Salı / 29 Eylül 2020

Cumhuriyet Kadınları sonunda isyan etti: “Kınalı kuzuları öldürmeyin”

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Manisa'da peş peşe gelen zehirlenme haberlerine tepki gösterdi.

205,587BeğenenlerBeğen
8,580TakipçilerTakip Et

Manisa’daki kışlalarda meydana gelen 4 ayrı olayda yüzlerce askerin rahatsızlanması, birinin ölmesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyesi kadınların da tepkisini çekti. Önlem alınması çağrısı yapan kadınlar, Türk ordusunun kendi geleneklerine dönmesi gerektiği, bunun için askeriyenin yaptığı yiyeceklerle askerlerin beslenmesi gerektiği vurgulandı. Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 23 Mayıs’ta 1 askerin ölümü, yüzlercesinin zehirlenmesiyle başlayan, sırasıyla 27 Mayıs’ta Kırkağaç Jandarma Komutanlığı’nda, 16 Haziran ve 17 Haziran’da yine aynı Tugay Komutanlığı’nda yüzlerce askerin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmasıyla devam eden süreç, Cumhuriyet Kadınları Derneği üyelerinin tepkisini çekti.

CKD Genel Merkezi, İzmir Şubesi ve Manisa Şubesi’ne üye kadınlar, askeriyenin önünde toplanmak için izin verilmeyince, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar ellerinde, ‘Kınalı kuzuları öldürmeyin’, ‘Cumhuriyet kadınları askerlerine sahip çıkıyor’, ‘Askerimizi zehirleme’ yazılı pankartlar taşıdı, slogan attı.

‘MİLLİ SAVUNMA BAKANINI GÖREVE DAVET EDİYORUZ’

Basın açıklaması yapan CKD Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, bir ay içinde 4 kez zehirlenen askerlere destek olmak için toplandıklarını söyledi.

CKD Genel Başkan Yardımcısı Gül, “Türk ordusu her zaman kendi karavanasından kendi yemeğini yemiştir. Devlet ve millet, Türk askerinin beslenme sorununu, kar payı peşinde koşan şirketlere bırakamaz. Bütün yetkilileri ve Milli Savunma Bakanı’nı, Türk ordusunun üzerindeki özelleştirmeleri kaldırmak için göreve davet ediyoruz. Esas suçlu özelleştirmeler nedeniyle Mehmetçiğin mutfağına sokulan şirketlerdir. Biz Mehmetçiğin kendi karavanasından beslenmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘TÜRK ORDUSU GELENEKLERİNE DÖNMELİDİR’

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a seslenen kadınlar, Mehmetçiğin kendi yemeğini kendisinin yapması için düzenleme yapılmasını istedi.Genel Başkan Yardımcısı Gül, “Bu olay, Manisa’da barış koşullarında ortaya çıktı. Allah korusun, bizim Mehmetçiğimiz savaşırken böyle bir şeyle karşılaşsa ne olur o zaman, bunun cevabını hangi bakan verebilir? Biz yetkilileri göreve davet ediyoruz. Özelleştirerek, karavanayı bir takım şirketlere ihale ederek, askeri hastaneleri kapatarak, askeri okulları kapatarak Türk ordusunu zayıflatmaya kimsenin hakkı yok. Biz Türk milletinin analarıyız, onlar bizim evlatlarımız. Çocuklarımızı beslenmekten, eğitimden, sağlıktan uzak tutamazsınız. Türk ordusunun her zaman yanındayız. Milli Savuna Bakanı derhal Türk ordusunun geleneklerine dönmelidir” dedi.Kadınlar açıklamanın ardından Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin önünden ayrıldı.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Aleyna Çakır soruşturmasında kritik gelişme!

Ankara’da evinde ölü bulunan Aleyna çıkarın evinin önündeki kamera kayıtlarına ilişkin iki farklı polis raporu hazırlandı. İlk rapora göre olay gecesi binanın önünde iki kişi bulunurken son rapora göre ise evin önünde sadece Ümitcan Uygun’un olduğu belirtildi.

Deniz Çakır’dan Ece Üner’e: Bu nasıl avam, yakışıksız bir üsluptur

"Bu üslupla ana haber sunuyor, inanılır gibi değil”

Bakan Selçuk işsizlik ve kısa çalışma ödemeler için tarih verdi

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Ekim’de hesaplara yatırılacak.

Dolar ve euro’dan rekor

Dün 7.83'ü aşarak rekor kıran dolar/TL bugün de 7.85'i geçerek rekor kırarken, euro da 9.16 ile tarihi zirvesini yeniledi.

Deniz Çakır ”Bu nasıl avam, yakışıksız bir üsluptur” demişti Ece Üner’den yanıt gecikmedi

''Ben “sıradan” kadınların hakkını ararken siz neredeydiniz?''