CNN Atatürk’ü sansürledi mi?

CNN Türk, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını canlı yayında ekrana taşıdı. Kortejin içinden yayın yapan muhabir, mikrofonu o sırada bir kadına uzattı.

CNN Türk, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını canlı yayında ekrana taşıdı. Kortejin içinden yayın yapan muhabir, mikrofonu o sırada bir kadına uzattı.

Medyafaresi’nin haberine göre, Törenleri izlemeye gelen kadın, “En büyük Türk Atatürk” derken cümlenin yarısında ses kesildi. Vatandaşın sadece “En büyük Türk” sözleri duyuldu.

O andan itibaren CNN Türk’e karşı sosyal medyada büyük tepki oluştu. Atatürk’e sansür yapıldığı iddiası hızla yayıldı ve #CNNHaddiniBileceksin etiketi TT listesinde en üstlere çıktı.

Oysa gerçek farklıydı. Yaşanan durum televizyonculukta sıkça rastlanan mikrofondaki ses kaybından başka bir şey değildi.

Gerçek zamanlı canlı yayında tek kelimelik sesi kesmek veya biplemek mümkün değil, böyle bir şey yapılacak olsa bile canlı yayının geciktirici ile en az 2 dakika gecikmeli olarak ekrana verilmesi gerekiyor.

Bu yöntem daha çok reality showlarda, yani sadece izdivaç ve kadın programları gibi her an seyircilerin hakaret ve küfür edebildiği yayınlarda uygulanıyor.

Cumhuriyet Bayramında CNN Türk’te yaşanan sıkıntı ise tamamen telsiz mikrofondan kaynaklanan bir ses arızasıydı. Çünkü sansür uygulandı denilen kadının ardından, muhabirin canlı yayını sırasında da ses kesintilerinin devam ettiği görüldü.

Bir not daha..

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir gün önceden, yani 28 Ekim’den itibaren, hem “Atatürklü Türk Bayrağı”nı ekranın sağ üst köşesine koyan, hem de stüdyodaki spikerlerinin arkasında dev “Atatürk” posteri ile dikkat çeken CNN Türk’ün, bir vatandaşın cümlesindeki “Atatürk” sözünü sansürlediğini söylemek akılla ve vicdanla bağdaşmıyor.

1 Yorum

  1. Tesadüfün iğne deliği…Medya bu 2 yüzlülükle kimi kandıracağını sanıyor?Sistematik gibi “En büyük TÜRK”diyor tam da sonrası yok!Ne tesadüf ama…!

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na hakaret ederken İbrahim Tatlıses sırıttı

İzmir’de partisinin il başkanlığındaki töreninde konuşan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Rahmi Turan'ın yazısıyla gündeme gelen “Sarayı'ndaki CHP'li" iddiasına yanıt verdi. İddiayı yalanlayan Erdoğan Kılıçdaroğlu’na ağır ifadeler kullanırken arkasında bekleyen İbrahim Tatlıses ile AK Partili vekillerin gülüşmesi dikkat çekti.

İkinci Yargı Paketi’nde çocuğa tecavüzün önünü açan madde!

İkinci Yargı Paketinden çocuk istismarcılarına da af çıktı.

İşte beş maddede vatandaşın cebine yansıyacak yeni vergiler!

TBMM Genel Kurulu'nda dün akşam yapılan oylama sonucu birçok yeni vergimiz oldu. Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, Dijital Hizmet Vergisi uygulamaları Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Vergi gecikme cezalarına da indirim uygulanacak. İşte 5 maddede vatandaşın cebine yansıyacak yeni vergiler...

Tek adam rejiminden sonra neler değişti? CHP’den dikkat çeken rapor

CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra devletin ve vatandaşların yaşadığı ekonomik değişimleri gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

Emniyet 8 gün önceden Ankara’daki gar katliamı hazırlığını biliyormuş!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 100 kişinin öldüğü Tren G arı katliamına ilişkin, savcılığın, 9 klasörlük delil dosyasını mahkemeden ve müştekilerden sakladığı ortaya çıktı.
210,788BeğenenlerBeğen
4,513TakipçilerTakip Et