CHP’nin tezkere tavrı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüden iner inmez açıklandı!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu Meclis’te görüşülecek olan Suriye-Irak tezkeresi için “hayır” diyeceklerinin sinyalini verirken grup toplantısının bitiminin ardından CHP’li Özgür Özel partinin tavrını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tezkere ‘hayır’ oyu vereceklerini açıkladı.

CHP lideri de konuşmasında tezkereye ilişkin Erdoğan’ı ve Bahçeli’yi hedef alan sert açıklamalar yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

– Torba tezkere dönemi başlattılar. Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız? Tezkereler gelirdi, terörle mücadele konusunda bilgi verilirdi. Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var ama biz CHP’yiz. Senin her dediğine evet deseydik o zaman ayrı parti niye kuruyoruz? MHP senin her dediğine evet diyebilir. Biz Milli Kurtuluş Savaşı geleneğinden gelen bir partiyiz. Suriye’yle savaş değil, Suriye’yle barışacağız. Karşılıklı büyükelçilikleri açacağız. Daha fazla mülteci istemiyoruz, sığınmacı istemiyoruz. Bunu öngören bütün düzenlemelere karşıyız. Biz hiçbir askerimizin ve polisimizin Suriye’de şehit olmasını istemiyoruz

– Soruyorum; 33 askerin şehit edilirken sen ne yaptın? Koşa koşa Putin’in ayağına gittin. Biz bütün komşularımızla barışacağız. Ortadoğu barış ve işbirliği projesini hayata geçireceğiz.

– Bizim askerlerimiz şehit olsun istiyor beyefendi. Komando marşı söyleyen TÜGVA’cılar var; gönder kardeşim onları Suriye’ye. Başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. Hiçbir askerimizin, evladımızın burnu kanamasın.

– Ruh sağlığı sorunlu olan birisine devlet teslim edilemez.

– Yabancı askerler Türkiye’ye geliyor. Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye Cumhuriyeti topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden. Vatanseverseniz bu rezilliğe son verin. Taliban kuvvetlerini mi getireceksin? ABD’liler mi, Almanlar mı? Kimi çağıracaksın sen?

 

Son Haberler