Pazar / 5 Temmuz 2020

‘Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisinden hemen sonra Kalkınma Planı'na eklenen, “Kadın üniversiteleri kurulacak” ifadesinin çıkarılması istendi.

207,026BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Meclis’te ‘kadın üniversitesi’ tartışması: ‘Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin’
11. Kalkınma Planı’na Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 Zirvesi için gittiği Japonya’da görüp Türkiye’de uygulanması talimatını verdiği kadın üniversiteleri kurulması ile ilgili hedef konulması tartışma konusu oldu.

HDP’nin verdiği Kalkınma Planı’ndan aralarında kadın üniversiteleri kurulması ifadesinin çıkarılmasının yer aldığı 3 değişiklik önergesi reddedildi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Vallahi Sayın Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin. Bir anda kalkınma planına başka şeyler de girebilir” ifadesiyle eleştiride bulundu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, temmuz başında Meclis’e sunulan Planda, “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır” denildi.

Plan Bütçe Komisyonu’nun HDP’li üyeleri Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlubu ifadenin 11. Kalkınma Planı’ndan çıkarılması için önerge verdi.

Önergeyle ilgili konuşan HDP’li Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G 20 Zirvesi için gittiği Japonya seyahatinde bir kadın üniversitesi ziyaret ettiğini hatırlattı, şunları söyledi:

“İki hafta önce Japonya’ya gidiyor Sayın Cumhurbaşkanı, kadın üniversitesi görüyor. ‘Aa, aman da ne güzel’ diyor. Siz bir anda bunu kalkınma planına sokuyorsunuz. Bu, kalkınma planının aslında nasıl konjonktürel hazırlandığını ortaya koyan bir şey, gerçekten olmaz. Bunun fizibilitesi yapılmış mı? Türkiye’de sosyolojik anlamda ve kadın özgürlüğü anlamında uygunluğu var mı? ‘Sivil toplum örgütlerinin görüşlerini aldık’ dediniz. Feminist örgütlerin, kadın örgütlerinin görüşlerini aldınız mı? Bu şekilde girmesi olabilir mi? Kadın üniversitesi Türkiye’nin sosyolojisine uygun mu? Japonya’da belki böyle bir gelenek devam eder ama o geleneğin ne için kullanıldığını çok iyi biliyoruz. Tırnak içinde söylüyorum: İyi ev hanımları yetiştirmek üzerine hazırlanan bir üniversite. Böyle bir şey olabilir mi? Gerçekten bu çağda… Avrupa Birliği’ne üye olacağız diyoruz. Avrupa’da bir tane kadın üniversitesi var mı? Kültürel olarak, sosyolojik olarak bize uygun mu?”

AKP’li Uğur Aydemir, Paylan’a “Avrupa bizi örnek alsın” diye seslenirken Paylan söz konusu maddenin kalkınma planından çıkmasını önerdiklerini söyledi.

Paylan ayrıca, “Vallahi Sayın Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin. Bir anda kalkınma planına başka şeyler de girebilir” dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,026BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et