CHP’nin tezkere kararına kim ne dedi? Erdoğan nasıl bir tavır takınacak?

Cumhuriyet Halk Partisi Suriye ve Irak tezkeresine hayır oyu vereceğini duyurdu. Peki CHP’nin bu kararına kim ne dedi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu Meclis’te görüşülecek olan Suriye-Irak tezkeresi için “hayır” diyeceklerinin sinyalini verirken grup toplantısının bitiminin ardından CHP’li Özgür Özel partinin tavrını açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tezkere ‘hayır’ oyu vereceklerini açıkladı.

CHP’nin hayır tavrı sosyal medyada doğrudan karşılık buldu.

Hükümete ve MHP’ye yakın isimler CHP’nin hayır kararının ardından ana muhalefeti HDP-PKK destekçiliği ile suçlarken, muhalif olan isimler ise Türkiye’nin çıkarları ile Saray’ın çıkarlarının net bir ayrışma yaşadığının altını çizdi.

İŞTE O YORUMLAR:

 

CHP’DEN 14 SORU

Öte yandan CHP Grubu tarafından tezkereye yönelik AKP’ye 14 soru soruldu:

“1- Suriye’ye asker göndermek için ilk izin tezkeresini çıkardığımız 2014 yılında Suriye politikası neydi, bugünkü tezkere için yürütülen Suriye politikası nedir?

2- Süreç içindeki tüm tezkereler bir yıl için çıkartılırken, bu son tezkere neden 2023 sonuna kadar uzanan 2 yılı kapsıyor?

3- Son tezkerelerde yer alan Fırat’ın doğusu vurgusuna ne oldu?

4- Barış Harekatı’nın ana hedefini oluşturan; Fırat’ın doğusunda “145 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte güvenli bölge”ye ne oldu?

5- Bizzat Milli Savunma Bakanı açıklamıştı; “güvenli bölge için mutabakat sağlanmıştı, Suriyeli mülteciler, bölgeye yerleştirilecekti”. Üzerinden 2 yıl geçti, güvenli bölgeye, Suriyeli mültecilerin taşınması projesine ne oldu?

6- Tezkerede atıf yapılan Astana sürecinde verdiğimiz taahhütlere ne oldu? İdlip’teki terör unsurlarını ayrıştırıp, temizleyebildik mi?

7- Astana sürecine dayanarak İdlib çevresinde kurduğumuz 12 gözlem kulesinin akıbeti ne oldu?

8- Gözlem kulelerinin kaç tanesini, hangi gerekçeyle boşalttık? TSK kontrolünde bulunduğu söylenen 5 gözlem kulesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Bu gözlem kuleleri için politikamız nedir?

9- Büyük önem atfettiğiniz M4-M5 otoyollarının güvenliği ne oldu? Askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte devriye yapıyor mu?

10- Suriye’de 33 askerimizi şehit eden Rusya’ya nasıl bir karşılık verildi?

11- Son dönemde Suriye’de şehit edilen askerlerimizin kimler ve hangi odaklar tarafınd

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar