CHP’li Tanrıkulu yangının sorumlularına öyle bir veryansın etti ki!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu MST TV üzerinden yaptığı basın açıklaması ile yangın ve yangın yönetimi üzerine açıklamalarda bulundu.

Tanrıkulu’nun açıklamaları şöyle;

Mesele yangının çıkmasında değil, mesele yeterli önlemin alınıp alınmamasında ve hazırlıklı olup olmamakta aynı zamanda ama Türkiye’nin yeterli bir hazırlığının olmadığı çok açık bir biçimde ortaya çıktı. Yani itfaiye erleri, yurttaşlarımız canlarını ortaya koyarak mücadele ediyorlar ama teknik bakımdan, bu yangınları söndürme bakımından bir planlama, yönlendirme açısından Hükümetin becerisi bir kere daha ortaya çıktı ve bunlar da açık bir biçimde itiraf ediliyor aynı zamanda.

Neden bunları söylüyorum?

Bu sabah itibariyle okuduğum yazılardan çıkardığım sonuçlar var. Hep ifade edildi Türkiye’nin yangın söndürme uçakları niye yok? Türk Hava Kurumu neden atıl hale getirildi, kayyum atandı ve Türk Hava Kurumunun filosunda bulunan uçaklar neden kullanılmaz hale getirildi aynı zamanda, bunlar bugüne kadar hep soruldu.

Şimdi Türkiye ile İtalya Yunanistan aynı kuşak içersinde. Yunanistan’da geçen hafta itibariyle 58 yangın çıkmış, İtalya’da 299 yangın çıkmış, Yunanistan’ın yüzölçümü Turkiye’nin 6’da biri kadar. 58 yangın işte Türkiye’de 100 küsür, 105 yangının çıktığı ve bunlardan 8’nin halen devam ettiği bilgisi var bu ortam içerisinde. Yunanistan’da 58 yangın çıkmış fakat bir rakam vereceğim sadece: Yunanistan’ın envanterinde, beğenmediğimiz, küçümsediğimiz, ekonomisi geçen yıllarda iflas eden Yunanistan’ın envanterinde 39 yangın söndürme uçağı var, 39! Türkiye’de “0”, Tarım ve Orman Bakanının beyanıyla. Erdoğan da itiraf etti, Türk Hava Kurumunun uçakları kullanılmaz halde, onları bekletirseniz, teknik bakımını yapmazsınız tabiki atıl hale gelecekler.

Sayın Erdoğan da ne yapıyor Marmaris’te yurttaşlarımızın kafasına çay fırlatıyor ve yangını çayla önlemeye çalışıyor. İnsanların yüreği yanıyor, ciğerleri yanıyor, kendisi çay fırlatıyor. Böyle bir ortam var ve bu işi yönetmek te Fahrettin Altun’a kalmış, Türkiye bu halde gerçekten…

Yani geçmişleri, nereden geldikleri, Devlet yönetimindeki becerileri bilinmez insanlar Adalet ve Kalkınma Partisini de esir almış durumdalar aynı zamanda. Bütün medya Fahrettin Altun’un emrinde, böyle bir durum var ve yangını da kendisi yönetiyor. İnsanlar sonuç itibariyle bütün samimiyeti ile, bu yangın konusundaki beceriksizliği görünce, yardım talep ediyorlar. Bunda herhangi bir şey yok. Bu bir doğa felaketi. Beklersiniz yardım da aynı zamanda. “Efendim yardım istemek Türkiye’yi küçük düşürmek”miş! E kardeşim daha yeni Azerbaycan’dan 53 araç geldi sınır kapısından giriş yaptı. Dün Katar’dan uçak geldi, uçakla yangın araçları filan gönderildi. E bunlar, bunlara itiraz yok. Ama yurttaşlarımız bütün samimiyetiyle yangınla ilgili bir şey yazsınlar, “Hainsiniz, işbirlikçisiniz” ondan sonra şöylesiniz, böylesiniz. Bu anlayışla Türkiye yönetilmez ya, gerçekten yönetilmez bu anlayışla. Farklı bir görüş ortaya koyamazsınız, farklı bir tutum ortaya koyamazsınız. Altun’un çizdiği sınırlar içerisinde kalacaksınız, Ali kıran baş kesen. Herkese ayar verme ajansına dönüşmüş. Sen söyle yapacaksın, sen şunu söylemeyeceksin, sen şunu söyleyeceksin. Yani Ak Parti üstü, Cumhurbaşkanı üstü bir konum ya. Bunun nasıl görmüyorlar gerçekten, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl bunu görmüyor ya? Basiretleri bağlanmış gerçekten ve Türkiye’yi karanlığa doğru hızla götürüyorlar maalesef.

Son Haberler