Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

208,730BeğenenlerBeğen
7,627TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Rusya yönetiminin Libya’daki savaşı en üst düzeydeki askeri kadrosuyla yönettiği’ yönündeki açıklamasına Kremlin’den tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Libya’ya Rus askerlerinin gönderilmesi emri vermediğini söyledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov, “Hayır, Vladimir Putin Rus güçlerinin başkomutanı olarak Libya’ya asker göndermedi, böyle bir emir verilmedi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili bir soruya “Bu iddia doğru değil ve gerçeği yansıtmıyor” yanıtını vermişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Pakistan ziyaretinden dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Libya’da paralı Rus askerlerini savaştırdığı iddia edilen Wagner şirketinin ‘Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve diğerleriyle toplantı halinde fotoğrafı bulunduğunu’ belirterek şöyle konuşmuştu:

“Öndeki Hafter. Şu daire içinde olan Sayın Putin’in çok samimi adamıdır. Bu adam Wagner’in başıdır. Yöneten budur. Şuradaki de Rusya Savunma Bakanı Şoygu’dur. Hemen onun yanında da Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov’u görüyorsunuz. Bunlar şu anda Rusya’nın en üst düzey askeri noktadaki güvenlik kadrosudur. Şu anda Wagner’i de orada bunlar yönetiyor. Bunlarla iş yürüyor. Hala kalkıp diyorlar ki bizim orayla bu noktada ilişkimiz yok. Şu anda bizzat Rusya en üst düzeyde oradaki bu savaşı yönetiyor. Bir de Sudan’dan 5 bin civarında savaşçı var. Çad’dan gelenler var. Nereden bakarsanız bakın 10 bini aşkın şu anda dışarıdan gelmiş asker var. Sayın Serrac ile yaptığımız bu eğitim ve güvenlik anlaşmasının gereğini sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

“Herbokologlar”

Tacettin Çolak yazdı...

Diyanet de Bilim Kurulu’na alınsın’ talebi!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, yaptığı yazılı açıklamada Koronavirüs Bilim Kurulu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir temsilcinin olmasını istedi.

Ekrem İmamoğlu’na hakaret eden Erkan Petekkaya’ya büyük şok!

Oyuncu Erkan Petekkaya sosyal medya hesabından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hakaret içerikli yorumlarda bulundu. Petekkaya'nın yaptığı bu yorumların ardından sosyal medya sayfası kapatıldı. Olayın ardından sosyal medya sayfasını tekrar aktif hale getiren oyuncu bir açıklama yaparak kendisini savundu.

Cenginz Holding’ten Erdoğan’ın kampanyasına bağış! Vergiden düşecek

Cengiz Holding Erdoğan'ın kampanyasına 34 milyon lira bağışlarken şirketlerin yaptığı bağışlar ilgili kanun kapsamında vergiden düşüyor.
208,730BeğenenlerBeğen
7,627TakipçilerTakip Et