‘Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisinden hemen sonra Kalkınma Planı'na eklenen, “Kadın üniversiteleri kurulacak” ifadesinin çıkarılması istendi.

Meclis’te ‘kadın üniversitesi’ tartışması: ‘Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin’
11. Kalkınma Planı’na Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 Zirvesi için gittiği Japonya’da görüp Türkiye’de uygulanması talimatını verdiği kadın üniversiteleri kurulması ile ilgili hedef konulması tartışma konusu oldu.

HDP’nin verdiği Kalkınma Planı’ndan aralarında kadın üniversiteleri kurulması ifadesinin çıkarılmasının yer aldığı 3 değişiklik önergesi reddedildi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Vallahi Sayın Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin. Bir anda kalkınma planına başka şeyler de girebilir” ifadesiyle eleştiride bulundu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, temmuz başında Meclis’e sunulan Planda, “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır” denildi.

Plan Bütçe Komisyonu’nun HDP’li üyeleri Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlubu ifadenin 11. Kalkınma Planı’ndan çıkarılması için önerge verdi.

Önergeyle ilgili konuşan HDP’li Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G 20 Zirvesi için gittiği Japonya seyahatinde bir kadın üniversitesi ziyaret ettiğini hatırlattı, şunları söyledi:

“İki hafta önce Japonya’ya gidiyor Sayın Cumhurbaşkanı, kadın üniversitesi görüyor. ‘Aa, aman da ne güzel’ diyor. Siz bir anda bunu kalkınma planına sokuyorsunuz. Bu, kalkınma planının aslında nasıl konjonktürel hazırlandığını ortaya koyan bir şey, gerçekten olmaz. Bunun fizibilitesi yapılmış mı? Türkiye’de sosyolojik anlamda ve kadın özgürlüğü anlamında uygunluğu var mı? ‘Sivil toplum örgütlerinin görüşlerini aldık’ dediniz. Feminist örgütlerin, kadın örgütlerinin görüşlerini aldınız mı? Bu şekilde girmesi olabilir mi? Kadın üniversitesi Türkiye’nin sosyolojisine uygun mu? Japonya’da belki böyle bir gelenek devam eder ama o geleneğin ne için kullanıldığını çok iyi biliyoruz. Tırnak içinde söylüyorum: İyi ev hanımları yetiştirmek üzerine hazırlanan bir üniversite. Böyle bir şey olabilir mi? Gerçekten bu çağda… Avrupa Birliği’ne üye olacağız diyoruz. Avrupa’da bir tane kadın üniversitesi var mı? Kültürel olarak, sosyolojik olarak bize uygun mu?”

AKP’li Uğur Aydemir, Paylan’a “Avrupa bizi örnek alsın” diye seslenirken Paylan söz konusu maddenin kalkınma planından çıkmasını önerdiklerini söyledi.

Paylan ayrıca, “Vallahi Sayın Cumhurbaşkanını başka ülkelere göndermeyin. Bir anda kalkınma planına başka şeyler de girebilir” dedi.

En çok okunan haberler

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Osmanlı torunu bu fotoğrafla ilgili açıklama yaptı

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadan kendisinin hedef alındığını söyleyip açıklamada bulundu.

“Mehmetçiğin arkasında durduğum için hedef alındım” diyen Atalay’a cevap veremeyeceği soru: Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal…

Atalay'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. İktisatçı Mustafa Sönmez Atalay'a "Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal..." sözleriyle yanıt verdi. 

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.

Diyarbakır’da yurttaştan belediye önünde kayyuma tepki: Oyumuz zehir olsun

Diyarbakır'da belediyeye kayyum atandığını öğrenen yurttaş "Oyumuz zehir olsun" diyerek kararı protesto etti.

Görevden alınan Ahmet Türk: Hukuksuzluktan başka bir şey değil

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuya ilişkin açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya ‘kayyum’ tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti.

SANA: TSK, isyancılara yardım amacıyla Han Şeyhun’a girdi, bu saldırgan adım Suriye Ordusu’nun kararlılığını etkilemez

Suriye devlet ajansı, Türkiye'ye ait ve üzerilerinde cephane bulunan bir askeri konvoyun İdlib'teki 'silahlı muhaliflere' yardım etmek üzere Han Şeyhun'a girdiğini açıkladı.

Suriye uçakları TSK konvoyunu bombaladı mı?

Suriye uçaklarının Morek’te yer alan gözlem noktasına giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun 400 metre yakınını bombaladığı iddia ediliyor.

Diyarbakır’a kayyum atanan Vali: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 'Vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulama gerçekleştirildi' dedi.

Ekrem İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

Ekrem İmamoğlu, HDP'li seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınmasına ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.