CHP’nin emekli maaşları ile ilgili yasa teklifi AKP’nin ret, MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmedi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini öngören yasa teklifinin Meclis gündemine alınması reddedildi. Teklife AKP milletvekilleri ret oyu verirken MHP'liler çekimser kaldı.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, emeklilerin taban aylıklarının asgari ücret miktarından az olmamasını öngören yasa teklifinin doğrudan Meclis Genel Kurulu gündemine alınması AKP’li vekillerin ret, MHP’li vekillerin ise çekimser kalması sebebiyle kabul edilmedi.

847 bin 643 kişinin 1000 liranın altında emekli maaşını aldığını berten Kasap, gıda fiyatlarının yüzde 39, elektrik ve doğalgazın yüzde 30 ve vergilere gelen yüzde 35’lik zam karşısında emekliliklerin almış oldukları maaşla geçinemediklerini dile getirdi.

2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile emekliliğe erişim hakkının zorlaştığını, emeklilik yaşının yükseldiğini ve emekli aylıklarının git gide düştüğüne dikkat çeken Ali Fazıl Kasap, “Emeklilerimiz açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. AKP iktidarı emeklinin sorunlarını görmezden geliyor. Emekli maaşlarının asgari ücretten az olmamasını amaçlayan kanun teklifimizi reddedenler emekliyi hiçe sayıyor” dedi.

Kasap, “Açlık sınırının 2.103, yoksulluk sınırının 6.850 TL olduğu bir ortamda, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sorunları başta olmak üzere, emekli olduğu halde geçinemeyen emeklilerimizin sorunlarına bir nebze de olsa derman olabilecek kanun teklifimizi reddedenleri ve çekimser kalanları tüm emekli vatandaşlarımızın dikkatine sunuyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,496BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et