Corona Effect

201,488BeğenenlerBeğen
8,788TakipçilerTakip Et

Corona virüsün abartıldığını düşünüyorum. “Korona Effect” diye adlandırdığım bu süreci verilerle anlatmaya çalışacağım.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre sadece 2018’de 9.6 milyon kişi kanserden ölürken 18,1 milyon kişi de kansere yakalandı. Bu ölümlerin sebebinin %22 si sigara olarak gösteriliyor.

2002-2003 de ortaya çıkan sars virüsünden 774 kişi ölürken, domuz gribinden sadece 2019 yılında 12799 kişi hayatını kaybetti.

Dünya’da her yıl ortalama 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki ölümlerin %82’sinden kalp damar hastalıkları sorumlu tutuluyor.

Dünyada yılda 3 milyon kişi düzenli beslenememekten ölürken BK verilerine göre dünyada her 5-10 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor.

“Yani” dediğinizi duyar gibiyim. Olay bence şu; kansere, kalp-damar bozukluğuna sebebiyet veren sigara ile ilgili ciddi bir devlet hareketi gören var mı? Stresle ilgili “destek paketi” açıklayan bir hükümet? Veya açlıkla ilgili el ele veren bir dünya devletler birliği? Ekonomik adaletsizlik için bir hareket? Yok. Olamaz da. Çünkü bunlar birer sektör ve o korkunç kapitalist çarklarını besliyor.

Corona ne mi? Şüphesiz ki çok ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir virüs. Ama insanlık ile bilgisayar alemi arasında bir benzerlik olduğuna inanıyorum. O da şu; internette hiç bir virüs kendiliğinden oluşmuyor ve yayılmıyor. Bence dünyada da öyle.

Her zaman söylerim; bir krizden en çok kim faydalanmışsa krizin failini oralarda aramak gerekir. Şu sıralar borsaya bir bakın derim. Hangi şirketler çökmüş? hangileri uçmuş? bunları kimler almış? kimler satmış? Yeni dünya zenginleri ve yeni neoliberal düzen corona effect ile kuruluyor. Ve tabiiki siyaset de her zaman ki gibi buna hizmet ediyor.

Yazarın Diğer Yazıları