Çarşamba / 25 Kasım 2020

CHP’ye ‘Kemal Derviş’in yardakçıları’ dedi ama… Derviş’e kafa tutan bakanın istifasını neden istedi?

CHP için ‘Kemal Derviş’in yardakçıları’ ifadesini kullanan MHP Lideri Bahçeli, DSP-ANAP-MHP koalisyon hükümetinde IMF politikalarını uygulayan Derviş ile kavga eden Enis Öksüz’ün istifasını istemişti.

204,583BeğenenlerBeğen
8,578TakipçilerTakip Et

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakan Berat Albayrak’ı desteklemek için CHP’ye “Kemal Derviş’in yardakçıları” dedi. Bahçeli, “IMF heyetiyle otel lobilerinde kulis yapanlar Türkiye ekonomisine atıp tutuyorlar. Çok başarılı bulduğumuz Sayın Berat Albayrak’a verip veriştiriyorlar! İnsan da biraz edep olur, biraz erdem olur, Kemal Derviş’in yardakçıları, devşirilmiş ucubeler Türk milletini kandıramazlar” ifadelerini kullandı.

CHP’ye “Kemal Derviş yardakçıları” sözleriyle yüklenen Bahçeli’ye sosyal medyadan “Kemal Derviş senin hükümetinde değil miydi?” tepkisi geldi.

Bilmeyenler için hatırlatalım. Kemal Derviş, DSP-ANAP-MHP koalisyonu sırasında Türkiye’yi ekonomik krizden çıkarmak için ülkeye çağırılmış ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı yapılmıştı. O dönem Başbakan Bülent Ecevit iken, Başbakan Yardımcısı da Devlet Bahçeli idi.

Türkiye’ye neoliberal politikaları getiren ve özelleştirmeyi hızlandıran Derviş o dönemde çok tartışılmıştı.
Peki bugün CHP’ye “Kemal Derviş’in yardakçıları” sözlerini kullanan Bahçeli o dönemde özelleştirme yapan ve IMF politikalarını uygulamak için çırpınan Derviş’e tepki gösterdi mi?

MHP’li eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’e göre, Bahçeli, Derviş’e ses çıkarmadı. Hatta, Bahçeli, IMF politikalarını uygulamamak adına Derviş ile kavga eden Öksüz’ün istifasını istedi.

Öksüz o dönemde Türk Telekom’un satışı ile ilgili kanun maddelerini “içi boş” diye eleştirmiş, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın odasında Kemal Derviş’le büyük bir gerginlik yaşamıştı. Öksüz, tartışma sırasında Derviş’in üzerine yürüdüğünü araya Özkan’ın girdiğini anlatmış, ancak Derviş’i yumruklamak istediğini ifade etmişti. Telekom’un yeni yönetimi konusunda da anlaşamayan Öksüz ile Derviş arasında gerginliğin artması sonrası istifa gelmişti.

O tartışma Hükümet ile IMF’yi karşı karşıya getirmişti. IMF taleplerini ısrarla uygulamak isteyen Derviş’e karşı, Öksüz Telekom’un özelleştirilmesine karşı bir tutum sergilemişti.
Öksüz’ün Telekom’daki ağırlığını koruma ısrarı, IMF’nin Türkiye’ye verilecek krediyi ertelemesi üzerine çözülebilmişti. Ancak hükümetteki kriz çözülmemişti. Derviş ile tartışmaları üst boyuta tırmanınca Öksüz, istifa ettiğini açıklamıştı.

BAHÇELİ ‘İSTİFA BENİM TALEBİM’

İstifa sonrası Devlet Bahçeli dikkat çeken bir açıklama yapmıştı.

Öksüz’ün istifasının ardından piyasaların ayına oturup oturmayacağı, doların düşüp düşmeyeceğine ilişkin soru üzerine Bahçeli, “57. Cumhuriyet Hükümeti’nin kurulduğu günden bugüne kadar Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenmiş olan Sayın Prof. Dr. Enis Öksüz Bey, benim talebim üzerine görevinden ayrılmıştır. Şimdilik söyleyeceklerim bunlardır” diye konuşmuştu.

Bir gazetecinin yarın piyasalarda bir düzelme bekleyip beklemediklerine ilişkin sorusuna da Bahçeli, “Türkiye’de yaşanmakta olan kriz gittikçe derinleşiyor. Derinleşen bu kriz sürecinde siyasetçi, siyasi kurumlar ve Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Bunların kaynağını milletçe görebilmek için MHP, böyle bir adım atmıştır” yanıtını vermişti.

Yani dün CHP’ye “Kemal Derviş’in yardakçıları” diyen Bahçeli’nin aslında o dönemlerde Kemal Derviş’e sonuna kadar direnen Enis Öksüz’ün istifasını istemişti. O dönemlerde Öksüz’ün istifasının ardından IMF ile Hükümet arasındaki gerginlik de azalmıştı.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Çakıcı’ya ‘mafya bozuntusu’ diyen Kaftancıoğlu’na tehdit!

Suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, yayınladığı iki mektupla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tehdit ve hakaretlerde bulunmuştu. Söz konusu ifadeleri nedeniyle Çakıcı’ya tepki gösteren Kaftancıoğlu da Mustafa Bigehan Akıncı tarafından tehdit edildi.

İğrenç olay! Aşağılık adam, eşi izlerken küçük çocuğa tecavüz etti!

İngiltere Grimsby’de kan donduran bir olay yaşandı. 44 yaşındaki Mark Aspin ve 46 yaşındaki Debbie Pickersgill çiftinin küçük çocuklara yaptıkları dehşete düşürdü. İddialar arasında tecavüz, uygunsuz görüntüleri kaydetmek ve işkence var.

‘Erdoğan’ın eline Kürt kanı bulaştı’ diyen AKP’li Arslan, disipline sevk edildi

AKP’nin kurucularında olan eski AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet İhsan Arslan, partisine yönelik öz eleştirileri sonrası disiplin kuruluna sevk edildi.

Uluslararası uçuşlar öncesi aşı yaptırmak zorunlu olacak

Avustralya’nın milli havayolu şirketi Qantas, corona virüs aşılarının kullanıma hazır hale gelmesinden sonra uluslararası seferlerde yolcuların aşı yaptırmış olmalarını şart koşacak.

Ağırdır: ‘Ülke dokuz günlük bir parantez yaşadı, iktidar tercihini yaptı’

Türkiye’de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın bir gece yarısı görevden alınması ve ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesiyle başlayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “ekonomide ve hukukta reform” açıklamalarının geldiği, “Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş tahliye edilmelidir” sözleriyle Bülent Arınç’ın da görevinden istifa ettiğini açıklamasıyla devam eden, bütün bunlarla “AKP’de neler oluyor?” tartışmasının başladığı bir süreç yaşanıyor.