CNN Atatürk’ü sansürledi mi?

CNN Türk, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını canlı yayında ekrana taşıdı. Kortejin içinden yayın yapan muhabir, mikrofonu o sırada bir kadına uzattı.

CNN Türk, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını canlı yayında ekrana taşıdı. Kortejin içinden yayın yapan muhabir, mikrofonu o sırada bir kadına uzattı.

Medyafaresi’nin haberine göre, Törenleri izlemeye gelen kadın, “En büyük Türk Atatürk” derken cümlenin yarısında ses kesildi. Vatandaşın sadece “En büyük Türk” sözleri duyuldu.

O andan itibaren CNN Türk’e karşı sosyal medyada büyük tepki oluştu. Atatürk’e sansür yapıldığı iddiası hızla yayıldı ve #CNNHaddiniBileceksin etiketi TT listesinde en üstlere çıktı.

Oysa gerçek farklıydı. Yaşanan durum televizyonculukta sıkça rastlanan mikrofondaki ses kaybından başka bir şey değildi.

Gerçek zamanlı canlı yayında tek kelimelik sesi kesmek veya biplemek mümkün değil, böyle bir şey yapılacak olsa bile canlı yayının geciktirici ile en az 2 dakika gecikmeli olarak ekrana verilmesi gerekiyor.

Bu yöntem daha çok reality showlarda, yani sadece izdivaç ve kadın programları gibi her an seyircilerin hakaret ve küfür edebildiği yayınlarda uygulanıyor.

Cumhuriyet Bayramında CNN Türk’te yaşanan sıkıntı ise tamamen telsiz mikrofondan kaynaklanan bir ses arızasıydı. Çünkü sansür uygulandı denilen kadının ardından, muhabirin canlı yayını sırasında da ses kesintilerinin devam ettiği görüldü.

Bir not daha..

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir gün önceden, yani 28 Ekim’den itibaren, hem “Atatürklü Türk Bayrağı”nı ekranın sağ üst köşesine koyan, hem de stüdyodaki spikerlerinin arkasında dev “Atatürk” posteri ile dikkat çeken CNN Türk’ün, bir vatandaşın cümlesindeki “Atatürk” sözünü sansürlediğini söylemek akılla ve vicdanla bağdaşmıyor.

1 Yorum

  1. Tesadüfün iğne deliği…Medya bu 2 yüzlülükle kimi kandıracağını sanıyor?Sistematik gibi “En büyük TÜRK”diyor tam da sonrası yok!Ne tesadüf ama…!

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.

İmamoğlu’na açılan davada video skandalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Ordu Valisi'nin kendisine hakaret edildiği iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme hakimi duruşmada video kaydını izletti ve İmamoğlu'nun Vali Yavuz'a yönelik, 'vali itlik yapmıştır' dediğinin duyulduğunu tutanağa geçirtti. İmamoğlu'nun avukatı tanıklar dinlenilmeden ifadelerin tutanağa geçirilmesinin, "önceden görüş bildirmeme ilkesine" aykırı olduğu ve hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürdüğü gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

AKP’den CHP’nin İş Bankası hisselerine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin hazineye devri tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.
209,675BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et