CHP’li vekilden ‘kral çıplak’ çıkışı: Büyükelçiler geri adım atmadı, ısrar ediyor!

Osman Kavala’nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçinin Viyana Sözleşmesi’ne bağlı kaldıklarını belirttikleri ikinci açıklamayı ‘geri adım’ diye yorumlayan Erdoğan’a CHP’den karşı açıklama geldi.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, “Bir satırlık açıklama, halka diplomatik zafer gibi sunulmak istenmekte. Hayır! Ortada diplomatik zafer falan yok, geri adım da yok! Hatta ilk açıklamada ısrar var” dedi.

Çakırözer, iktidarın dış politikadaki hatalarının Türkiye’yi dünyada yalnızlaştırdığını belirterek, “Türkiye artık sözünü dinletemiyor. Üyesi olduğumuz İNTERPOL bile kırmızı bülten, iade taleplerimizi reddediyor. OECD yaptırım uygulanacak ‘Gri ülkeler’ listesine alıyor. AB adaylık statümüz yok sayılıyor. Büyükelçiler için yeri göğü inletenler bu ayıplara seslerini dahi çıkaramıyor” dedi.

DIŞ POLİTİKADAKİ YALNIZLIĞI ANLATTI
Türkiye’ nin Lübnan’ da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’ne (UNIFIL) TSK unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iktidarın dış politikadaki yalnızlığına vurgu yaptı.

“GERİ ADIM DEĞİL, ISRAR VAR!”

Çakırözer, Türkiye’nin 10 yabancı ülke büyükelçisinin Osman Kavala için yaptığı çağrı ve sonrasında yapılan açıklamalar ile iktidarın ‘geri adım attılar’ çıkışına ilişkin bir ‘diplomatik zafer’in bulunmadığını söyledi. Çakırözer şu değerlendirmelerde bulundu: “Büyükelçilerin yaptığı son açıklamalar ‘diplomatik zafer’, ‘geri adım’ diye anlatıldı. Hayır, ortada diplomatik zafer falan yok, geri adım da yok, hatta ısrar var! ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklama yaptı. ‘18 Ekim’de ne diyorsak oradayız. O günkü açıklamamız Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine uygundur. AİHM kararına uyulması çağrımız iç işlerine müdahale değildir’ diyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha iç politikada kendisine yarar sağlayacağı umuduyla gerginliği tırmandırmış ama bunun yaratabileceği büyük fatura anlaşıldığında ise geri adım arayışına girilmiştir. Sonunda da sarayın, Dışişlerinin çabaları ve Türkiye’nin Batı’yla kopmasından, Türkiye’nin ittifak üyesi olduğu NATO’da büyük bir çatlaktan endişe duyan ülkelerin de girişimleriyle geri adım sayılamayacak bir satırlık açıklama, halkımıza diplomatik zafer gibi sunulmak istenmektedir.”

“BRUNSON PAZARLIĞINI YAPANLAR YARGIYA GÖLGE DÜŞÜRENLER”

Geçmişte ABD Başkanı Trump’ın isteğiyle rahip Brunson’ın, Almanya Başbakanının isteğiyle de gazeteci Deniz Yücel’in çıkarıldığını hatırlatan Çakırözer, “Bugün ‘Yargıya baskı kuruluyor’ diyenler, yargının bağımsızlığını gölgeleyen bu pazarlıkların yolunu asıl açanlardır. Erdoğan’a hukuka, demokrasiye, insan haklarına uygun davranmasının ancak dışarıdan baskılarla empoze edildiği gibi bir algının dünyada yerleşmesi ülkemiz açısından son derece vahimdir. Bu 10 büyükelçi de muhtemelen Erdoğan’la pazarl
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar