Cumartesi / 24 Ekim 2020

Çocuk istismarını ortaya çıkaran Yemeksepeti BanaBi çalışanları işten çıkarıldı

205,097BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Yemek Sepeti’ne bağlı Banabi deposunda çalışan işçiler depoda çalışanlarından D.K. isimli kişinin 14 yaşında bir kız çocuğunu istismar ettiğini ortaya çıkardıkları gerekçesiyle işten çıkarıldılar.

İstanbul Maltepe’de bulunan Yemeksepeti’nin sahibi olduğu Banabi deposunda gerçekleşen olayda deponun bulunduğu mahallede yaşayan 14 yaşındaki çocuk 3 BanaBi çalışanının yanına gelerek D.K. isimli çalışanın kendisini taciz ettiğini anlattı. Çalışanların bu durumu bölge sorumluları, müdürler ve şeflerine iletmeleri sonrasında kamera kayıtları incelendi ve D.K isimli çalışanın küçük kız ile depoda kameranın gördüğü ve görmediği kör noktalarda uzun zaman geçirdiği görüldü. Olayın bu şekilde ortaya çıkmasından sonra 3 depo çalışanı hiç beklemedikleri bir şekilde uzaklaştırma aldılar.

İşçiyiz. Biz’in aktardığına göre çalışanlar yaşanan süreci “Biz olayı ortaya çıkardıktan sonra bize uzaklaştırma verdiler. Bu süre içinde bizi tekrar depoya çağırıp Bizleri 25/2 maddesinden işten çıkaracaklarını sicilimize işlememesi için istifa etmemizi söylediler. Biz bu durumu kabul etmeyince hiçbir alacağımızın olmadığına dair kağıtlar imzalatmaya çalıştır.” şeklinde anlattı. Olayı saklamak isteyen firmanın ise orada bulunmayan çalışanlara imza attırarak şahit göstermeye çalıştıkları depo çalışanları tarafından aktarıldı söyledi. Daha sonrasında firmanın ellerinde bulunan ses kayıtlarını ve videoları silmeleri için baskı yaptıklarını anlatan 3 depo çalışanı “Yaklaşık 2 bin kadın çalışanın bulunduğu bu firmada bu olay çözülmeden videoyu silmeyeceğim” diyerek baskılara karşılık verdiklerini söyledi.

İstismarı ortaya çıkaran 3 çalışan, olayla ilgili firmanın, çocuğu istismar eden çalışanını koruduğunu ve çocuğun ailesine hiçbir şekilde haber verilmediğini, ailenin olayı kendilerinden öğrendikten sonra firmanın olayı aileye anlattığını dile getirdi. Firma avukatları, olaydan 15 gün sonra aileyi arayıp ellerinden ne gelirse yapacaklarını söylemesi üzerine ailenin “bize niye 15 gün sonra haber verdiniz?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı. İşten atılan 3 depo çalışanı son olarak “Yemeksepeti Banabi firması bu olayı örtbas etmeye çalışıyor ama ne biz ne de çocuğun ailesi bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Koronavirüs testi pozitif çıkan İmamoğlu’ndan ilk açıklama!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Sosyal medyadan Ekrem İmamoğlu’na geçmiş olsun mesajları

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...