Cumhurbaşkanlığı, ‘FETÖ’ için ‘The Following’ dizisini örnek gösterdi

Cumhurbaşkanlığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili kitapçıkta ‘FETÖ’yü anlamak isteyenlere ‘The Following’ dizisi örnek gösterildi.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre 42 sayfalık İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan kitapçıkta Gülen Cemaati ile ilgili “Emekli bir imam olan Fetullah Gülen’in direktifleriyle bir araya gelen fanatik insanların oluşturduğu silahlı bir kült örgüt. FETÖ mensupları Gülen’i mehdi olarak kabul etmekte ve talimatlarını eksiksiz yerine getirmekle yükümlü olduklarına inanmaktadır. Olduğundan farklı görünmek anlamına gelen takiye kavramı FETÖ’nün gizlenmek için kullandığı temel stratejilerden biridir. FETÖ mensupları kendi kimliklerini gizlemekte, kod isimler kullanmakta ve hatta bazıları bilerek liberal, solcu, dinsiz görüntüsü vermektedir” ifadelerine yer verildi.

‘FETÖ’yü anlamak için güzel bir örnek’

Cemaat mensuplarının gizli yollarla iletişim kurdukları belirtilen kitapçıkta, polisiye dizi ‘The Following’e anlatıldı. ‘FETÖ’yü anlamak için dizinin ‘güzel bir örnek’ olabileceği dile getirilen kitapçıkta “Dizi, bir edebiyat profesörünün kendi hastalıklı yapısı için insanları bir suç makinesine dönüştürmesinin hikâyesini anlatıyor” dendi.

‘The Following,’ bir seri katilin diğer seri katillerle iletişim kurarak, her emrini dinleyen bir inananlar kültü oluşturmasını konu ediyor.

OHAL’in hukuka uygun olduğu savunuldu

Kitapçıkta ayrıca OHAL’in uluslararası insan hakları hukukuna uygun olduğu savunulurken, “Darbe girişimine en az 10 bin devlet ve FETÖ üyesinin iştirak etmiş olması, bu yapılanmanın gücü ve neden tasfiye edilmesi gerektiği konusunda en net cevabı vermektedir” ifadeleri yer buldu.

Son Haberler