Çocuklar çizdi, Adli Tıp doğruladı, mahkeme yok saydı

7 ve 10 yaşındaki 2 çocuk uğradıkları cinsel istismarı anlattı, yetmedi resmini çizdiler. Adli tıp, çocukları doğruladı, ancak sanıklar tahliye edildi!

Antalya’nın Finike ilçesinde, iki çocuğun cinsel istismara uğradığı soruşturmaya ilişkin Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tahliye kararı çıkması tepki topladı.

Geçen yıl Haziran ayında Balıkesir savcılığına giden babaanne G.S., 6 ve 9 yaşındaki çocuklarının cinsel istismara uğradığını iddiasıyla, eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık, babaannelerinin yanında olan, istismara uğradığı belirtilen ana sınıfı öğrencisi G. ile ağabeyi İ.’nin, Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesine başvurdu.

ADLİ TIP RAPORUYLA KANITLANDI

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G., annesi Merve A.’nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.’nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.’den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.’nin de kendisini çok dövdüğünü sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ. ise anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. İ., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.’nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.

İSTİSMARI ÇİZEREK ANLATTILAR

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.

KENDİLERİNİ NASIL SAVUNDULAR

Merve A. ise, ifadesinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

İfadelerinin ardından mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.’nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

SOSYAL MEDYA YIKILDI

Mahkemenin kararı sosyal medyada protesto edildi.

“#elmalıdavası” Hastag’i açan sosyal medya kullanıcıları, konuyla ilgili olarak 650 binden fazla tweet attı. Hastag, Trend Topic (TT) sıralamasında 1. sıraya yerleşti.

Yine sosyal medya kullanıcıları, “ALLAH BELANIZI VERSİN” başlığı altında da on binlerce mesaj paylaştı.

Mahkemenin verdiği kararı protesto eden sosyal medya kullanıcıları, adaletsizliğe tepki göstererek, sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

“UYGUN DEĞİL”

Öte yandan, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü avukat Gülşah Ekin Taş, duruşma sonrası açıklama yaptı.

Taş, “Biz bugün çok heyecanlı, umutlu geldik, fakat bugünkü yargılamanın sonunda sözde öz anne ve üvey babaya tahliye kararı çıktı. Tahliye kararı hukuka hiçbir şekilde uygun değildir. Bu çocukların ölmesi mi gerekiyor adaletin doğru olması için. Biz bu çocukların arkasından yas mı tutacağız? Bu çocukların sonuna kadar söz veriyoruz davalarının takipçisi olacağız. ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısını hepimiz bugün gerçekleştirmeyi düşünüyorduk fakat olmadı. İnşallah bir sonraki celse umutluyuz ki adil bir karar çıksın” dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Antalya Elmalı’da istismara uğrayan iki kardeşin “çocuk istismarı” suçundan tutuklanan anne ve üvey babasının tahliye edilmesine itiraz edildiğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımız avukatları tahliye kararına itiraz etmiş, sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur. Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz” denildi.

Sosyal medyada gündem olan ve tepki çeken olayla ilgili olarak bakanlıktan yapılan açıklamada, “İki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Elmalı’da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şu açıklamada bulundu:

“06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz.”

KADEM’DEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Başkan Yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

KADEM’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Çocuk istismarı gibi hassas bir konuda, 2 çocuğun ifadeleri, çizimleri ve adlî tıp raporlarına rağmen zanlıların tutuksuz yargılanması kabul edilemez. Adalet duygusunu ve toplumsal vicdanı yaralayan bu karardan bir an önce dönülmelidir” diye belirtildi.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILIYOR AMA…

Öte yandan, sosyal medyada, çocukların çizdiği resimlerle beraber bir metin dolaşıyor. Aynı dava kapsamında paylaşılan not, başka bir davadan.

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, sosyal medyada dolaşan söz konusu not; Çanakkale’deki başka bir taciz davasından…

İşte o not:

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

Açıklamada, yargılamanın titizlikle sürdürüldüğü ifade edildi.

İşte o açıklama: 

AKP’DEN DE TEPKİ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Antalya’da kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10) cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen davayı yakından takip ettiklerini belirterek, “Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Hukuki süreçleri takip ediyoruz” dedi.

AKP Sözcüsü Çelik, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, Antalya Elmalı’da 2 çocuğun cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen davayı yakından takip ettiklerini vurguladı. AK Parti’li Çelik, “Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız hem yargılama sürecine müdahil olmuştur; hem de evlatlarımızı ihtiyaç duydukları hizmetlerle desteklemeye devam etmektedir. Evlatlarımız güven altındadır. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Hukuki süreçleri takip ediyoruz. Adalet kurumu her şeyi açığa çıkaracaktır. Vicdanlarıyla bu evlatlarımıza destek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

(ODA TV)

Son Haberler