CHP’li vekiller SMA’lı çocuklar için devrede

CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü ile Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, SMA hastası çocukların sorunlarının çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü.

SMA hastası ailelerin taleplerini Bakan Koca’ya aktaran CHP’li vekiller, SMA tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacının vakit kaybetmeksizin Türkiye’de kullanılması için gerekli adımların bir an önce atılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı ile ilaç şirketi arasında uzlaşmanın sağlanamaması nedeniyle yüzlerce çocuğun yaşama tutunmak için kampanyalar başlattığına dikkat çeken CHP’li vekiller, sosyal devlet ilkesi gereği Türkiye’de de bu ilaca ulaşımın sağlanması gerektiğini söyledi.

“YAVRULARIMIZ İÇİN ZAMAN DARALIYOR, TÜRKİYE’DE TEDAVİ BİR AN ÖNCE BAŞLATILSIN”

CHP’li vekiller ziyaret sonrası yaptıkları açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“SMA hastalarının tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacına Sağlık Bakanlığı onay vermediği için yüzlerce aile yurtdışında umut arıyor. Aileler yavrularının yurtdışında tedavi görmesi için kampanyalar başlatıyor. Ve bu kampanyaların sayısı her geçen gün artıyor. Duyarlı vatandaşlarımız, sanatçılarımız, iş dünyası bu kampanyalara destek oluyor. Ama hem Eskişehirli evladımız Toprak, hem de Türkiye’nin dört bir yanında tedavi bekleyen yüzlerce yavrumuz için ilaç firması ve bakanlık arasında uzlaşının sağlanması ve bu yavrularımızın istedikleri tedaviyi Türkiye’de de alabilmeleri gerekiyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarakSağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı ziyaret ettik. SMA hastası yavrularımızınailelerin taleplerini bir kez daha ilettik. 36 ülkede kullanımda olan Zolgensma ilacının ailelerin de talep ettiği gibi Türkiye’de de devlet güvencesi altında kullanımı sağlanması gerektiğini belirttik. Artık yavrularımız için zaman daralıyor. Sağlık Bakanlığımız bir an önce devreye girmeli. Ailelerin talep ettiği Zolgensma ilacının Türkiye’de de kullanımının önü açılmalıdır. ”

CHP’li milletvekilleri, SMA hastalarının hem ilaçlara erişimi, hem de fizik tedavi imkanlarına kapsamlı erişiminin de bir an önce sağlanmasını istedi.

Son Haberler