CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, emeklilerin taban aylıklarının asgari ücret miktarından az olmamasını öngören yasa teklifinin doğrudan Meclis Genel Kurulu gündemine alınması AKP’li vekillerin ret, MHP’li vekillerin ise çekimser kalması sebebiyle kabul edilmedi.

847 bin 643 kişinin 1000 liranın altında emekli maaşını aldığını berten Kasap, gıda fiyatlarının yüzde 39, elektrik ve doğalgazın yüzde 30 ve vergilere gelen yüzde 35’lik zam karşısında emekliliklerin almış oldukları maaşla geçinemediklerini dile getirdi.

2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile emekliliğe erişim hakkının zorlaştığını, emeklilik yaşının yükseldiğini ve emekli aylıklarının git gide düştüğüne dikkat çeken Ali Fazıl Kasap, “Emeklilerimiz açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. AKP iktidarı emeklinin sorunlarını görmezden geliyor. Emekli maaşlarının asgari ücretten az olmamasını amaçlayan kanun teklifimizi reddedenler emekliyi hiçe sayıyor” dedi.

Kasap, “Açlık sınırının 2.103, yoksulluk sınırının 6.850 TL olduğu bir ortamda, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sorunları başta olmak üzere, emekli olduğu halde geçinemeyen emeklilerimizin sorunlarına bir nebze de olsa derman olabilecek kanun teklifimizi reddedenleri ve çekimser kalanları tüm emekli vatandaşlarımızın dikkatine sunuyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Albayrak: Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında

50’nci Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasına giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, “Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya’da mücadele, Doğu Akdeniz’de mücadele, Suriye’de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım” dedi.

Gelecek Partisi’ne katılanların akrabaları geleceklerinden kaygılı! Bir bir işten çıkartılıyorlar…

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, partinin bazı idarecilerinin akrabaları, kardeşlerinin görevden alındıklarını belirterek, “Feramuz Üstün’ün damadını görevden aldılar. Benim kardeşimi Genel Müdür Yardımcılığından aldılar. Sayın Davutoğlu’nun dünürünü İstanbul Ticaret Odasında Başkanvekiliydi, görevi bırakması istendi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘AKP’de FETÖ’cü varsa ispatlayın’ sözlerine CHP’den ‘belgeli’ yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘FETÖ’nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın” ve “Haydi ispatlayın” sözlerine yanıt verdi.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.
209,951BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et