bir CIA örgütü olduğu bu sütunda birçok kez belirtildi. FETÖ projesi, okullar yoluyla güçlü olarak Kırgızistan’da örgütlenmişti.

Ayaklanan muhalefetin içinde çeşitli görüşler bulunuyor. Bunların arasında FETÖ’cülerin etkin rol aldıkları gelen haberlerden anlaşılıyor. FETÖ’nün önemli kişilerinden Sapar İsakov’un bu isyan hareketinde etkin rol aldığı da belirtiliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Kırgızistan istikrarlı bir ülke olarak kalmalıdır. Kırgızistan, Rusya’nın müttefik ve stratejik dostudur, bu nedenle kriz, yasalar çerçevesinde çözüme kavuşmalıdır” açıklamasını yaptı.

Bölgede aslında Amerika ve Rusya arasındaki etkinlik savaşı sürüyor.

FETÖ’nün Kırgızistan’da eskiden beri kökleştirdiği örgütsel yapı, birçok grubun içine sızarak Kırgızistan’daki bu stratejik savaşta tetikçi olarak rol almış bulunuyor.

Kırgızistan’a dikkat etmek gerekiyor.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

İYİ Partili Ümit Özdağ’ın açıklamalarının ardından Hüseyin Evren Kavas istifa etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'a açıklamalarda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu da FETÖ terör...

İYİ Parti’de bu defa da FETÖ krizi: Ümit Özdağ’dan Buğra Kavuncu’ya FETÖ’cü iması

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk ekranlarında İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya FETÖ'cü imasında bulundu.

Ümit Özdağ’dan Koray Aydın’a: Partide eşbaşkanlık inşaa ediyor

İYİ Parti'li Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında İYİ Parti'de yaşanan Koray Aydın krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Berat Albayrak’ın yetkisi arttırılacak’

Hazine seneye 270.8 milyar lira daha borçlanacak. Kamu bankalarına da 54.1 milyar liralık borçlanma senedi verilecek.

Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.