Cumartesi / 11 Temmuz 2020

Corona Effect

Avukat Kerem Donat yazdı...

206,925BeğenenlerBeğen
8,578TakipçilerTakip Et

Corona virüsün abartıldığını düşünüyorum. “Korona Effect” diye adlandırdığım bu süreci verilerle anlatmaya çalışacağım.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre sadece 2018’de 9.6 milyon kişi kanserden ölürken 18,1 milyon kişi de kansere yakalandı. Bu ölümlerin sebebinin %22 si sigara olarak gösteriliyor.

2002-2003 de ortaya çıkan sars virüsünden 774 kişi ölürken, domuz gribinden sadece 2019 yılında 12799 kişi hayatını kaybetti.

Dünya’da her yıl ortalama 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki ölümlerin %82’sinden kalp damar hastalıkları sorumlu tutuluyor.

Dünyada yılda 3 milyon kişi düzenli beslenememekten ölürken BK verilerine göre dünyada her 5-10 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor.

“Yani” dediğinizi duyar gibiyim. Olay bence şu; kansere, kalp-damar bozukluğuna sebebiyet veren sigara ile ilgili ciddi bir devlet hareketi gören var mı? Stresle ilgili “destek paketi” açıklayan bir hükümet? Veya açlıkla ilgili el ele veren bir dünya devletler birliği? Ekonomik adaletsizlik için bir hareket? Yok. Olamaz da. Çünkü bunlar birer sektör ve o korkunç kapitalist çarklarını besliyor.

Corona ne mi? Şüphesiz ki çok ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir virüs. Ama insanlık ile bilgisayar alemi arasında bir benzerlik olduğuna inanıyorum. O da şu; internette hiç bir virüs kendiliğinden oluşmuyor ve yayılmıyor. Bence dünyada da öyle.

Her zaman söylerim; bir krizden en çok kim faydalanmışsa krizin failini oralarda aramak gerekir. Şu sıralar borsaya bir bakın derim. Hangi şirketler çökmüş? hangileri uçmuş? bunları kimler almış? kimler satmış? Yeni dünya zenginleri ve yeni neoliberal düzen corona effect ile kuruluyor. Ve tabiiki siyaset de her zaman ki gibi buna hizmet ediyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Müslümanlara korona virüs bulaştırmak için harekete geçtiler, İngiliz İstihbaratı açıkladı

İngiltere Bağımsız Aşırı Irkçılığa Karşı Komisyon (CCE), İngiliz istihbaratına verdiği raporda, Neo-Nazi ve aşırı sağcı grupların Yahudilere ve Müslümanlara korona virüs (Covids-19) bulaştırmak için eylemler düzenleyeceği bildirildi.

Yoldan geçenlere cinsel organını gösteren taksici için İBB’den emsal karar!

Şişhane Meydanı’nda yolu kapatarak müşteri kavgasına giriştiği esnada kendisine tepki gösteren 4 kişiye küfür ve hakaretler ederek cinsel organını gösteren 4 suç kaydı olan taksici savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. İBB ise çalışma iznini iptal etti.

Ayasofya’nın açılacağı tarihle ilgili çarpıcı Lozan detayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılacağını duyurduğu tarihle ilgili Lozan detayı!

Erdoğan’dan Ayasofya önünde toplanan vatandaşlara tepki

Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

İmamoğlu’nun CHP’de tartışma yaratan Can Akın Çağlar atamasının perde arkası

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, düzenlenen devir teslim töreniyle görevini halefi Can Akın Çağlar’a bıraktı. Ekrem İmamoğlu'nun Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar’ı genel sekreter olarak ataması CHP içinde tartışmaya neden oldu.
206,925BeğenenlerBeğen
8,578TakipçilerTakip Et