CHP’li vekilin isyanı: Vatandaşa evde kal deyip elektriğini kesiyorsunuz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, Elektrik Dağıtım Şirketlerinin vatandaşı mağdur eden uygulamalarını meclise taşıdı. 

208,792BeğenenlerBeğen
7,497TakipçilerTakip Et

Koronavirüs salgını sokağa çıkmayan ve bu nedenle çalışamadıkları için maddi gelirleri de olmayan vatandaşların elektrik faturalarını ödeyemediğini, ödeme yapamadıkları için elektriklerinin kesildiğini ve mağduriyetlerin ikiye katlandığını dile getirerek verdiği yazılı soru önergesiyle konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE, önümüzdeki süreçte konuya ilişkin Bakanlık tarafından yapılacakları sordu. 

 

ELEKTRİĞİ KESİLEN YURTTAŞLAR MAĞDUR

Tutdere verdiği soru önergesinde “Ülkemizde koronavirüs salgınından kaynaklı riskin en yüksek seviyede hissedildiği bu günlerde, yapılan ‘evde kal’ çağrısına uygun davranan, ancak çalışamadığı için herhangi bir gelir elde edemeyen ve bu nedenle ailesinin geçimini sağlamakta güçlük çeken yurttaşlarımız bulunmaktadır. Ülke genelinde pek çok kamu kurum ve kuruluşu bu konuda bir takım tedbirler almış ve uygulamaya koymuşlardır.  Ancak ülke olarak bu salgına karşı topyekun mücadele ettiğimiz bu günlerde özellikle sosyal medyada yaygın şekilde gündeme gelen yurttaşlarımızın elektriklerinin borcundan dolayı kesilmesi haberleri, yarattığı mağduriyetlerin yanında tüm yurttaşlarımızı ve bizleri de derinden üzmüştür.” ifadelerini kullandı.  

VATANDAŞA EVDE KAL DİYORSUNUZ, ELEKTRİĞİNİ KESİYORSUNUZ!

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman TUTDERE yaptığı yazılı açıklamada “Zaten kıt kanaat geçinen vatandaşlarımız hükümet yetkililerinin “EVDE KAL” çağrılarına maddi imkansızlıkları da göze alarak uymaya çalışıyor, ancak hükümet yetkililerinin vatandaşın çağrısına kulak vermiyor. Çalışamayan ve çalışamadığı için evine ekmek dahi götüremeyen yurttaşlarımız var. Salgınla mücadele kapsamında bu insanlara evden çıkmayın diyorlar, diyoruz. Ama yetkili makamların görmezden geldiği bir şey var, yoksulluk. Günlük yevmiye ile çalışan insanlarımız var. Bu vatandaşlarımız evden çıkamadığı için haliyle kazanç da elde edemiyor. Dolayısıyla borçlarını da ödeyemiyor. Vatandaşa evde kal deniliyor, elektriği kesiliyor. Vatandaş salgınla mücadele ettiği yetmezmiş gibi bir de kendisine yaşatılan bu mağduriyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bakanlığın bu konuya bir an evvel el atması ve Elektrik Dağıtım Şirketlerine gerekli uyarılarda bulunması gerekmektedir.” dedi. 

BAKAN’A SORULAR

Milletvekili Tutdere Bakan Fatih DÖNMEZ’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti: 

 

  •  Bakanlığınızca salgına karşı alınan tedbirler nelerdir?

 

 

 

  • Ülke genelinde alınan tedbirler de göz önünde bulundurularak pek çoğu özelleştirilmiş olan Elektrik Dağıtım Şirketlerine borcundan dolayı yurttaşlarımızın elektriklerinin kesilmemesi ve borçlarının ertelenmesi gibi çağrılarda bulunulmuş mudur?

 

 

 

  • Adıyaman’da bulunan elektrik dağıtım şirketi AKEDAŞ,  vatandaşlarımızdan aldığımız haberlere göre borcunu ödeyemeyen bazı abonelerin elektriklerini kesmektedir. Bu yanlış uygulamayı yapan AKEDAŞ ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?

 

 

 

  • Bu süreci fırsatçılığa çeviren çok fazla sektör bulunduğu da nazara alındığında özel elektrik dağıtım şirketlerine uygulanan denetimler arttırılmış mıdır? Denetim neticesi yaptırım uygulana şirket veya şirketler var mıdır?   

 

 

 

  • Salgınla mücadele kapsamında ülkemiz genelindeki yurttaşlarımızın borçlarından dolayı elektriklerinin kesilmemesi için Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? 

 

 

 

  • Ülkemiz genelinde Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından son üç hafta içerisinde borcundan dolayı kaç vatandaşımızın elektriği kesilmiştir?

 

 

 

  • Adıyaman ili genelinde Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından son üç hafta içerisinde borcundan dolayı kaç vatandaşımızın elektriği kesilmiştir?

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen belediyelerden ortak bildiri

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bir bildiri yayınladı.

Erdoğan: Yardım kampanyasını devletimiz yürütüyor, devlet içinde devlet olmanın anlamı yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları ile video konferans toplantısında konuştu.

Engin Altay açtığı ağzını yumdu gözünü: Bunun adı yalakalıktır, kepazeliktir, haraçtır

Meclis’e sunulan infaz paketine tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Konuşmak mı suç adam öldürmek mi suç. Vallahi billahi konuşmak Ak Parti’ye göre daha büyük bir suç” dedi. Yargıtay’ın Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyası için destek isteyen Yargıtay’a da yüklenen Altay, “Yargıtay Başkanı nedir bu? Bunun adı da kepazeliktir. Yargının el üstünde Türkiye’ye Korona vergisini kendi yargıtay üyelerine talimatla emretmek kepazeliktir” diye konuştu.

‘Saray’ın 1 gününü finanse etmek için 877 bin yurttaşın Korona yazıp göndermesi gerekiyor’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Saray’ın sadece 1 günlük harcamasını finanse etmek için 877 bin yurttaşın Korona yazıp 8119’a göndermek gerekiyor” ifadeleriyle yardım kampanyası başlatan iktidarın israfını gözler önüne serdi.

Yargıtay’ın başına geçen Ethem Sancak’ın eniştesinden Erdoğan’ın kampanyasına zorunlu bağış dayatması: En az 1000 TL!

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da hakim ve savcılar başta olmak üzere diğer çalışanlardan kampanyaya destek olunmasını istedi.
208,792BeğenenlerBeğen
7,497TakipçilerTakip Et